Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çanakkale Savaşı'nı En İyi Şekilde Anlatan İzlenesi 17 Dizi ve Film

 > 
321PAYLAŞIM

1. Son Umut (2014)

Avusturalyalı bir çiftçi olan Connor, üç oğlunu da Çanakkale Savaşı'na göndermiştir. Çanakkale Savaşı'nın ardından Türkiye'ye gelen Connor'ın tek hedefi uzun süredir haber alamadığı oğullarının izini bulabilmektir. Connor'ın İstanbul'da başlayıp Çanakkale'ye ve oradan da ülkenin çeşitli yerlerine uzanan bu arayış yolculuğunda en büyük destekçileri Türk subayları Hasan ve Cemal olacaktır.

IMDb 7,1

2. Queenn of the Desert (2015)

Film; yazar, gezgin, arkelog, araştırmacı ve aynı zamanda 20 yy. sonunda İngiliz İmparatorluğu'nda siyasi bir figür olan Gertrude Bell'in hayatını anlatıyor. Filmde Çanakkale Savaşı yan konu olarka geçmektedir.

IMDb 5,7

3. Çanakkale Geçilmez (2008)

Çanakkale Savaşı'nı anlatan yerli animasyon. Animasyon süre olarak kısa sayılabilir ancak cephedeki pek çok bilindik olaya değinmiş.

IMDb 6,7

4. Tell England (1931)

1931'de çektiği ilk Çanakkale konulu film olma özelliğini taşıyan Tell England, savaşa İngilizlerin gözünden bakan aynı adı taşıyan romandan esinlenilmiş bir yapımdır.

IMDb 6,4

5. Çanakkale Çocukları (2012)

Avustralya asıllı İngiliz vatandaşı olan Kathrine 1. Dünya Savaşı'nın alevlendiği yıllarda İttihat ve Terakki örgütünün öne çıkan adamlarından olan Kasım Bey ile evlidir. Bu evlilikten de Osman ve James isimli iki erkek çocuk dünyaya getirmiştir. Babaları Kasım Bey, Osman’ı madenleri tanımaya, James’i ise eğitim için İngiltere’ye yollamıştır.

IMDb 2,6

6. Son Mektup (2015)

Tayyareci Yüzbaşı Salih Ekrem I. Dünya Savaşı sırasında gönüllü olarak Çanakkale cephesine gider. savaşın çetin koşulları altında askerlerin hayatta kalması için mücadele veren Nihal Hemşire ile burada tanışır. Salih Ekrem ve Nihal zorlu şartlar altında, bir de Fuat adından kimsesiz bir çocuğu sahiplenirler.

IMDb 4,6

7. Çanakkale Yolun Sonu (2013)

Takvimler Nisan 1915'i gösterdiğinde I. Dünya Savaşı'nın en çetin cephelerinden biri olan Çanakkale'de işgalci güçler aylardır sürdürdükleri kuşatmadan aylardır hiçbir şey elde edememiş haldedirler. Anzak güçleri daha sonra kendi isimleriyle anılacak olan Anzak Koyu'nda mağlup edilmişlerdir.

IMDb 7,5

8. Çanakkale 1915 (2012)

Osmanlının eğitim, görmüş genç ve yetenekli beyinleri de gönüllü olarak askere yazılır. İşte gencecik Veli ve Mehmet Ali de bu askerler arasındadır. Kısa süre içerisinde Maydos (Eceabat)'a tayin edilirler ve Conk Bayırı’nda İngiliz kuvvetlerine karşı tarihin daha önce yazmadığı bir inanç ve cesaretle savaşırlar. 

IMDb 6,5

9. Bir Millet Uyanıyor (1966)

Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşı'nda yaşananlar, şehitler, geri kalanların evlerine dönmesi konu edilmektedir. Kurtuluş Savaşı hazırlıklarında Çanakkale'de başarılı olan 96. Alay'dan geriye kalanlar bir araya getirilir ve bu alay, Kurtuluş Savaşı'nda da çok başarılı olur.

IMDb 7,8

10. Sarı Siyah (2013)

1915 yılında Osmanlı devleti dört cephede savaşmaktadır. Trablusgarp ve Balkan savaşları bitmiş, Sarıkamış faciasının ardından da İngiliz-Fransız donanması Çanakkale boğazına kadar gelmiştir. Cihad çağrısı yapılmıştır. Arkadaşı Nedim'in şehit düştüğü bu savaştan kendisi de ağır yaralı çıkan Hasan , Ege'de bulunan annesi ve kardeşi Mehmet'in yaşadığı kendi kasabasına geri döner.

IMDb 5,8

11. Gelibolu (1981)

Film, 1. Dünya Savaşı sırasında Türklere karşı yapılan ve İtilaf Devletleri’nin büyük yenilgisiyle sonuçlanan Gelibolu Savaşı’nın dramını iki genç Avusturalyalı askerin üzerinden anlatıyor.

