Çavuşoğlu'ndan 'Sarı Yelekliler' Yorumu: 'Fransız Polisinin Kullandığı Aşırı Güç İbretliktir'

 > -

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa'da bir süredir devam eden Sarı Yelekliler protestoları ile ilgili 'Fransız polisinin kullandığı aşırı şiddet ibretliktir' yorumunda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Antalya'da konuştu: 'STK üyeleri sorumluluk almalı'

AA'nın aktardığı bilgiye göre 2017 Yılı Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması ödül töreninde konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, 'Her STK üyesi hem menfaatlerini korumalı, hem de sorumluluk almalı' yorumunda bulundu.

"Milliyetçilik, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, yaşandığını görüyoruz, hoşgörüsüzlüğü görüyoruz"

Yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlüğün arttığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, "Dünya savaşı olmamasına rağmen 70 milyona yakın insan evini terk etmek zorunda kaldı. Mültecilerin sorunları ayrı bir konu, neden ülkelerine terk ettikleri ayrı bir konu, denizin ortasında yaşadıkları ayrı bir konu, ulaştıkları ülkelerde karşılaştıkları durum da ayrı bir konu. Bundan bir kaç yıl önce bir ülkeden bir ülkeye geçmeye çalışırken göçmene çelme takan kameramanı o gün eleştiren basın mensubu sayısı çoktu ama bugün böyle bir olay olsa eleştiren kadar alkışlayan da var." ifadelerini kullandı.

"Biz buna 'çifte standart' diyoruz"

Fransa'da yaşanan olaylarla ilgili, 'Vandalizme karşıyız' diyen Çavuşoğlu, konuyla ilgili "Fransız polisinin kullandığı aşırı güç gerçekten ibretliktir. Aşırı gücün karşısında Avrupa Birliği'nin ve Avrupa ülkelerinin tutumu da ibretliktir. Basının da tutumu bu anlamda tam bir felakettir. İşte biz buna 'çifte standart' diyoruz. İşte biz buna iki yüzlülük diyoruz. Batı buna ne diyor, 'Dayanışma' diyor. Ne için 'Dayanışma o' diyor, 'Avrupa Birliği'nin üyesi' diyor, 'komşumuz' diyor. 'Dayanışma göstermemiz lazım' diyor." açıklamasında bulundu.

"Avrupa'nın istikrarı Türkiye için de önemli"

Avrupa'daki olayların bir an önce durması temennisinde bulunan Çavuşoğlu, "Avrupa kıtası tüm dünya ile kıyasladığımız zaman yine de dünyanın en istikrarlı, en güvenli ve de ekonomik olarak en kalkınmış kıtasıdır. Böyle kalmasını ve daha da ileriye gitmesini isteriz, bizim de yararımızadır." ifadelerini kullandı.

Fransa'da neler oluyor? Fransa sokaklarından objektiflere yansıyan 23 kare 👇

Sarı Yelekliler Direnişi Sürüyor: Fransa Sokaklarından Objektiflere Yansıyan 23 Kare - onedio.com
Sarı Yelekliler Direnişi Sürüyor: Fransa Sokaklarından Objektiflere Yansıyan 23 Kare - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir