Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Belediyenin Bütün Şirketlerine Kendisini Başkan Atamış

502PAYLAŞIM

İzmir’in CHP’li Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan'ın meclis kararıyla kendisini belediye şirketine müdür olarak atamasının yankıları sürerken, dikkat çeken benzer bir haber Bursa'dan geldi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Alinur Aktaş'ın belediyenin tüm şirketlerine yönetim kurulu başkanı olarak atandığı belirtildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada "Sayın Alinur Aktaş'ın aylık 50 bin TL huzur hakkı aldığı iddiası gerçek dışıdır" denildi. Ancak şirketlerin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendiği bilgisi yalanlanmadı. Yazılı açıklamada "Aldığı toplam huzur hakkının, emsal belediye başkanlarının sadece bir şirketten aldığı huzur hakkından daha düşük miktarda olduğu görülecektir" ifadeleri yer aldı. 

Detaylara bakalım... 

Geçtiğimiz günlerde Zafer Bayramı'nda toplu ulaşımın ücretsiz olması teklifine "30 Ağustos halkın tamamını ilgilendiren bir bayram değil" diyerek karşı çıkan AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yine tartışma yaratan bir konu ile gündeme geldi.

Bursa Belediye Başkanı Aktaş Bu Kez 30 Ağustos'u Hedef Aldı: 'Halkın Tamamını İlgilendiren Bir Bayram Değil' - onedio.com
Bursa Belediye Başkanı Aktaş Bu Kez 30 Ağustos'u Hedef Aldı: 'Halkın Tamamını İlgilendiren Bir Bayram Değil' - onedio.com

Sözcü'den Uğur Enç'in verdiği bilgiye göre, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın belediye şirketlerinde yönetim kurulu başkanı olarak görevlendirildiği ortaya çıktı.

Şirketlerden 'huzur hakkı' maaşı

31 Mart sonrasında gerçekleştirilen şirket genel kurullarında yönetim kurulu başkanı seçilen Aktaş'ın her bir şirketten ‘huzur hakkı' olarak aylık en düşük 5 bin lira aldığı iddia edildi.

"Başkanvekilleri AKP'li yöneticiler"

Haberde Alinur Aktaş’ın yönetim kurulu başkanı olduğu belediyeye bağlı şirketlerin BURULAŞ, BURFAŞ, BİNTED, BUSKİ, BURBAK, BURKENT, JEOTERMAL, BESAŞ, TARIM A.Ş. ve KÜLTÜR A.Ş.olduğu aktarıldı. 

Ayrıca Belediye şirketlerinde yönetim kurulu başkan vekilliklerinin AKP Bursa İl Yönetim Kurulu üyeleri arasında pay edildiği vurgulandı: 

"BURULAŞ Başkanvekili Bülent Kandemir, BURFAŞ Başkanvekili Gülten Doğrul ve BURKENT Başkanvekili Hüseyin Ömer Aybar aynı zamanda AKP Bursa İl Yönetim Kurulu Üyesi. BESAŞ'ta ise başkan vekili AKP'den milletvekili aday adayı olan Mustafa Bektaş. Tarım A.Ş.'nin yönetim kurulu başkan yardımcısı ise AKP'li meclis üyesi, AKP Grup Sözcüsü Ercan Barutçuoğlu."

Bursa Büyükşehir Belediyesi:"50 bin TL huzur hakkı aldığı iddiası da gerçek dışıdır"

Bursa Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili resmi internet sitesinden kamuoyuna yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada şöyle denildi: 

“Bursa Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin Yönetim Kurullarının yapısı ve huzur hakları ile ilgili kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik olarak bazı basın yayın organlarında yayınlanan maksatlı haberler nedeniyle bir açıklama yapılması uygun görülmüştür: Her Büyükşehir ve bazı ilçe belediyeleri gibi Bursa Büyükşehir Belediyesi de yasaların kendine verdiği yetkiye dayanarak çeşitli alanlarda faaliyet göstermek üzere şirketler kurmuştur. Göreve geldiğimizde 9 olan şirket sayısı, uyguladığımız tasarruf politikası nedeniyle 8'e indirilmiştir. Önümüzdeki günlerde şirket sayısı azaltılmaya devam edilecektir.

Haberlerde iddia edildiği gibi şirket Yönetim Kurullarında, sadece AK Parti teşkilat mensupları bulunmamaktadır. Yönetim Kurullarında seçilmiş Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerimiz, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarımız, meslek odaları temsilcilerimiz, özel sektör temsilcilerimiz ve de CHP'li ilçe belediyesi temsilcisi de yer almaktadır.

Diğer taraftan; Yönetim Kurulu Üyelerimiz; Türk Ticaret Kanunu'na göre, devredilemez ve vazgeçilemez görev ve yetkileri kullanmaktadır.

Yine Türk Ticaret Kanunu'nun 394. maddesine göre; Yönetim Kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilmektedir. Ülkemizdeki tüm belediye şirketlerinde huzur hakkı uygulaması mevcuttur.

Şirketlerde huzur hakları 1.000 (Bin) TL'dir. Şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanı da Yönetim Kurulu üyeleri ile aynı miktarda huzur hakkı almaktadır.

Dolayısıyla Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş'ın aylık 50 bin TL huzur hakkı aldığı iddiası da gerçek dışıdır. Kendisi şirketlerin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenmiş olup, aldığı toplam huzur hakkının, emsal belediye başkanlarının sadece bir şirketten aldığı huzur hakkından daha düşük miktarda olduğu görülecektir.” 

İzmir'in Karaburun ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Girgin Erdoğan kendisini belediye şirketine müdür olarak atamıştı.

Yiyin Efendiler Yiyin... Kendini Müdür Olarak Atayan CHP'li Belediye Başkanından Tepkiler Sonrası Geri Adım - onedio.com
Yiyin Efendiler Yiyin... Kendini Müdür Olarak Atayan CHP'li Belediye Başkanından Tepkiler Sonrası Geri Adım - onedio.com

CHP'li Başkan Erdoğan, oluşan tepkilerin ve partiden gelen talimatın ardından müdürlük koltuğunu bırakmıştı. Ancak Trabzon Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun da kendisini belediyenin bir şirketine müdür olarak atadığı ortaya çıkmıştı.

Kendini Müdür Atayan Belediye Başkanı Şirketten İstifa Etti: Peki Ya Diğerleri? - onedio.com
Kendini Müdür Atayan Belediye Başkanı Şirketten İstifa Etti: Peki Ya Diğerleri? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir