Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Cinayet Vakasını Sadece IQ'su 150'den Fazla Olanlar Çözebilecek!

1.5bPAYLAŞIM

Olay yeri inceleme ekibine yeni katıldın ve görev aşkıyla yanıp tutuşuyorsun ancak ekipteki hemen hemen herkes sana çaylak gözüyle bakıyor ve pek de ciddiye almıyor. Derken oldukça karmaşık bir olay dosyası önünüze geliyor. Bu olay tüm ekibe kendini kanıtlamak için önemli bir fırsat.

Olayımız şu;

Alanında oldukça  başarılı olan bir fotoğrafçı Mac Steward, çatı katındaki evinde; kurumaya yüz tutmuş bir kan gölünün içerisinde kafasından vurulmuş bir şekilde bulunuyor. Silah, fotoğrafçının elinde ve hemen yanındaysa bir intihar notu var. Her salı eve gelen ve kapının aralık olduğunu gören temizlikçinin  ihbarıyla olay yerine gelen polisler ise masanın üzerinde iki gün sonrasına ait bir uçak bileti ve kapının önünde pazar günü fotoğrafçıya teslim edilmesi gereken bir adet özel teslim kargo paketi buluyor. Maktülün ölüm saati ise yaklaşık olarak pazar öğleden sonra beş.

Not: Sorulara cevap vermeden önce seçeneklerin altında yazan açıklamaları dikkatlice oku!

1. Olay yeri inceleme ekibinin başındaki dedektif bunun bir cinayet vakası olduğunu ve sana bir numaralı şüphelinin kim olduğunu sordu. Sence kim?

Temizlikçi.
Kargo Görevlisi.
Olay yerine ilk gelen polis.
Bence dedektifin sorusu şaşırtmacalı. Olay bir intihar.

2. Bravo! Kargolar teslim alacak kişinin imzası olmadan teslim edilmezler ya da öyle alalade kapının önüne bırakılmazlar bu yüzden ilk önemli şüphelimiz; Kargo görevlisi! Peki şimdi olayın kesinlikle bir cinayet olduğunu kanıtlayabilmek için ilk yapacağın şey hangisi?

Kurbanın ellerini ve silahı incelerim.
Masanın üzerindeki bileti ve kargo paketini incelerim.
Etrafta ayak izi var mı diye araştırırım.
Bir şeyi incelemeden önce temizlikçi ve apartman görevlisiyle konuşurum.

3. Elbette kurban, intihar ettiyse elinde barut kalıntıları olmalıydı ancak buna dair bir iz yoktu. Bu da olayın cinayet olduğunu kesinleştirdi!

Şehir
Hayvan
Ülke
Bitki

Kurbanın kıyafetlerini incelerken kızıl renkli bir saç teli ve kedi tüyleri buldun ve bunları incelemeye gönderdiğinde saç telinin bir kadına ait olduğu ortaya çıktı. Daha sonraysa silahı daha detaylı inceleyerek bir parmak izi aradın ancak silah tamamen temizlenmişti. 

Ancak o da ne?! Silahın namlusuna gizlenmiş şifreli bir not ve bir internet sitesinin adresi var. Notta yer alan şifreyi çözüp, siteye girersen oldukça önemli bir ipuçu elde edeceksin. Görseldeki şifreden neye ait anlamlı bir kelime elde ediliyor?

4. Tebrikler! İlk ip ucunu çözdün ancak anlaşılan katil oyun oynamayı seviyor. Şifreyi çözdükten sonra ekranda bir desen belirdi ve karşına yepyeni bir soru çıktı.

Siteyi incelediniz ancak oldukça güvenli bir şekilde korunuyor ve anlaşılan katilimiz bilişim işlerinde de oldukça iyi. Bir de çok net bir mesajı var; kesinlikle sizi kafasına takmış ve oyun oynamaya niyetli. Eğer size gönderdiği şifreleri çözemezseniz bir kişiyi daha öldürecek.

O yüzden omuzlarınızda ciddi bir yük var. İyi düşün ve cevapla, sıradaki şekil hangisi olmalı?

5. Harika gidiyorsun! Son şifredeki deseni incelediğinizde bunun Kızılderililere özgü çeşitli semboller olduğunu fark ettiniz. Daha da önemlisi şehirde üzerinde bu desenlerin olduğu antika eşyalar satan bir dükkan olduğunu tespit ettiniz ve oraya doğru hızla harekete geçtiniz.

