Çevreci Büyüknohutçu Çiftinin Katil Zanlısı, Cinayet Aydınlatılamadan 'İntihar Etti'

 > -

Antalya'nın Finike ilçesinde doğaya zarar veren taş ve mermer ocaklarına karşı yürüttükleri mücadeleyle tanınan Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin katil zanlısı Ali Yamuş, tutuklu bulunduğu Alanya L Tipi Cezaevi’nde ölü bulundu. 

Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada "intihar" denildi.

Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı açıklamada "Alanya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda sabah 06.35'de ekmek servisi yapıldığında F10 koğuşunda yatan tutuklu A.Y.'nin yaşamına son verdiği tespit edilmiştir. Olaya ilişkin cumhuriyet başsavcılığımızca soruşturma başlatılarak tutuklu klasik otopsi yapılmak üzere Antalya'ya sevk edilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Çiftin avukatı İsmail Doğan Tunçbilek "Esas delili, unsuru kaybetmiş olduk" dedi ve şöyle devam etti 👇

“Kendisi intihar etmiş. Ancak ne şekilde intihar ettiğine yönelik ayrıntıları henüz bilmiyoruz. Cinayetle ilgili henüz iddianame hazırlanmadı, önümüzdeki hafta hazırlanmasını bekliyoruz. İlk duruşmada bizim bilmediğimiz farklı konulardan bahsedeceğini düşünüyorduk ama şimdi öldüğü için açıkça olayın kapalı kısımlarıyla ilgili bilgileri maalesef öğrenemeyeceğiz. Dosyayla ilgili esas delili, unsuru kaybetmiş olduk.”

Ali Ulvi ve Ayşin Büyüknohutçu, 9 Mayıs Salı günü yaşadıkları dağ evinde öldürülmüştü...

Ali Ulvi Büyüknohutçu, Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Derneği Taş Ocaklarıyla Mücadele Platformu sözcüsüydü. Finike İlçesi’nde bulunan taş ocaklarına karşı açtığı davalar ve çevreci eylemleriyle adını duyurmuştu.

31 yaşındaki Ali Yamuç cinayeti itiraf etmiş ve tutuklanmıştı.

Finike'de Cinayet: Öldürülen Çevreci Büyüknohutçu Çifti Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
Finike'de Cinayet: Öldürülen Çevreci Büyüknohutçu Çifti Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com

Yamuç, savcılık ve mahkemedeki ifadelerinde para karşılığında cinayeti işlediğini söylemişti.

Çevreci Büyüknohutçu Çiftinin Katil Zanlısından İtiraf: 'Çirkin' Lakaplı Kişi Tarafından 50 Bin TL'ye Tutuldum - onedio.com
Çevreci Büyüknohutçu Çiftinin Katil Zanlısından İtiraf: 'Çirkin' Lakaplı Kişi Tarafından 50 Bin TL'ye Tutuldum - onedio.com

Zanlı, cezaevinde yazdığı iddia edilen ve daha sonra tutuklanan eşi Fatma Yamuç’un üzerinde ele geçirildiği belirtilen mektupta, bir mermer ocağının sahibini suçlamıştı.

Basına yansıyan ve savcılık dosyasında olduğu belirtilen mektupta, katil zanlısı cinayet karşılığında kendisine söz verilen paranın ödenmesini istemişti.

Uluslararası insan hakları ve çevre örgütü Global Witness raporuna göre, geçen yıl dünyada 24 ülkede 200 çevreci cinayete kurban gitti.

Çevreci ölümlerinin en fazla madencilik, tomrukçuluk ve tarım sektörlerindeki projeler nedeniyle görüldüğünü aktarıldı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaİntiharKatil
Görüş Bildir