Görüş Bildir

"Cenazelere Ulaşıldı, Sonuca Ulaşıp Açıklayacaklar"

Anasayfa > Gündem

Madendeki çalışmalara katılan işçi cenazelerin çoğuna dün geceden ulaştıklarını söyledi.

Öte yandan 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağında bugün diğer günlere oranla daha fazla hareketlilik yaşanıyor. Maden ocağı çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

NTV muhabirinin sorularını cevaplayan işçi 6 gündür ulaşılmaya çalışılan madencilerle ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Gece 3'e kadar madende çalışan işçi, muhabirin 'sonuca ulaşılır mı?' sorusuna 'Ulaşılır, ulaşılmaz diye bir şey yok. Zaten dün ulaşıldı. Ama sonucu beklemek kaidesiyle, her şeyi bitirelim öyle yapalım dediler. Şu anda da o arkadaşlarımızı almaya çalışıyorlar.' diye cevap verdi.

Muhabirin 'Cenazelere ulaşıldı o zaman.' sorusuna 'Evet ulaşıldı' cevabını verdi. Birinci kottaki işi bitirdiklerini söyleyen Şimşir, madendeki pis hava nedeniyle zehirlenme riskinden dolayı kendilerini en son noktaya göndermediklerini, geri çekildiklerini de vurguladı. Şu anda makinelerin başında gaz maskeleriyle duran arkadaşlarının bu işi yaptıklarını söyledi.

Enkazın içinde ceset gördüm

Ermenek Pamuklu köy yakınlarında devam eden kurtarma çalışmalarına yardım eden işçi, 'En son gece 24.00'te girdim saat 03.00'te çıktım. Komple suyu boşalttık pis hava nedeniyle içeriye giremiyoruz. Kurtarma ekibinde olan arkadaşlarımız gaz maskeleriyle içeriyi havalandırmaya çalışıyorlar. En kısa zamanda yukarıya çıkartacaklar. Orada 10 kişinin olmasını bekliyorum ben ileriye geçemedim. Ama ekipteki arkadaşların illaki ulaşan olmuştur. Ekipler beni oraya göndermezler, çünkü kendi ekipleri var. Uzaktan gördüm, yanına yaklaştırmıyorlar. Enkazın içinde gördüm. Kaç olduğunu bilemezsin. Ulaşan arkadaşlarım var ama alamıyorlar pis hava geldiği için. Hiç alınıp yukarı çıkartılan olmadı.' diye konuştu.

MADENCİ YAKINLARI KİMLİK KONTROLÜYLE İÇERİ ALINIYOR

Mahsur kalan işçilerin birinci derece yakınların güvenlik noktalarından geçirilip, içeri alınıyor. Alana girecek ambulans ve diğer araçlar birinci kontrol noktasından geçerken, araçta bulunan kişilerin isimleri listeye ediliyor. İkinci ve üçüncü güvenlik kontrolu noktasında ise kimlik kontrolü yapılıp içeri alınıyor. Cumhuriyet Savcısı'nın da gece maden ocağına gelip incelemede bulunduğu öğrenildi.

UMUT IŞIĞI MI?

Bugün sabah saatlerinde ise maden ocağı etrafından hareketlilik ve güvenlik önlemleri artırıldı. İşçilere ulaşıldığı konusunda yetkililerden açıklama gelmezken daha önce basın mensuplarına ocağın girişine 50 metre kala bir tepecik alandan çekim yapmalarına izin verilirken, basın mensupları sürekli çalıştıkları 300 metrelik uzaklıktaki alana gönderildi. Mahsur kalan işçilerin bulunduğu alanda da çevik kuvvet ekipleri önlemeni artırdı.Jandarma ise maden ocağını etrafını çember şekilde sararak geniş güvenlik önlemi aldı.

ZAMAN - CİHAN

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/gundem_gece-3...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
gkmnbrs

Götleri yemiyor götleri, nerden kıssak da, nasıl söylesek te unutalsa diye hesap ediyorlar. Amerikan abilerine danışırlar. Toplum mühendisliğinde bir numaral... Devamını Gör