Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Saçma Hataları En Sıkı Fanlar Bile Fark Edemedi! Efsane Filmlerde Yapılan 11 Komik Hata

7PAYLAŞIM

Film izlerken bazı kişiler, seyirden aldığı keyif, heyecan ve duygulara odaklanırken, bazı kişiler var ki onlarda en küçük ayrıntıya bile dikkat ederler. Bu küçük ayrıntılar bir gölün isminin yanlış olması ya da gladyatörlerin dövüş sahnelerinde bile belli olabilen küçük detaylar olabilir.

Ama biz sizin için bu içeriğimizde, tarihi filmlerde yapılmış en titiz ve dikkatli izleyicinin bile gözünden kaçmış saçma hataları derledik. Tarihi filmlerde yapılan 11 akılsız hata...

11. The Green Mile (Yeşil Yol), 1999

Filmdeki olay 1935 yılında  Louisiana'da geçmektedir. Ve filmin geneli itibari ile idam cezasına çarptırılan mahkumların elektrikli sandalye ile ölümüne kadar olan mahkumluk süreçleri anlatılmaktadır. Ancak Louisiana'da elektrikli sandalye 1941 yılına kadar hiç kullanılmadı.

10. The Imitation Game (Enigma), 2014

Filmde anlatılan hikaye, Alan Turing hiç yorulmadan Enigma kodunu kırmak için çalışan bir matematikçinin hikayesidir. Ama olayın tarihteki yerine bakıldığı zaman filmde adı bile geçmeyen ama Alan Turing'e yardımcı olan biri daha vardır: Gordon Welchman.

9. The Last Samurai (Son Samuray), 2003

Filmde birkaç sahnede 43 yıldızlı ABD bayrağı görünür. Ama filmde olayların geçtiği yıl olan 1876'dan sonra, Güney ve Kuzey Dakota, Montana, Washington ve Idaho eyaletlerinin katılması ile 43 yıldızlı bayrak 1891'de ilk defa ortaya çıkar...

8. Apollo 13, 1995

Filmde, Amerikan astronot Thomas Kenneth Mattingly hakkında her şey iyi görünüyor. Ama işin aslı o, Apollo 13'teki kurtarma görevine hiç katılmadı. Yukarıdaki fotoğrafta sol kısımda gerçek Ken Mattingly'ı görebilirsiniz. Filmden bir görüntüde ise, bir oyuncu (Gary Sinise, yuvarlak içinde) Ken Mattingly'ı canlandırıyor ve Apollo 13 kurtarma görevinde oynuyor.

7. Braveheart (Cesur Yürek), 1995

Filmin geçtiği zamanlarda, İskoçya’daki Wallace'de hiç kimse etek giymezdi. Bu kıyafet sonradan ortaya çıktı. Ayrıca, yüzlerini kesinlikle mavi veya başka bir renkte boya ile boyamamışlardır.

6. Troy (Truva), 2004

İlk olarak filmi aklınıza getirirseniz ölen bir kişinin gözlerine metal paralar koyulduğunu hatırlarsınız, o zamanlar hem böyle bir adet hem de bu paralar yoktu. Ayrıca filmde Paris ve Helena'nın başları üzerinde koruyucu bir şemsiyeyle dolaştığı bu sahne de tamamen hatalı.

5. Pirates of the Caribbean (Karayip Korsanları), 2003 — 2017

Karayip Korsanları serisinin film seti, 1704'lü yılları yansıtacak şekilde kuruldu. Ama o zamanlarda insanların meyvelerle ilgili sıkıntıları vardı. Ama filmde Granny Smith elmalarını (1868'e kadar yoktu) ve tatlı muzlarını (ilk kez 1836'da ortaya çıktı) sıklıkla görebiliriz.

4. Titanic (Titanik), 1997

Filmin başında Jack, Rose'un intiharını engellemeye çalıştığı zaman ona kendi hikayesini anlattığı sahneyi herkes bilir. Kendisi Rose'a bir zamanlar doğuştan Wisconsin'deki Wissota Gölü'nde balık avladığını söyler. Ama aslında, bu yapay göl Titanik'in buz dağına çarpıp batmasından 6 yıl sonrasına kadar ortada yoktu. Göl 1917'de oluşturuldu.

3. JFK, 1991

Film, JFK'nın ölümü ile ilgili komplo teorilerini havada uçuştuğu bir özelliğe sahiptir ki bir sahnesinde baş şüpheli uzun zamandır David Ferrie suçlandığı suikastı kabul etmesiyle ilgili bir sahne vardır. Ama David Ferrie hiçbir zaman bu konuyla ilgili bir itirafta bulunmamıştır.

2. Gladiator (Gladyatör), 2000

Gladyatör filminde eski Romalıların arabasında bulunan gaz tüpünü büyük ihtimalle hiç fark etmediniz. O günlerde gaz tüplerinin olmadığını söylememize gerek yoktur.

1. Marie Antoinette, 2005

Olabilecek en saçma hatalardan biri... Fransa Kraliçesi Marie Antoinette'in hayatını anlatan biyografik filmde Sofia Coppola'nın spor ayakkabılarının orada olması başka bir saçma hata. O günlerde kraliçenin spor ayakkabı giymek gibi bir eğilimde olması pek olası değil.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ege-gungormez

çoğu cok sacma ve gereksiz hata bile değil. sizene 6 sene sonra idama baslanacak seyi simdiden göstermişlerse

uyeolamayanuye

gözlere,ellere yada yanına para koyma, madeni eşya koyma Yakındoğu geleneklerinde bir çeşit ölü gömme ritüelidir, Anadoluda, Mısırda, Yunanda da gayet var. Ne demek yok ?

feyk

her ne kadar antik yunan ile ozdeslesmis bir destan olasada ilyadada gecen olaylar, truva savasi antik yunan medeniyetinden daha eski caglarda yasaniyor. antik yunanin oncesinde miken medeniyeti zamaninda geciyor. madeni paranin ilk lidyalilar tarafindan antik yunan devrinde kullanilmaya basladigini dusunursek truva savasinda olulerin gozune para koymalari mumkun degil.

uyeolamayanuye

değerli madeni eşyalar koyuyorlar kardeşim, çünkü ölümden sonra Styx nehrinden geçerken Kharon'a vermeleri gerekmektedir. Ölümden sonra nehirden geçiş, madeni değerli eşyalara hizmetlilere ihtiyaç duyma inancının kökeni Mısır ve Levant'tır. bu kültürel özellikleri de ne Miken ne Minos'tan gelme. Levant'tan, Mısır'dan Yakındoğu'ya yayılmıştır. Bu yayılım sürecinde Kıta Yunanistan'da adı dahi bilinmeyen topluluklar yaşamaktadır. Yani bu özellik daha Minos, Miken yok iken oraya gidiyor.Helen kültüründe Troia savaşından daha önce değerli eşyaları göze koyma, ele koyma var. para şeklinde olanlar da evet geç dönem.

Görüş Bildir