Görüş Bildir
Haberler
Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Belediyenin Bütün Şirketlerine Kendisini Başkan Atamış

etiket Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Belediyenin Bütün Şirketlerine Kendisini Başkan Atamış

Emre Ordu
25.07.2019 - 22:49 Son Güncelleme: 26.07.2019 - 16:29

İzmir’in CHP’li Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan'ın meclis kararıyla kendisini belediye şirketine müdür olarak atamasının yankıları sürerken, dikkat çeken benzer bir haber Bursa'dan geldi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Alinur Aktaş'ın belediyenin tüm şirketlerine yönetim kurulu başkanı olarak atandığı belirtildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada 'Sayın Alinur Aktaş'ın aylık 50 bin TL huzur hakkı aldığı iddiası gerçek dışıdır' denildi. Ancak şirketlerin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendiği bilgisi yalanlanmadı. Yazılı açıklamada 'Aldığı toplam huzur hakkının, emsal belediye başkanlarının sadece bir şirketten aldığı huzur hakkından daha düşük miktarda olduğu görülecektir' ifadeleri yer aldı. 

Detaylara bakalım... 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Geçtiğimiz günlerde Zafer Bayramı'nda toplu ulaşımın ücretsiz olması teklifine '30 Ağustos halkın tamamını ilgilendiren bir bayram değil' diyerek karşı çıkan AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yine tartışma yaratan bir konu ile gündeme geldi.

Sözcü'den Uğur Enç'in verdiği bilgiye göre, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın belediye şirketlerinde yönetim kurulu başkanı olarak görevlendirildiği ortaya çıktı.

Şirketlerden 'huzur hakkı' maaşı

Şirketlerden 'huzur hakkı' maaşı

31 Mart sonrasında gerçekleştirilen şirket genel kurullarında yönetim kurulu başkanı seçilen Aktaş'ın her bir şirketten ‘huzur hakkı' olarak aylık en düşük 5 bin lira aldığı iddia edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Başkanvekilleri AKP'li yöneticiler"

"Başkanvekilleri AKP'li yöneticiler"

Haberde Alinur Aktaş’ın yönetim kurulu başkanı olduğu belediyeye bağlı şirketlerin BURULAŞ, BURFAŞ, BİNTED, BUSKİ, BURBAK, BURKENT, JEOTERMAL, BESAŞ, TARIM A.Ş. ve KÜLTÜR A.Ş.olduğu aktarıldı. 

Ayrıca Belediye şirketlerinde yönetim kurulu başkan vekilliklerinin AKP Bursa İl Yönetim Kurulu üyeleri arasında pay edildiği vurgulandı: 

'BURULAŞ Başkanvekili Bülent Kandemir, BURFAŞ Başkanvekili Gülten Doğrul ve BURKENT Başkanvekili Hüseyin Ömer Aybar aynı zamanda AKP Bursa İl Yönetim Kurulu Üyesi. BESAŞ'ta ise başkan vekili AKP'den milletvekili aday adayı olan Mustafa Bektaş. Tarım A.Ş.'nin yönetim kurulu başkan yardımcısı ise AKP'li meclis üyesi, AKP Grup Sözcüsü Ercan Barutçuoğlu.'

Bursa Büyükşehir Belediyesi:"50 bin TL huzur hakkı aldığı iddiası da gerçek dışıdır"

Bursa Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili resmi internet sitesinden kamuoyuna yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada şöyle denildi: 

“Bursa Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin Yönetim Kurullarının yapısı ve huzur hakları ile ilgili kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik olarak bazı basın yayın organlarında yayınlanan maksatlı haberler nedeniyle bir açıklama yapılması uygun görülmüştür: Her Büyükşehir ve bazı ilçe belediyeleri gibi Bursa Büyükşehir Belediyesi de yasaların kendine verdiği yetkiye dayanarak çeşitli alanlarda faaliyet göstermek üzere şirketler kurmuştur. Göreve geldiğimizde 9 olan şirket sayısı, uyguladığımız tasarruf politikası nedeniyle 8'e indirilmiştir. Önümüzdeki günlerde şirket sayısı azaltılmaya devam edilecektir.

Haberlerde iddia edildiği gibi şirket Yönetim Kurullarında, sadece AK Parti teşkilat mensupları bulunmamaktadır. Yönetim Kurullarında seçilmiş Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerimiz, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarımız, meslek odaları temsilcilerimiz, özel sektör temsilcilerimiz ve de CHP'li ilçe belediyesi temsilcisi de yer almaktadır.

Diğer taraftan; Yönetim Kurulu Üyelerimiz; Türk Ticaret Kanunu'na göre, devredilemez ve vazgeçilemez görev ve yetkileri kullanmaktadır.

Yine Türk Ticaret Kanunu'nun 394. maddesine göre; Yönetim Kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilmektedir. Ülkemizdeki tüm belediye şirketlerinde huzur hakkı uygulaması mevcuttur.

Şirketlerde huzur hakları 1.000 (Bin) TL'dir. Şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanı da Yönetim Kurulu üyeleri ile aynı miktarda huzur hakkı almaktadır.

Dolayısıyla Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş'ın aylık 50 bin TL huzur hakkı aldığı iddiası da gerçek dışıdır. Kendisi şirketlerin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenmiş olup, aldığı toplam huzur hakkının, emsal belediye başkanlarının sadece bir şirketten aldığı huzur hakkından daha düşük miktarda olduğu görülecektir.” 

İzmir'in Karaburun ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Girgin Erdoğan kendisini belediye şirketine müdür olarak atamıştı.

CHP'li Başkan Erdoğan, oluşan tepkilerin ve partiden gelen talimatın ardından müdürlük koltuğunu bırakmıştı. Ancak Trabzon Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun da kendisini belediyenin bir şirketine müdür olarak atadığı ortaya çıkmıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
741
261
72
19
13
9
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Berke

Ulan mustafa bozbey varken şu adama oy verdiniz ya daha da bişey demiyorum size bursalılar. O bozbeye oy veren %47'ye üzülüyorum sadece, onlar dışında hepini... Devamını Gör

Alev Ayer

Chp Bursa il başkanlığının Mustafa Bozbey ile arasında geçen tartışmalar Bozbey'in kazanmasına engel oldu ve kendi partili belediye başkan adaylarının resmen... Devamını Gör

sevgili editörler CHP İzmir Karaburun'nun haberini yaparken '' yiyin efendiler yiyin '' diyordunuz bu haberi bu kadar cici sunmanızın sebebi nedir acaba ?

Murat Bey

Tipine tükürdüğümünün maklubeci fetocusu Bursa halkı bu şerefsiz vatan hainini nasıl seçti hala inanamıyorum

Ahmet Burma

Bence o işte de bir dalavera döndü. Yanlış hatırlamıyorsam YSK oyların tekrar sayılma talebini reddetmişti.