Antika dükkanına gittiğinizde dükkan sahibi yerinde yoktu ancak orda çalıştığını söyleyen ve dikkat çekici gözleri olan bir kadın sizinle ilgilenebileceğini söyledi. Ancak birbirinden tutarsız cevaplar verdiği için biraz şüphenizi çekti. Biraz üstüne gittiğinizde bu desene sahip eski biraz vazoyu bir kaç hafta önce satın alan esmer, uzun boylu bir adamın eşgalini verdi. Daha sonra müşteri kaydı için alınan bilgileri açtı. Bilgilerde; takma isim kullanılmıştı ve adres kısmında ev adresi yerine resimdeki sayılar ve Meşrutiyet Mahallesi yazıyordu. 

 İşte katile ait olabilecek evin numarası bulman için oldukça önemli bir ip ucu, vakit kaybetmeden çözmen gerekiyor!

6. Mükemmelsin! Oldukça zor olan bu şifreyi de çözdün ve ekiplerle birlikte şehirde bir adet Meşrutiyer Mahallesi olduğunu tespit edip, 21 numaraya baskın yaptınız!

330
33
0,3

Eve girdiğinizde 30 sn süreli bir bomba ,bir teleskop ve bir kasa buldunuz. Bombayı etkisiz hale getirmen için şifreyi çözüp kasayı açmalısın.

Şifreyi çözmek için cevaplayacağın soruysa şu; 33 derecelik bir açıya 10 kat büyütebilen bir mikroskopla bakarsam o açı kaç derece olur?

7. Büyük bir soğukkanlılıkla herkesin hayatını kurtardın! Ancak şimdi ne yapman gerekiyor bilmiyorsun. Derken odada duran teleskop dikkatini çekti 33 derecelik bir açıya ayarlanmıştı! Hemen nereye işaret ettiğine baktın ve şehrin diğer ucunda yer alan bir apartman dairesine işaret ediyordu.Zaman kaybetmeden hemen o adrese gittiniz.

Boş olan dairenin ortasında, ilk şüpheliniz olan kargo görevlisinin cansız bedeni ve açık bir bilgisayar duruyordu. Ekranda resimdeki soru ve şu yazılıydı;

'Bravo dedektif, oldukça zeki birisin! Sana gönderdiğim ip uçlarının sonuncusuna geldik. Bu soruya doğru yanıt vermen için bir tek hakkın var eğer yanlış cevap verirsen bilgisayar sonsuza dek kendini kapatacak. Şimdi iyi düşün ve yanıtla!

8. Bu soruyu da hızlı ve zekice cevapladın ve ekranda bir anda katil olabilecek şüpheli 4 kişinin fotoğrafları ve haklarında kısa bilgiler sırasıyla belirdi. Ancak son bir adım kalmıştı!

Hazırım şüpheliler gelsin!

Bu şüphelilerden kimin katil olduğunu 5 dakika içinde bulmalısın! Yoksa şüpheli listesindeki diğer isimlerin hepsi hayatını kaybedecek ve katil iz bırakmadan kaçacak.

Lisa- Kurbanın komşusu.

2.şüpheli gelsin!

- Kurbana büyük bir aşk duyuyor ancak bu aşk sadece platonik.

- Olay günü evde olmasına rağmen hiç ses duymadığını söylüyor.

- İki kedisi ve bir köpeği var.

- Bir üniversitenin Arkeoloji bölümünde öğretim görevlisi.

Jack- Kurbanın en son fotoğraflarını çektiği model.

3.şüpheli gelsin!

- Yükselişte olan bir model.

- Daha önce uyuşturucu bulunmaktan ve kullanmaktan göz altına alınmış.

- Kedi ve köpek tüyüne alerjisi var.

- Olay günü kurbanın evinde en son görülen kişi. Öğlen saatlerinde oradan ayrıldığını söylüyor ancak nerede olduğunu kanıtlayamıyor.

Abigail- Kurbanın eski kız arkadaşı.

Sonuncu şüpheli de gelsin!

- Kurbanla fırtınalı bir aşk ve oldukça kötü bir ayrılık yaşamışlar şimdiyse Adam  ile birlikte.

- Kedisi yok ancak sık sık sokak hayvanlarına yardım ediyor.

- Moda tasarımcısı ve şu an bir 'Kızılderili' konseptli kreasyon hazırlıyor.

- Olay gününde babasının dükkanına baktığını söylüyor.

