Bu Kulaklar “Bebeğe Ayıp Olur mu?” Lafını Bile Duydu! İşte Hamilelikte Cinsellikle Alakalı Merak Edilenler

0PAYLAŞIM

Cinsellik, genelde kapalı kapılar ardında konuşulan, çekinilen bir konu. Bir de işin işine hamilelik girince... Aslında sağlıklı bir cinsel hayat, sağlıklı ve mutlu partnerler demek… Hayatın en güzel ayrıntılarından biri olan cinsellik hakkında maalesef ülkece biraz bilgisiziz. Bazen utanılan bazen ayıp sanılan bu konu hakkında bilgi sahibi olmak şart! Biz de sizler için hamilelikte cinsel hayat hakkında en merak edilenleri derlemeye çalıştık…

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi?

“Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir!” düşüncesi aslında yanlıştır. Yani doktorunuz aksini söylemedikçe hamilelik boyunca ilişki yaşanabilir. Hatta annede salgılanan serotonin hormonu bebeğin gelişimini de olumlu yönde etkiler! Yani anne mutlu, bebek mutlu! Bu süreçte, doktorunuzdan başkasının sözlerine kulak asmamanız, naçizane tavsiyemizdir.

Cinsel ilişki erken doğuma sebep olur mu?

Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar sonucunda, erken doğum ve gebelikte yaşanan ilişki arasında bir bağlantı olmadığı görüldü. Ama tabii ki doktorunuzla görüşüp, riskleri öğrenmelisiniz. Herkesin hamileliği aynı geçmiyor. Aynı zamanda şunu da belirtmek gerekir ki; uzman doktorlar, ilişki esnasında prezervatif kullanılmasını öneriyor. Çünkü spermin içinde bulunan prostaglandin rahim ağzını uyarıcı etkiye sahip. Bu da rahimin kasılmasına ve sonucunda erken doğuma sebebiyet verebilir.

Hamileyken cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam etmeli?

Zaten pek çok kadın hamileliğinin farkında olmadığı ilk aylarda, cinsel hayatına devam ediyor. Yani ilk aylarda cinsel ilişki yüzünden çocuk düşer algısı bir noktada kırılmış oluyor. Daha önce düşük yaptıysanız ya da hamile kalırken zorlandıysanız, bu konuyu doktorunuzla görüşmelisiniz. Çünkü bazı durumlarda uzman hekim, cinselliğe ara vermenizi isteyebilir. Ama sağlıklı ve sorunsuz bir hamilelikte genellikle son 4 haftaya kadar ilişkiye girilebilir.

Hangi durumlarda cinsel ilişki sakıncalıdır?

Eğer ilişki esnasında kanama olmuşsa mutlaka orada bırakmalı ve doktorunuzla görüşmelisiniz. Önceki gebeliğinizde düşük yaptıysanız daha temkinli davranmalısınız. Aynı zamanda suyun gelmesi, nedeni bilinmeyen vajinal akıntı ve kanama, plasentanın rahim ağzını kapatması gibi durumlarda cinselliği bırakmanız sizin ve bebeğin sağlığı açısından daha iyi olur. Ama bu konularda en doğru bilgiyi her zaman, sizi ve vücudunuzu tanıyan doktorunuzdan alırsınız.

Hamileyken girilen ilişkide dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kimyasal barındırdığı için kayganlaştırıcı jellerden uzak durulmalı. Aynı zamanda; kanama, akıntı, kasılma gibi durumlarda mutlaka ilişki sonlandırılmalı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir