Bolivya'da Maddi Durumu İyi Olmayan İnsanlar İçin Plastik Şişelerden Ev Yapan Koca Yürekli Kadın

-

Bugün insanlık birçok ciddi sorunla baş etmeye çalışıyor: savaş, yoksulluk, açlık ve kirlilik bunlardan sadece bazıları. Her ne kadar bu sorunlar bize boyumuzu aşar gibi gelse de, bazı insanlar varlığını yoğunu ortaya koyup değişime bir yerlerden başlamaya çalışıyor. İşte Ingrid Vaca Diez, bu cesur ve özverili insanlardan biri.

Herşey Ingrid'in arka bahçesinde duran bir plastik şişe yığını ile başladı.

Bolivyalı bir avukat olan Ingrid Vaca Diez aslında mimar olmayı hiç planlamamıştı. Öte yandan gezegenimizin içinde bulunduğu ekolojik krizin her zaman farkındaydı.

Ingrid'in kocası Santa Cruz şehrindeki evin arka bahçesinde yığılı duran plastik şişeleri görünce eşine şakayla karışık; "Neredeyse bir ev inşa edecek kadar plastik şişemiz birikti!" dedi.

O anda çiftin aklına, atık malzemeler kullanarak yoksul insanlar için ev yapma fikri gelmiş oldu.

UNICEF'e göre, Bolivya'daki vatandaşların yarısından fazlası, yoksulluk koşullarında yaşıyor ve sıklıkla barınma dahil temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. 

Ingrid, bir okula görüşmeye gittiğinde çocuklara Noel için ne istediklerini bir mektup olarak yazmalarını istemiş. Gelen cevaplar ise oldukça üzücü olmuş.

Öğrencilerden biri, Noel için tek istediğinin, sürekli tavanı akan kauçuk ve kartonlardan yapılmış küçük bir evde yaşadıkları için ailesine daha iyi bir ev olduğunu yazdı.

Plastik şişe evleri yapmak aslında oldukça zaman ve emek istiyor.

Bu inşaat sisteminde, şişelerin için kum ve taşla doldurulup tuğla olarak kullanılıyor. Normal inşaat malzemelerinden çok daha ucuza mal edilmiş bir ev yapabiliyorsunuz.

Ingrid hiç mimari bilgiye sahip olmamasına rağmen, milyonlarca plastik şişeyi dönüştürerek 300'den fazla ev projesi gerçekleştirdi.

Peki, gerçek bir ev inşa etmek için kaç şişeye ihtiyacınız olur? 60 metrekarelik bir ev için, yaklaşık 36.000 boş plastik şişe gerekiyor.

Ingrid kendi mimari ya da inşaat bilgisi olmadığı için projelerde daha çok yöneticilik görevi üstleniyor.

Ingrid'in eşinin espirisi hem onun hayatına anlam katan bir projeye dönüştü hem de yüzlerce insana ev imkanı oldu.

Bunun gibi projeler çok büyük sorunlara aslında çok basit çözümler getirilebileceğini bize gösteriyor.

Umarız Ingrid gibi koca yürekli insanlar giderek çoğalır ve sonunda kazanan her zaman iyilik olur!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mavigulen

gezegende artan plastik kirliliğine ve yoksulluğa karşı bence en iyi çözüm... bildiğim kadarıyla Afrika’da da bunu yapan insanlar var.

minauderie

Cok guzel bir sey ama trifofobisi olanlar delirdi.

turkmen7o

Tripofobi

kullan1c1ad1

bende zamanında cocuk evi yapmıstım cok zevkliydi. artık malzemeler degerlendirmek için şahane bir proje olmus. ev zat süper olmus ayakta alkıslanır

Görüş Bildir