Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Leke Çıkmaz: Dünyanın En Irkçı ve Cinsiyetçi Reklam Filmlerinden Biri Çin'de Yayınlandı

-

Çin'de bir deterjan markasının bu reklam videosunda hem ırkçılık hem de cinsiyetçilik ön planda. Kadın tabii ki çamaşır yıkıyor ve bir insan yıkandığında beyazlaşıyor. 

Kısacası Buzzfeed'de karşımıza çıkan bu reklam iki kere talihsiz!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/beimengfu/we-fo...

Karşınızda Çin'de bir deterjan markası olan Qiaobi'nin geçtiğimiz günlerde YouTube'da yayınladığı reklam. Daha doğrusu ırkçı reklam.

Çamaşır yıkamak üzere olan Çinli bir kadınla, oldukça masum başlayan videonun izlenme sayısı şimdiden 3 milyonu aştı.

Tabii ki çamaşırları bir kadın yıkayacak. Çünkü doğanın kanunu bu erkekler çalışışgmelmgkmkdşmfgşmfth...

Ardından yüzünde boya lekeleri olan beyaz tişörtlü bu adam beliriyor ve masum kadın birden deterjan kapsülünü ağzına yerleştirip onu çamaşır makinesine atıveriyor.

Ve bir kadının tabii ki bir erkeğe ihtiyacı var.

Veee mutlu son: Bembeyaz Çinli bir erkek!

Pardon pardon! Bir kadının tabii ki beyaz bir erkeğe ihtiyacı var.

Ne kadar da "temiz" ve "bembeyaz" bir erkek(!)

Artık hanımefendinin mutluluğuna mani olabilecek tek bir şey yok.

Irkçılığın vuku bulduğu ve her reklamda olduğu gibi; kadının çamaşır yıkadığı bir başka deterjan reklamı 9 yıl önce de İtalya'dan gelmişti. Yalnızca roller farklıydı.

Sloganı "Değişim Qiaobi ile başlar" olan markanın, Çin'de pek de ses getirmeyen ırkçı reklamı tüm dünyadan tepkiler almaya devam ediyor.

Ama Çin'de de, reklamda ters giden bir şeylerin olduğunu fark edenler yok değil:

Kuzey Amerika'da olsaydı bu firmaya ırkçılıktan dava açılırdı. 

Diğeri ise; "İnanamıyorum bu çok utanç verici, Qiaobi'nin ırkçı reklamını izlediniz mi?" diyor.

Çin'in kendi bünyesindeki etnik azınlıklar dahi birçok problem yaşıyorken; Afrika kökenli birçok insanın Çin'deyken rahatsız edici bakışlarla ve doğal olarak bazı zorluklarla karşılaştıkları bilinen bir gerçek.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin "Küçük Afrika" denebilecek şehri Guangzhou'da yaşayan Afrikalılar ekonomik açıdan çok zor durumda ve birçoğu Çinliler ile evli. Ama harfi harfine uygulanan göçmen yasaları yüzünden Çin vatandaşı olmak onlar için bir hayli zor.

Firma ise dünyanın dört bir yanından gelen tepkiler karşısında özür dilemek yerine; zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyor.

Qiaobi'nin Wang soyadlı sözcüsü: "Ürünün tanıtımını yapmaktan başka hiçbir amacımız yoktu ve ırkçılık meselesi aklımızın ucundan bile geçmemişti." dedi ve hatta yabancı basının bu reklama karşı fazla hassas davrandığını da ekledi.

Sizce de bu tarz reklamların geçmişte var olmuş olması bile yeterince utanç verici değil mi?

Yakışmadı...

Not: Evet; kadınların ev işi yaptığı, erkeklerin işten geldiği her reklam cinsiyetçidir. Bu tarz reklamlar gibi araçlar sayesinde, topluma "normal" olan durumlar aşılanır. Fakat ekranda görülen her şey olduğu gibi kabul edilmek zorunda değildir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berzaa

Hem siyahilerden nefret ettiklerini anlatmaya çalışıyorlar hem de reklam da "mecburen" bir siyahi oynatıyorlar.Cidden bu ırkçılığın nedeni ne öğrenmek istiyorum

tuzluelma

hep bu "çekikler"

congolos

Dünyada ırkçı insan sayısı çok fazla. Bunlardan "bağzıları" yönetici statüsünde. Amerika ve Almanya gibi gelişmiş dediğimiz ülkelerde bu daha fazlaca.

odionedio

bilmiyorum o kadarda ırkçı gelmedi yani vermek istediği mesaj "o kadar iyiyiz ki ten rengini bile açarız "gibi geldi bana

etdt

biz size çekik diyor muyuz? -evet diyoruz aaa sorun tüm insanlıkta demek kiii... neyse cidden mide bulandırıcı bir iş olmuş

Başlıklar

ÇinİtalyaYoutube
Görüş Bildir