Görüş Bildir

etiket Bir Restorasyon Faciası Daha: 17. Yüzyıldan Kalma Meryem Ana Tablosu Tanınmayacak Hale Geldi

Haberler
> Bir Restorasyon Faciası Daha: 17. Yüzyıldan Kalma Meryem Ana Tablosu Tanınmayacak Hale Geldi

Restorasyon faciaları hem ülkemizde hem de dünyada sıkça karşımıza çıkıyor. İspanya'da yaşanan son skandalda ise bir mobilya tamircisi 17. yüzyıldan kalma bir Meryem Ana tablosunu tanınmayacak hale getirdi.

Sputnik'in İspanyol basınına dayandırdığı habere göre, bir sanat koleksiyoncusu, Bartolomé Esteban Murillo adlı sanatçıya ait ünlü ‘Immaculate Conception’ (Meryem'in kusursuz gebeliği) adlı tablonun bir kopyasını elden geçirmesi için 1200 euro karşılığında bir mobilya restorasyoncusuyla anlaştı.

Ancak ‘restorasyon’ sonunda tablodaki yüz tanınmayacak hale geldi, bunun üzerine düzeltmek adına ikinci bir girişimde daha bulunuldu fakat bu durumu daha da kötüleştirdi.

Yaşanan son faciayla sabrı taşan İspanyol sanat uzmanları, kültürel mirası yok edecek olası girişimlere karşı bir düzenleme getirilmesi çağrısında bulundu.

Yaşanan son faciayla sabrı taşan İspanyol sanat uzmanları, kültürel mirası yok edecek olası girişimlere karşı bir düzenleme getirilmesi çağrısında bulundu.

İspanya Restorasyoncular ve Tarihi Eser Koruyucuları Meslek Kurumu (ACRE) Başkan Yardımcısı Maria Borja, bu tarz faciaların 'düşünülenden çok daha fazla' yaşandığını belirtti.

ACRE’de bir dönem başkanlık yapan sanat tarihi uzmanı Profesör Fernando Carrera da “Bu insanlara restorasyon uzmanı diye hitap edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Dürüst olalım, eserleri mahvediyorlar” dedi.

İspanya'daki ilk skandal değil.

İspanya'daki ilk skandal değil.

Geçtiğimiz yıllarda Ressam Elias Garcia Martinez'in ‘Ecce Homo’ (İşte İnsan) adlı freskini tek başına restore etmeye çalışan 81 yaşındaki Cecilia Gimenez, İsa'nın yüzünü tanınmayacak hale getirince belediyeye başvurarak yardım istemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
528
403
131
70
44
19
9
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?