Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Boston Bombacısı Tsarnaev, Kurbanların Ailelerinden Özür Diledi

-
Abone ol

ABD'de kardeşiyle beraber gerçekleştirdiği, 4 kişinin öldüğü ve 264 kişinin yaralandığı katliamla, Boston bombacısı olarak bilinen Dzhokhar Tsarnaev, ölüm cezasına çarptırılacağı duruşmada kurbanların ailelerinden özür diledi.

"Aldığım canlar için özür dilerim, sebep olduğum acı için, yarattığım zarar için, geri alınamayacak zarardan dolayı özür dilerim."

Önceki mahkemede, kurbanlar zanlının korkakça tavırlarını ayıplamak için mahkemde teker teker sıralandıklarında, Tsarnaev tek bir kelime etmemişti.

Tsarnaev ve kardeşi, Boston maratonu saldırılarıyla 4 kişiyi öldürmüş ve 264 kişinin yaralanmasına sebep olmuşlardı.

Saldırıyı beraber gerçekleştirdiği erkek kardeşi Tamerlan'ın kovalamaca sırasında polis tarafından öldürülmesinin ardından, Tsarnaev, geçtiğimiz ay ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Muhaliflerin itirazı sonucu, mahkeme tekrar görüldü.

Kurbanların yakınları, tepkilerini tekrar gösterme fırsatı buldular.

"O Nisan sabahı kardeşinin fikrini değiştirebilirdin ve bu yaşananlar hiç olmazdı."

"Kızıma yaptığın şey iğrençti" dedi, 29 yaşındaki kızı olayda katledilen anne Patricia Campbell.  "Sana ne söylesem bilemiyorum. Sanırım jüri en doğru kararı verdi."

Olayda tek bacağını kaybeden Rebekah Gregory, mahkuma, onu dava arasında avukatlarıyla şakalaşıp sırıtırken gördüğünü söyledi. Notlarından parçalar okuyan Gregory, "Bizi güçlendirdin." dedi.

En küçük kurban, 8 yaşındaki Martin Richard'ın babası Bill Richard, olayın gerçekleştiği sabah, Tsarnaev'in kardeşini durdurabileceğini dile getirdi. "O Nisan sabahı kardeşinin fikrini değiştirebilirdin ve bu yaşananlar hiç olmazdı." dedi.

Bacağını kaybetmiş 17 kişi, yaralandıktan sonra ölmekten korktuklarını mahkemede bizzat Tsarnaev'ün yüzüne söylediler.

Saldırıyı, ABD Hükümetine Karşı Gerçekleştirmişler

Tsarnaev kardeşler, Çeçen Cumhuriyetinden Amerika'ya göçmüş bir ailenin iki oğluydular. Dzhokhar Tsarnaev, kardeşinin ölümünden sonra yargılanması sırasında, avukatları tarafından kardeşinin etkisi altında kaldığı şeklinde savunuldu. 

Sonuç olarak, ölüm cezası yerine, ömür boyu hapis cezası aldı.

Bir botta saklanırken yakalanan Tsarnaev, ardında bıraktığı notta saldırıyı ABD hükümetine ve hükümetin Müslüman ülkelerdeki faaliyetlerine karşı gerçekleştirdiklerini açıklamıştı.

Tsarnaev'in mahkeme sürecinin sonuçlanmasının zaman alabileceği belirtilirken, ABD'de ölüm cezalarının yaşama geçirilmesi de uzun yıllar alabiliyor. 

BBC

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir