Buzdolabı Temizliğini Zulüm Görenler Toplansın! Pratik Buzdolabı Temizliği Yöntemleri İle İşler Bir Hayli Kolaylaşıyor!

2PAYLAŞIM

Buzdolabı temizliği yiyeceklerin uzun süre bozulmadan kalabilmesi ve enerji tasarrufu sağlamak için çok önemli. Ancak hepimiz koca bir buzdolabını derinlemesine temizlemekten kaçınırız.

Biz sizler için buzdolabı temizliğinde sizlere kolaylık sağlayacak ve daha sonrasında uzun süre temiz tutacak adımları sıraladık!

1. Buzdolabının fişini çekin

Temizliğe başlamadan önce herhangi bir tehlikeye karşı dolabın fişin prizden çıkarın.

2. Buzdolabının içindeki bütün malzemeleri çıkarın

Malzemelerin hepsini çıkarmak gözünüzü korkutabilir. Ancak bu adım bozulmak üzere olan gıdaları tazelerden ayırmanızı sağlayacağı için oldukça önemli. Bozulmuş veya tarihi geçmiş olan yiyecekleri atarak dolabı temizlemeye başlayabilirsiniz.

3. Buzdolabında çıkarılabilen tüm parçaları çıkarın

Çıkardığınız parçaları mutfak tezgahına yerleştirip üzerine temizleyici bir madde sıkıp bekletin. Böylece siz buzdolabının içini temizlemeye devam ederken, bir kenarda buzdolabının parçaları da temizlenmeye hazır hale gelecek.

4. Yenilebilir ürünlerle buzdolabınızın içini detaylı bir şekilde silin

Buzdolabı temizliğinde kimyasal madde içeren ürünler kullanmak bu maddeler iyi durulanmadığı taktirde tehlikeli durumlara yol açabilir. Bu aşamada beyaz sirke veya karbonat gibi yenilebilir ürünler kullanmak içinizin rahat etmesini sağlar. Üstelik bu maddeler derinlemesine temizlik de sunar.

  • Boş bir sprey şişesine 1 paket karbonat ile bir bardak sıcak su koyarak iyice çalkalayın.

  • Solüsyonu buzdolabının içinde erişebildiğiniz her noktaya sıkın ve 5 dakika bekleyin.

  • Daha sonra nemli bir bezle tüm yüzeyi silin.

5. Buzdolabının iyice kurumasını bekleyin

Buzdolabını sildikten sonra hemen çalıştırmayın. İçinde kurumamış nemli bir alan varken çalıştırmak daha sonra buzdolabınızda kötü koku oluşumuna yol açacaktır.

6. Kötü kokulara karşı kahve kullanın

Buzdolabınızı büyük emek harcayarak detaylı şekilde temizlediniz ve oluşabilecek kötü kokuların da önüne geçmek istiyorsunuz... Küçük kaplar içine bir kaşık Türk kahvesi koymak, buzdolabındaki kötü kokulara karşı çok basit ve etkili bir çözüm sağlayacaktır.

7. Buzdolabınızın uzun süre temiz kalması için bu adımları takip edin!

  • Yiyeceklerinizin ağzını tamamen kapatarak muhafaza edin.

  • Buzdolabına koyacağınız kapların dışının temiz olduğundan emin olun.

  • Dondurulmuş yiyecekleri çözerken, akıntı yapmasını önlemek için kenarlıklı bir kaba koyun.

  • Buzdolabını aşırı doldurmaktan kaçının. Buzdolabının içinde havanın dolaşabileceği boşluklar olması, daha iyi soğutmasını sağlar ve yiyeceklerinizi çok daha uzun süre korur.

Bonus: Buzdolabında hoş bir koku yaratmak için vanilya özütü kullanın. Bir miktar pamuğa vanilya özütü damlatarak buzdolabında birkaç saat bekletin. Vanilya esansının mis kokusuna bayılacaksınız!

Film ve Dizi Severleri Böyle Alalım! Netflix'te Aralık Ayında Yayına Girecek Yapımlarla Yine Ekrana Kilitleneceğiz! - onedio.com
Film ve Dizi Severleri Böyle Alalım! Netflix'te Aralık Ayında Yayına Girecek Yapımlarla Yine Ekrana Kilitleneceğiz! - onedio.com
Sol Elini Neden Genelde Cebinden Çıkarmıyor? MasterChef'in Sert ama Yufka Yürekli Şefi Mehmet Yalçınkaya Buralara Hiç de Kolay Gelmemiş - onedio.com
Sol Elini Neden Genelde Cebinden Çıkarmıyor? MasterChef'in Sert ama Yufka Yürekli Şefi Mehmet Yalçınkaya Buralara Hiç de Kolay Gelmemiş - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir