Görüş Bildir
Haberler
Bugün Kabine Toplantısı Var Mı? 17 Mayıs Normalleşme Adımları Belli Oldu Mu?

Bugün Kabine Toplantısı Var Mı? 17 Mayıs Normalleşme Adımları Belli Oldu Mu?

Türkiye’de 17 günlük tam kapanma devam ediyor. 29 Nisan’da başlayan sokağa çıkma yasağı, bayramı da kapsayacak ve 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’de sona erecek. Vatandaşların gündeminde ise Kabine toplantısı var. Koronavirüs ile ilgili yasak kararlarının açıkladığı Kabine toplantısının ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız. İlk kabine toplantımızın en önemli gündem maddelerinden biri bu olacak” ifadelerini kullanmıştı. Peki, Kabine toplantısı ne zaman, bugün mü? 17 Mayıs normalleşme adımları ne olacak? İşte tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bugün Kabine Toplantısı Olacak Mı?

Bugün Kabine Toplantısı Olacak Mı?

Cumhurbaşkanlığı’nın sitesinde yer alan günlük programa göre bugün Kabine toplantısının olacağı gözükmüyor. Kabine, son olarak 26 Nisan tarihinde toplanmış ve tam kapanma karar almıştı. Kabine toplantısının 15 günde bir yapılacağı açıklanmıştı. Ancak Cumhurbaşkanlığının günlük programına göre bugün Kabine toplantısı olmayacak. Tam kapanmada son hafta olduğu göz önüne alınırsa, Kabine toplantısının bu hafta içinde yapılması ve yeni kararların açıklanması bekleniyor.

17 Mayıs’tan Sonra Normalleşme Nasıl Olacak?

17 Mayıs’tan Sonra Normalleşme Nasıl Olacak?

Vatandaşlar, yasakların bitmesiyle birlikte yeniden başlayacak normalleşme adımlarının ne olacağını araştırıyor. Sözcü Gazetesi yazar Deniz Zeyrek, 17 Mayıs’tan sonra hayata geçirilecek adımları şöyle duyurdu;

  • Okullar bu dönemi uzaktan eğitimle kapatacak. Eylülde yeni dönem açılana dek okul binalarının havalandırma, hijyen sorunları çözülmeye, aşısız öğretmen bırakılmamaya çalışılacak ve 2021-2022 eğitim öğretim yılının yüz yüze yapılması için hazırlık yapılacak.

  • 17 Mayıs'tan itibaren restoran ve kafeler Londra formülüyle açılacak. Yani sadece açık hava bölümleri olacak. Peki açık alanı olmayan restoranlar ne yapacak? Hükümet, yerel yönetimlere açık alanı olmayan kafe ve lokantalara kapı önüne masa konulması konusunda kolaylık sağlanması yönünde telkinde bulunacak.

  • 17 Mayıs'tan itibaren AVM'ler, spor salonları, berberler de açılacak.

  • Sokağa çıkma yasağı hafta içi 21.00'den itibaren sürecek. Hafta sonları ise pazar günü yasak olacak.

  • 1 Haziran'dan itibaren ikinci aşamaya geçilecek. Hafta içi sokağa çıkma yasağı 22.45'e çekilecek ve pazar günü yasak olmaktan çıkacak.

  • Her şey öngörüldüğü gibi giderse temmuz ortasından itibaren akşam yasağı 23.45'e ya da 24.00'e çekilecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın