Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BM'den Apple'a Destek

 > -

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, ABD'li yetkililerin iPhone'ların şifresinin kırılması konusunda Amerikalı teknoloji devi Apple'a baskı yapmasına karşı çıktı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "ABD'li yetkililer, Pandora'nın kutusunu açma riskiyle karşı karşıya ve bu durum milyonlarca insanın hem fiziksel hem finansal güvenliğini tehlikeye atabilir" dedi. 

ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) talebinin insan hakları, gazeteciler ve muhalif siyasetçiler, muhbirler ve milyonlarca kişi üzerinde son derece zararlı etkileri olacağına dikkati çeken Zeyd, bu davanın otoriter rejimlerin ve bilgisayar korsanlarının önünü açabileceği uyarısında bulundu.

Teknoloji dünyası Apple'ı destekliyor

Mahkeme kararına direnen Apple'a teknoloji dünyasından destek artıyor.

Twitter ve AirBnB'nin ardından eBay, Google ve Amazon'ın da arasında olduğu 17 şirket daha Apple'a destek çıktı. FBI'ın elinde, San Bernardino saldırısına 14 kişiyi öldüren Syed Rizwan Farook'un cep telefonunun kilidini açması talebinde bulunulan mahkeme kararı var. Fakat Apple, ürünlerinin güvenliğinin zayıflatılamacağı gerekçesiyle kararı temyize taşıdı.

Taraflar şimdi, mahkeme kararından dolaylı olarak etkilenen diğer şahıs ve şirketlerin mahkemeye sunduğu bilirkişi raporlarının değerlendirilmesini bekliyor.

Apple, FBI'ın talebinin müşterilerin firmaya duyduğu güveni sarsabileceğini ve devlet kuruluşlarının müşterilerin verilerine erişebilmesi için 'bir arka kapı' yaratacağını savunuyor.

'Böyle bir arka kapı bir kez açılırsa aynı teknik her yerde kullanılabilir'

Apple CEO'su Tim Cook

Apple CEO'su Tim Cook, "Kimileri sadece tek bir telefon için arka kapı açılmasının olayı çözeceğini söyleyebilir. Ancak böyle bir arka kapı bir kez açılırsa aynı teknik her yerde kullanılabilir. Bunu bir maymuncuk anahtarına benzetebilirsiniz. Birden fazla kapıyı açabilen, tek bir anahtar" demişti.

FBI'a karşı yargı mücadelesinde resmi olarak Apple'a destek çıkan internet firmalarına Twitter, AirBnB, Ebay, LinkedIn ve Reddit de bilirkişi raporuyla katıldı.

Daha önce Amazon, Cisco, Facebook, Google, Microsoft, Mozilla, Pinterest, Snapchat, WhatsApp ve Yahoo da mahkemeye bilirkişi raporu sunarak Apple'a destek vermişti.

AT&T ve Intel de ayrı rapor sundu.

Yazılımın devre dışı bırakılması talebi

FBI, Farook'un iPhone'unda önemli bilgiler olduğunu söylemiş, bunun üzerine telefonun güvenlik yazılımının devre dışı bırakılması için Apple'ın yardımını istemişti.

Apple'ın 2014 yılı Eylül ayında geliştirdiği yeni program, Apple cihazlarında cep telefonu mesajları veya fotoğrafları şifrelemişti. Bu uygulama, telefonun dört haneli PIN koduna sahip olmayanların cihaza erişimin kısıtlıyor ve kodun 10 defa yanlış girilmesi halinde içinde barındırdığı tüm verileri silerek fabrika ayarlarına dönüyor. 

FBI'ın iki talebi var. Birincisi, bu güvenlik sistemi ayarlarının değiştirilip şifre denemelerinin sınırsız hale getirilmesi. İkincisi de her bir şifre kombinasyonunun hızlı bir şekilde manüel olarak girişinin sağlanmasın için yardım. FBI'ın bilgilerine ulaşmak istediği saldırgan Syed Rizwan Farook, eşiyle birlikte 2 Aralık 2015'te çalıştıkları sosyal yardım merkezinde silahlı sladırı düzenleyerek 14 kişiyi öldürmüştü.

Karısı saldırıdan kurtulan Salihin Kondoker Apple'ı destekliyor fakat bazı kurbanların aileleri ise FBI'ın talebinin arkasında duruyor.

AA ve BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAppleBirleşmiş MilletlerCEODeepMindFacebookMicrosoftPinterestSnapchatTwittercep telefonuwhatsapp
Görüş Bildir