Görüş Bildir

BM 1915 Olaylarını 'Katliam Suçları' ve 'Trajik Olaylar' Olarak Niteledi

Haberler
> BM 1915 Olaylarını 'Katliam Suçları' ve 'Trajik Olaylar' Olarak Niteledi
onedio.com

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Sözcüsü Stephane Dujarric, 1915 olaylarını 'trajik olaylar' ve 'katliam suçları' olarak niteledi.

New York'ta BM Genel Merkezi'nde günlük basın toplantısında, Ermeni iddiaları ve Papa'nın açıklamalarına ilişkin soruları yanıtlayan Dujarric, Ermenilerin 24 Nisan'da 1915 yılındaki 'trajik olayların' 100. yılını anacaklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un, yüz yıl önceki olayların tanımlanmasına ilişkin duyarlılığın farkında olduğunu belirten Dujarric, 'Genel Sekreter Ban Ki Moon, 1915 yılının 'trajik olaylarının' anılması ile o dönemde yaşanan gerçeklerin ortaya çıkarılması için işbirliğinin sürdürülmesinin, benzer 'katliam suçlarının' gelecekte de yaşanmaması için ortak kararlılığı güçlendirmesi gerektiğine inanmaktadır' diye konuştu.

1915 olaylarına ilişkin kullandığı tanımlamaların herhangi bir 'yasal etkisi' olmadığını belirten Dujarric, olaylarla ilgili olan ülkelerin bu konudaki görüşmeleri sürdürmesinin önemine inandıklarını söyledi.

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Hakan Kilic

Amerika'nın Kızıldereli nüfusunu katletmesini, ondan sonra da sürmesini... İspanya ve Portekiz'in Güney Amerika'da yaptıklarını (orada kendi dilini kullanan ... Devamını Gör

Şinasi Yavuz

Ermeni olayları, Hristiyan Osmanlı tebaasının hamiliğine soyunan emperyalistlerin Osmanlıya yeni dayatmasıdır. Ha, biz Osmanlı değiliz, cumhuriyeti kurduk Os... Devamını Gör