Adam -Kurbanın eski iş ortağı.

Tamam anladım. Son adıma geçelim!

- Para mevzuları yüzünden araları çok bozulmuş.

- Tarihe ve antika eşyalara oldukça meraklı.

- Evcil hayvanı yok.

- Olay gününde kız arkadaşıyla olduğunu söylüyor ancak kanıtlayamamış.

9. O zaman haydi cevap ver! Katil kim?

Bilemedin!

Daha olayın başında fazla dikkatli olmadığın için baş dedektif sana güvenemedi ve seni bu olaydan uzaklaştırdı.

Zaman kaybettin!

Evet diğer seçeneklerde mantıklıydı ama ilk olarak yapman gereken bu değildi! Zamanın oldukça önemli olduğu bu davada vakit kaybettin!

Çözemedin!

Biraz daha dikkatli olmalıydın!

Hata Yaptın!

Oldukça önemli olan bir noktada büyük bir hata yaptın!

Çok iyi gidiyordun!

Upps! Oldukça iyi gidiyordun ancak sanıyoruz üzerindeki stresi kaldıramadın!

Bomba patladı!

Şifreyi çözemedin ve bamba patladı! Sen dahil bütün ekip, hayatını kaybetti...

Of çok az kalmıştı!

78.media.tumblr.com

Olayı çözmeye çok yaklaşmıştın ama başaramadın!

Başaramadın!

Buraya kadar müthiş bir soğukkanlılık gösterdin ve oldukça zekice davrandın. Ancak son anda yanlış kişiyi tutukladın ve siz onunla uğraşırken katil çoktan sırra kadem bastı!

Sen mükemmel bir dedektifsin!

Zekanla gerçekten harikalar yarattın. Karşına çıkan her engelde soğukkanlılığı asla elinden bırakmadın ve tek tek ip uçlarını topladın. Aynı zamanda hiçbir detayı atlamadan oldukça mantıklı hareket ettin ve bam! Katil seninle oyun oynadığını düşünürken sen onu tuzağa düşürdün.

Antikatıcıya gittiğinde sana yardımcı olan kadından şüphelenmiştin bu yüzden söylediklerinin de doğru olmayabileceğini düşündün. Aynı zamanda kadının gözleri de fazlasıyla dikkat çekmişti ve maktülün kız arkadaşının gözlerine çok benziyordu. Biraz araştırma yapınca dükkanın aslında Abigail'in babasına ait olduğunu öğrendin, ayrıca pazar günü oranın açık olması çok mantıksızdı. Abigail, kılık değiştirerek sizi yanlış yönlendirmek için vazoyu satın alan kişi hakkında yalan söylemişti. Olay yerinde bulunan saç örneği de kızıl renkliydi ve bir kadına aitti. Onu yakalar yakalamaz her şeyi itiraf etti. Mac'e hala çok aşıktı ve sırf onu kıskandırmak için eski dostu Adam ile sevgili olmuştu ancak bu hiçbir işe yaramamıştı. Kendisini çoktan unutan Mac'ten intikam almak için bu planı yapmış olayı da daha dikkat çekici hale getirmek için bu psikopatça oyunu tasarlamıştı. Ancak karşısına bu kadar zeki birinin çıkacağını tahmin edemedi!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nisa-kapukaya

Sen mükemmel bir dedektifsin!

fillosophe

boşuna Sherlock Holmes okumadık o kadar.Sen mükemmel bir dedektifsin! diyor

umutcan-kale

Cinayet işleme konusunda en ufak fikiri olmayan yapımcı izlediği dizi, film ve kitaplardan kurgusal bir hikaye oluşturmuş ilginç

efe-kaya-caglar

lan cinayet işlemek hakkında tecrübeli olsun mu istiyon

mark056

arkadasim diyorum ki aparman gorevlisini ve temizlikciyi sorgula vakit kaybi diyorsun lan ben gitmiycem ki polis memuru gorevlendirecem 10 dakikalik is lan bu bunun neyi zaman kaybi ve ogrenmen gereken sey apartmanlarda boyle birsey oldugunda ilk olarak supelinin komsulari ve arkadaslari sorgulanir

simge-satar

adam o gun kiz arkadasiyla oldugunu soyluyo ama kanitlayamiyo, abigail in de adamla sevgili oldugu yaziyo o zaman adam’la suc ortagi oluyolar bence hatali soru.

Görüş Bildir