Cami Hoparlörlerinden 'Çav Bella' Çalınması: Emniyet 'İnfial Yok' Dedi, Savcı Israr Etti

 > 
0PAYLAŞIM

İtalyan halk şarkısı Çav Bella'nın İzmir’de cami hoparlörlerinden çalınması görüntüsünü Twitter hesabından paylaştığı için yargılanan eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkındaki davanın ikinci duruşması yapıldı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü mahkemeye Özdemir’in paylaşımında “İnfial yoktur” raporu sunmasına karşın duruşma savcısı olayda infial olduğunu savundu. Savcı, Özdemir'in, "Basın ve yayın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan cezalandırılmasını istedi.

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre, Eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkında, İzmir’de cami hoparlörlerinden İtalyan halk şarkısı Çav Bella'nın (Bella Ciao) çalınmasına ilişkin görüntüyü Twitter hesabından paylaştığı için İzmir 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 2. duruşması bugün yapıldı.

İlk duruşmada savcının Özdemir'in paylaşımının infial yaratıp yaratmadığı yönünde araştırma yapılması için İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nden istediği rapor da dava dosyasına girdi. 

Emniyetin 57 sayfalık raporunda Özdemir’in paylaşımına ilişkin Türkiye’nin 81 ilinde infial yaratacak bir olay görülmediği ifade edildi.

Duruşma savcısı ise kendisinin istediği emniyet raporunun ortaya koyduğu görüşün tersi yönde değerlendirme yaptı. Savcı, Twitter paylaşımında ‘olayı kınamadığını’, paylaşımda müzik notasına da yer vererek ‘değerlere saygısızlık ettiğini', retweet etmek yerine paylaşımda bulunması nedeniyle de Özdemir’in cezalandırılmasını istedi. 

Savcı, birçok kişinin yapılan paylaşımlara tepki göstermesi dikkate alındığında sanığın yaptığı paylaşımların kamu barışını bozmaya elverişli olduğu ve ayrıca suçun alenen işlendiği, bu durumun kamu güvenliği ve kamu düzeni açısından yakın bir tehlike oluşturduğunu ileri sürerek sanığın, "Basın ve yayın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Emniyet, marşı çalanları saptayamadı

Emniyetten gelen yanıtta cami hoparlörlerinden Çav Bella marşını kimin çaldığına yönelik olarak ‘şüphelilerin tespit edilemediği’ de bildirildi. 

Özdemir’in duruşması 10 Aralık’a ertelendi.
"Troller infial yaratıyor"

Özdemir yaptığı açıklamada, suçsuz yere 9 gün tutuklu kaldığını ve bu süre içinde Ramazan Bayramı’nı cezaevinde geçirdiğini söyleyerek, “Benim annemin burnundan üzüntüden bir avuç kan geldi” dedi. 

Özdemir gözaltına alındığında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216/1’inci maddesinden suçlandığını ve sonra suçlamanın TCK’nın 216/3 maddesine çevrildiğini hatırlattı. Özdemir asıl infiali, paylaşımını haberleştirirken CHP’yi hedef gösteren Yeni Akit gazetesinin yarattığını vurgulayarak, “Bu işleri bizler yapmışız gibi gösteren Yeni Akit gazetesi ve onun gibi troller infial yaratıyor” diye konuştu.

Dünya İnsan Hakları Günü'ne ertelendi

Özdemir, duruşmanın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne ertelenmesine dikkat çekerek, “Ben kamu vicdanından çoktan beraat ettim. Haksızlığa uğradığı süreçte vermiş olduğum mücadeleye desteğini veren herkese teşekkür ediyorum. Bu ülkede ilk haksızlığa uğrayan ben değilim ama son olanların bizler olması için mücadele etmeyi sürdüreceğim” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir