Celal Hoca Bu Sefer Yanılıyor! Piri Reis, Kanuni Zamanında Doğmadı, Zirve Dönemini Yaşadı!

-

Geçtiğimiz günlerde Fatih Sultan Mehmed'in Müslümanlığı konusundaki tartışmayla gündeme gelen İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, bu sefer de Kanuni Sultan Süleyman'a salak dedi. Piri Reis'in ''Kanuni gibi bir salağın döneminde'' doğmuş olmasını şansızlık olarak nitelendiren Şengör, ''eğer Fatih devrinde doğsaydı bugün Amerika gibi sömürgelerimiz olmuştu'' dedi.

Prof. Dr. Celal Şengör'den Tartışma Yaratan Açıklama: 'Piri Reis’in Talihsizliği, Kanuni Sultan Süleyman Gibi Bir Salağın Zamanında Doğmuş Olmasıdır' - onedio.com
Prof. Dr. Celal Şengör'den Tartışma Yaratan Açıklama: 'Piri Reis’in Talihsizliği, Kanuni Sultan Süleyman Gibi Bir Salağın Zamanında Doğmuş Olmasıdır' - onedio.com

Fakat Celal Şengör'ün açıklamalarında birçok yanlış ifade ve tarihî bilgilerle çelişen gayri ciddi yorumlar vardı.

Bir defa Piri Reis, Kanuni devrinde doğmamıştı. Bu denizcimizin 1470'li yılların başında doğduğu tahmin edilmektedir. II. Bayezid devrinde donanmaya fevkalade önem verildiğinden, Piri Muhyiddin, o yıllarda donanmada yüksek rütbede olan amcası Kemal Reis'in yanında bizzat askerî seferler ve keşiflere katılarak yetişmişti.

1510'da amcasının vefatı sonrasında onun yerine geçen Piri Reis ilk dünya haritasını 1517'de Yavuz Sultan Selim'e sunmuştu.

Piri Reis'in Kolomb ve diğer denizcilerin çizdikleri haritalar ve çeşitli kitaplar üzerinde çalışarak vücuda getirdiği bu dünya haritası İspanya, Portekiz, Afrika ve Amerika kıyılarını göstermekteydi.

En önemli eseri ''Kitab-ı Bahriye''yi Kanuni Sultan Süleyman döneminde meydana getirdi!

Ünlü denizcimizin günümüze bıraktığı en mühim eseri Kitab-ı Bahriye 1526'da I. Süleyman'a takdim edilmişti. Yazar bu geniş hacimli eserinde yıllardan beri denizlerde edindiği tecrübelerini en ince ayrıntısına kadar anlatıyor ve kendinden sonra yetişecek olan bahriyelilere de mükemmel bir başvuru rehberi bırakıyordu.

Piri Reis, hatalarını ve eksik noktalarını tamamlayarak yeniden çizdiği ikinci dünya haritasını da 1528'de Kanuni'ye sunmuştur.

Bundan sonraki yıllarda hem ilmî hem de askerî alanda yükselişine devam eden Piri Reis, 1547'de Hint Kaptanlığına getirilmiş ve Basra çevresinde bir dizi başarılı harekat gerçekleştirmiştir. Dolayısıyla bu ünlü denizcimizin hayatı hakkında bilinenlere bakıldığında, kendisinin zirve döneminin Kanuni devri olduğu açıkça görülmektedir.

Celal Şengör'ün ifade ettiği ''talihsizlik'' meselesi ise Piri Reis'in ölümü için söylenebilecek bir tespittir.

1553'te Süveyş'te uğradığı bir yenilgiden sorumlu tutularak idam edilen Piri Reis'in ölümünde, Mısır Beylerbeyi Semiz Ali ve Basra Beylerbeyi Kubâd Paşaların olumsuz söylem ve tavsiyelerinin ciddi şekilde etkili olduğu bilinmektedir. 

Netice itibarıyla Piri Reis'in ölümünde olayın detaylıca araştırılmadığı ve çok hızlı bir kararla hüküm verildiği anlaşılmaktadır. Bu durum filhakika büyük bir ''talihsizlik'' olarak tanımlanabilir. Fakat bunun faturasını tamamen Kanuni Sultan Süleyman'a kesmek ve padişaha ''salak'' demek gibi bir ayıba gerekçe olamaz. Özetle Şengör'ün bu söylemi subjektiflik sınırlarını fazlasıyla aşmıştır. Gerek tarih bilimi genelinde gerekse Osmanlı Tarihi özelinde fonksiyonu yoktur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur-ugur9

İtü öğretim üyesi ,atasını ecdadına karşı kinini saçma sapan uydurmalarıyla kötülemeye çalışmış ne diyelim allah akıl fikir versin hepinize ,allah bilir cengiz hanı ,Alparslanı ,timuru da katil yoba, biliyordur ...

ottomonlovers

OSMAN GAZİ : dinsiz adama devlet işi verilmez

thebadcatsero

senin talihsizliğin de o kadar sperm arasında birinci gelmen...

Gizli Kullanıcı

kurban ol sen kanuniye aq kanuni olmasaydı sen olurmuydun acaba?abdestin varmıki adını ağzına alıyosun?sen kimsin kanuni kim?!!!!!!😒biraz edepli ol haddini bil!!

lunakimou

Sömürgeciliğin her türlüsünün ortadan kaldırılmasını istemek yerine, daha fazla sömürge edinemediği için üzülen bir üniversite hocası... Siz, sizden daha fazla sömürgeye sahip oldukları için düşman olursunuz, biz ise canlıların sömürülmesine karşı olduğumuz için... Dünyaya sarayın gözünden bakan bir tarihçiden başka ne tür bir açıklama beklenirdi....

Görüş Bildir