Görüş Bildir
Haberler
BM: 'Dünya Genelinde Yerinden Edilenlerin Sayısı 100 Milyonu Aştı'

BM: 'Dünya Genelinde Yerinden Edilenlerin Sayısı 100 Milyonu Aştı'

Eray İspir
23.05.2022 - 13:41 Son Güncelleme: 23.05.2022 - 13:44

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, (UNHCR) dünya genelinde çatışmalar ve şiddet olayları nedeniyle zorla yerlerinden edilenlerin sayısının ilk kez 100 milyon sınırını aştığını duyurdu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hafta başında yapılan açıklamada 100 milyon sınırının aşılmasında Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı işgalin de etkili olduğu vurgulanırken, bu sayının 'endişe verici' olduğunun altı çizildi.  

Euronews'te yer alan bilgiye göre, UNHCR, Etiyopya, Burkina Faso, Myanmar, Nijerya, Afganistan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki şiddet olayları nedeniyle zorla yerinden edilenlerin sayısının 2021 sonunda 90 milyona yaklaştığını kaydetti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası 6 milyon kişi ülkeyi terk etmek zorunda kaldı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası 6 milyon kişi ülkeyi terk etmek zorunda kaldı

Rusya'nın 24 Şubat'ta başladığı Ukrayna işgali sonrası ise 8 milyon kişi ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalırken, 6 milyon kişi de ülke dışına çıktı.  

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, mültecileri, sığınmacıları ve kendi ülkelerinde yerinden edilmiş 50 milyondan fazla insanı kapsayan eşik sayıyı, 'geçilmemesi gereken bu net rakamın bir uyanma çağrısı' olması gerektiğini söyledi. 

İnsani yardımların hafifletici olduğunu vurgulayan Grandi, eğilimi tersine çevirmenin yolunun 'barış ve istikrar' olduğunu kaydetti. 

Zorla yerinden edilen 100 milyon kişi dünya nüfusunun yüzde birden fazlasına tekabül ediyor.R

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın