Görüş Bildir
Haberler
CERN'de Higgs Bozonu'ndan Sonra Yeni Buluş: Pentakuark

CERN'de Higgs Bozonu'ndan Sonra Yeni Buluş: Pentakuark

Batuhan
14.07.2015 - 16:17 Son Güncelleme: 15.07.2015 - 22:40
İçeriğin Devamı Aşağıda

İsviçre'de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın uzmanları, Higgs Bozonu'ndan sonra 'pentakuark' adı verilen yeni bir parçacık keşfettiklerini duyurdu.

Bilim insanları pentakuark parçacığının varlığını 1960'lı yıllarda tahmin etmişti.

Ancak daha önce bulunan Higgs Bozonu parçacığı gibi onun varlığı da ancak onlarca yıl sonra, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı sayesinde kanıtlandı.

1964'te fizikçiler Murray Gel Mann ve George Zweig, birbirlerinden bağımsız olarak kuark adlı atom altı parçacıkların var olduğu tezini ortaya atmıştı.

Buna göre kuarklar ve antikuarklar bir araya gelerek hadronlar denen bileşik parçacıklarını oluşturuyordu; hadronların da baryon ve mezon denen türleri vardı.

Zweig yeni yapı taşlarına 'zerre' adını vermişti ancak Gel-Mann'ın verdiği 'kuark' adı daha geniş kabul gördü.

Bu model 'pentakuark' gibi taneciklerin farklı hallerininin tanımlanmasına da izin veriyordu.

Bu tamamen teorik parçacık, dört kuark ve bir antikuark'tan oluşuyordu.

2000'li yılların ortalarında birkaç araştırma ekibi pentakuarkları tespit etmiş ancak yapılan diğer bazı deneyler bu buluşları geçersiz kılmıştı.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın bulunduğu Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü CERN'deki uzmanlar, pentakuark parçacığını tespit etmek için hassas ölçümler kullandı.

Lambda b adı verilen atomaltı parçacığı, hadron çarpıştırıcısının içinde çürüyerek ya da dönüşerek üç farklı parçacığa bölündü.

Bölünme sırasında parçacıkların bazı ara hallerine rastlandı ve bunların pentakuark halleri olduğu tespit edildi.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Sözcüsü Guy Wilkinson 'Pentakuark sadece yeni bir parçacık değil. kuarkların nasıl toplandığını, bir başka deyişle hepimizin, her şeyin yapıtaşını oluşturan proton ve nötronların temel yapılarını daha iyi anlamamız sağlayabilir' dedi.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı iki yıl süren tamir ve bakımın ardından geçen Nisan'da yeniden faaliyete geçmişti.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
5
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

matematigin bu guzelligini seviyorum. sadece denklemlerle bir seyin varligini ortaya konuyor ve yillar sonra o sey dogada bulunabiliyor.

hipotalamus

Aynen öyle yıllardır denklemsel gerçekleri kabul ediyorlardı ama açıklayamadıkları noktaları resmen halı altına süpürmüşlerdi ki şu an bulunan bu pentakuark ... Devamını Gör

hipotalamus

Heyecan verici bir sonuç ,en nihayetinde makroskobik evrenle kuantum evrenini birleştirecek kuramlar Fiziğin kutsal teorisini oluşturacak galiba.Mikroskobik ... Devamını Gör

yazdığını ikinci okumam da anladım bu da bir şeydir :DDD demek ki hala bende umut var :DDD

Adamlar pentakuarkları bulsun. Biz hala neden koalisyon olmadı. O köprü neden kurulmadı. Ay 3. havalimanı neden durdu falan. Sen daha uyu Türkiye uyu.

Yaşar Snn

Aq görende vatana millete hayırlı bir iş yaptı da burdan eleştiriyor sanar klavye başında uyu Türkiye uyu diyor ergen psikolojisi zor..