Bu Edebiyattan Vazgeçilsin Artık! Teşbih Sanatının Cılkını Çıkararak Kadınlar Üzerinden Yapılmış Saçma Benzetmeler

988PAYLAŞIM

İnternette gezinirken kadınların birçok nesneye benzetildiğini okumuşsunuzdur. Kimileri için bu normal bir durum olsa da kadınlar için hiç de normal değil! Biz de bu normal olmayan benzetmelerin neler olduğunu belirtmek istedik.

Keyifli okumalar! 

Türkiye'de kadınlar üzerine kurulu bir edebiyat var. Her ne kadar bu "kadın edebiyatı" bazı insanlara "romantik" gelse de aslında dikkatli baktığınızda cinsiyetçi söylemin dik âlâsının yapıldığını göreceksiniz.

Bakalım bu benzetmeler nelermiş?

1. Perdesiz ev

Bu ciddi anlamda çirkin! Kadının ya satılık ya da kiralık olduğunu ima eden bir benzetme...

2. Gül

Devamı "bir defa açıldılar mı, yaprakları hemen dökülmeye başlar." şeklindedir. Açılmak ve dökülmek derken?

3. Kahve

"Pişene kadar acıtır daha sonra zevk verir." bu kim kadın mı? Alla alla...

4. Kağıt

5. Termos

En ilginci bu sanırım!

6. Kapı

7. Şarap

Bu zaten klişe bir benzetme. Kalite artma mevzusu var. Kadının yaşlandıkça kaliteli olmasından saçma bir benzetme daha yok herhalde.

8. Kestane

Teşbih sanatında zirvedeyiz!

9. Kitap

Kitap okumazsınız ama kitaba benzetirsiniz.

10. Futbol topu

11. Sabun

12. Soyulmuş domates

Bu benzetme de bilinenlerden. Yine türbanlı olmayan kadınlar için yapılmış... Sözün bittiği yer desene!

Yapılan bu benzetmelerin hepsinde kadınlarla ilgili kötü anlamlar var. Ve artık şu "kadın edebiyatını" bırakmanın zamanı geldi de geçiyor.

Ve son olarak söyleyelim; Kadınlar obje değildir. Kadın kadındır!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
paco-hernandez

termos ne amk ya?!

Gizli Kullanıcı

altlarına anlamlarını da yazsaydınız..

kendineassassin

Basına yansıyanlar hâricinde çoğunu duymadım; kadını eve kapatılacak ve herkesten saklanacak değerli bir eşyâ olarak gören zihniyetlerin ürünü olsa gerek.. Ama şu kafa da saçma: Kadın, erkek, çocuk, anne, baba, hattâ Tanrı ve kutsallar bile benzetilebilir, yeter ki benzetileni incitme amacı değil de edebiyata ya da iltifata yakıştırma çabası olsun.. Çünkü bakıyorum da pırlantaya falan değinilmemiş içerikte; demek ki kadınlar -ve insanların geneli- değersiz ve yakışıksız nesnelere benzetilmekten yana dertliler yalnızca.. (:

ahmet.burma.9

Ben bu benzetmelerin yarısından fazlasını işitmedim. Kadın tabi ki obje değildir fakat (sadece kadınlar için söylemiyorum) bazı benzetmeler sadece yüceltilmek istenen özelliğe (zekasına, becerisine, gücüne, aklına vs. vs.) bağlı olarak iltifat etmek için kullanılabilir diye düşünüyorum.

bayan-sinir

Bunların her birisine aynen katılmakla birlikte erkeklerin de objeleştirildiğini,erkeklere de pek çok yakıştırmalar yapıldığını belirtmek isterim. Romantik olmayan erkek "öküz" olur, duygularını belli etmeyen erkek "odun" olur,fiziksel olarak dikkat çeken erkekler "Yunan heykeli" olur,güçlü gözüken erkek "dağ" olur... Evet kadınlar obje değildir,ama erkekler de obje değildir.

Görüş Bildir