IMDb 7,5

12. Çanakkale Destanı 1915 (2005)

1915... Gelibolu... Dünya tarihini değiştiren bir savaş.Milyonların kaderinin düğümlendiği bir coğrafya. 2. Dünya Savaşı'nın Normandiya Çıkartması'na kadar,tarihin kaybettiği en büyük amfibi harekatı. Cesaretin kahramanlığa dönüştüğü onurlu bir hikaye.

IMDb 8,2

13. Son Kale: Çanakkale (2004)

Çanakkale Savaşı’nı, uzun bir araştırma ve uzmanların katılımlarıyla, kronolojik sırayla anlatan Son Kale, uzun metrajlı bir belgesel. Hem çeşitli kaynaklardan derlenmiş arşiv görüntüleri, hem de yüzlerce figüran ve usta oyuncularla tekrar çekilmiş canlandırmalarla, çok kanlı çatışmalara sahne olmuş Gelibolu savunması perdeye yansıtılmış.

IMDb 8,4

14. Çanakkale Geçilemedi (2005)

1915 yılında Çanakkale'de yaşanan kanlı savaşın tüm tarafları ilk kez bu dev yapımda biraraya geldiler ve Çanakkale Savaşı'nın askeri ve insani boyutunu irdeleyip, unutulmuş yönlerini ortaya çıkardılar. Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda ve Galler televizyonları ile TRT ortak yapımıdır.

IMDb 8,2

15. Kınalı Kuzular: Bedeli Çanakkale'de Ödendi (2006)

Öğrenciler bir gece gizlice muziplik olsun diye girdikleri Münir Bey’in özel odasında şehit öğrencilerin anılarını görünce dönülmez bir karar aşamasına gelirler. Hepsi gönüllü yazılır. Münir Bey üzülmesine rağmen bu olaydan gurur duyar. Öğrenciler cepheye gider. 

IMDb 8,3

16. Deadline Gallipoli (2015)

Dört bölümlük mini dizi; I. Dünya Savaşı’nın en kritik cephelerinden birini almak için Avustralya ve Yeni Zelanda’dan Türkiye’ye yollanan askeri birlikleri anlatır.  Savaşa Gelibolu’da tanıklık eden Avustralyalı gazeteciler Charles Bean, Ellis Ashmead-Bartlett, Phillip Schuler ve Keith Murdoch’ın gözünden, 1915 yılında yaşananlar anlatılacak. Katliamları durdurmak isteyen gazeteciler, savaşı bitirmek için yetkilileri ikna etmeye çalışacaklardır.

IMDb 7,6

17. Çanakkale Aslanları (1964)

Çanakkale'de bir İngiliz hastabakıcısına aşık olan Mehmetçiğin kahramanlık öyküsüdür. 

IMDb 8,1

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ercan-cetinoglu

Yabancıların bizden daha kaliteli filmler çıkarmaları beni üzüyor. Bir asker ve Tarihçi olarak terminolojiden usül erkandan bu kadar uzak ve göze batan filmlerimizi görmek utanç verici. gerçi aradan yüz yıl geçmesine rağmen koca savaş boyu binlerce askerimizin kuru ekmek hoşaf ile karnını doyurduğuna, yırtık çarıklarla savaştığına inanıyor olmamız da ecdadımız adına daha bi rezillik. Çanakkale savaşını kazanmamızın en büyük nedenlerinden birisi lojistik gücümüzün düşmandan daha sağlam olmasıdır. savaşın ilerleyen zamanlarında itilaf kuvvetleri yemek, su gibi konularda çok büyük sıkıntı çekmiştir. özellikle savaşın son zamanlarında müttefik kuvvetlerden aldığımız kısa menzilli obüsler cephelerde büyük güç çarpanı olmuş ve itilaf kuvvetleri geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bunları hiçbir Türk filminde göremiyoruz. hep bi dram hep bi yoksulluk. değil arkadaşlar öğrenelim kendimizi küçümsemeyelim lütfen. saygılar.

kubilay-pamuk

ha bide çanakkale geçilmez animasyonu gelibolu belgeselide 10 numara son kale çanakkaleyle kınalı kuzular kalite olarak ilk saydıklarımın yakınından geçemez ama izlenilebilir fena sayılmaz onun haricinde bende diğer altta yorum yazanlar gibi arkadaşlar gibi düşünüyorum holywood filmlerine benzemek uğruna deyim yerindeyse tarihin içine sıçıyorlar bir vatanım sensin vardı kurtuluş savaşı ile ilgili en rezil kurtuluş savaşı filmiydi gerçi film bile değildi diziydi ama kötü bir yapımdı

kubilay-pamuk

yabancı filmler de fena değil

kubilay-pamuk

en başarılı film çanakkale arslanları bide bir millet uyanıyor türk filmleri değerlendirmesinde diğerleri 5 para etmez

Gizli Kullanıcı

Başarılı bulmuyorum hiç Çanakkale filmlerine bile aşk sıkıştırmak zorundalar Spielberg gibi bir yönetmen el atması lazım

Görüş Bildir