Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Yerlerde Instagram Filtreleri Anlamsızlaşıyor! Yeryüzünün En Renkli 14 Noktası

288PAYLAŞIM

Hayatın tartışılmaz bir unsurudur renk. Onsuz olmaz. 

Bir de öyle yerler var ki, nereye baksanız renk...

Onlara göz atalım.

1. Jodhpur, Hindistan

Hindistan'ın meşhur mavi şehri. Bu mavilik de aslında kast sisteminden kalan bir iz. Geçmişte, kastın tepesindeki Brahmi'ler, kendi üst seviyeleri ayırt edici olsun diye evlerini maviye boyardı. Bu zamanla yaygınlaştı ve Brahmi'lere özgü olmaktan çıktı. Ayrıca mavi renk haşerelere karşı da koruyuculuk sağlıyordu. 

Harika görünümü de cabası.

2. Lavanta tarlaları, Fransa

Aslında lavanta tarlaları her yerde. Ülkemizde de yoğun olarak lavanta tarlaları bulunabiliyor. Ama Fransızların lavanta sevdası takdire değer. Tek bir aykırılığın olmadığı bir mor cümbüşü bu.

3. Bo-Kaap, Cape Town

Bo-Kaap, rengini geleneksel yapısından alanlardan. Bir zamanlar ağırlıklı olarak müslümanların yaşadığı bölgede her renkten ev ve cami bulunabiliyor. Tam olarak neden olduğu bilinmese de, bölgenin sakinleri bir sebeple yaşadıkları bu yere çokça renk katmışlar.

4. Cano Cristales Nehri, Kolombiya

Beş renk nehri olarak da bilinen nehir, nadir bir bitki türü sayesinde çeşitli renklere bürünebiliyor.

5. Retba Gölü, Senegal

Çilekli süte benzeyen bu göl, rengini zararsız bir bakteri türüne borçlu.

6. Lale bahçeleri, Hollanda

Hollanda'nın lalesi meşhur. Onlar da lalelerini pek güzel koruyor, pek iyi sunuyorlar. Mevsimine denk getirebilirseniz istemediğiniz kadar renk görmeniz garantili.

7. Luoping, Çin

Uçsuz bucaksız kanola tarlaları, Luoping'e bu güzelliğini veriyor.

8. Çiçek Vadisi Milli Parkı, Hindistan

Her renkten çiçeği barındıran devasa milli park.

9. Shibazakura Vadisi, Japonya

Baharda Fuji dağının etekleri tam olarak bu renge bürünüyor.

10. Natron Gölü, Tanzanya

Yılın büyük bölümü kıpkırmızı kalabilen bir tuz ve soda gölü. Tanzanya'dan.

11. La Boca, Buenos Aires

12. Júzcar, İspanya

Júzcar'ın hikayesi ise kesinlikle geleneksel ya da tarihi değil. 2011 yılında, Sony Pictures kasaba sakinlerinden evlerini maviye boyamasını istiyor. O dönem çıkan Şirinler filminin canlı bir tanımı mahiyetinde bir proje bu. Filmin rüzgarı geçtiğinde, Sony evleri eski haline döndürmek için bir teklifte bulunuyor. Ama kasabadakiler mavi görünüme alıştıkları için bunu istemiyorlar ve her şey olduğu gibi kalıyor!

13. Burano, İtalya

Bir balıkçı kasabası olan Burano'da yaşayanlar, ava çıktıklarında sis ve fırtına gibi durumların olması ihtimaline karşı evlerini farklı tonlarda renklere boyamış. Uzaktan rahatlıkla seçilebilsinler diye. Bugün, bu ihtiyacın mirası halen kendini koruyor.

14. Tuz Gölü, Türkiye

Peşinen söyleyelim, Tuz Gölü her zaman renkli değil. Fakat yılın bazı dönemlerinde çeşitli renklere bürünebiliyor. Bu fotoğraf da geçtiğimiz yıllardan birinde çekildi. Yani, doğru zamanda gitmek gerekiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esen-miray-yilmaz

Harika!

aysegulliver

Cinque Terre! <3

senaatmaca

Hollanda lale bahçeleri der ve susarım.

bwk

bizim Antalya büyükşehir belediyesi de bunlardan gaz almış sanırım, mevlana caddesindeki apartmanları çocuk kreşi gibi 100.yıl caddesindeki binaları da polis karakolu gibi boyadılar uçtan uca :D bu nedir ya santoriniye döndük aq alksbdasd

goofy

bir de Fas'ta böyle bir yer vardı galiba? bir köy idi yanılmıyorsam?

Görüş Bildir