Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Hayvanseveri 12 Adımda Anlama Klavuzu

 > -
Abone ol

Hepimiz hayvanları çok seviyoruz fakat hayvanları korumayı, yaşatmayı ve onların haklarını korumayı hayatının bir parçası haline getirmiş bir insanın yaptıkları, hala bir çoğunuza biraz anlamsız geliyor olabilir. İşte onları anlamak için bir kaç ipucu;

1. Hayvanlarını çocukları gibi görmeleri

Eğer bir hayvansevere "Ay bunun kılı dökülür aman nasıl uğraşıyorsun bununla deyip bozulduğunu gördüyseniz sebebi onu çocuğu olarak göremesindendir yani onun için o canlının hiç bir yükü yoktur.

2. Hayvanlardan tiksinmemeleri.

Aşırı derecede titiz, her şeyden kıl kapan bir hayvansever sokakta gördüğü  bir köpeği yada kediyi şapur şupur öper. Bu size anlamsız geliyor olabilir fakat bunun nedeni, o canlıların kalplerinin temizliğinden, sokakta bulaştıkları kirin görünmemesidir.

3. Sirklerden nefret ederler.

Hayvanların bisiklet sürmeyi öğrenmesinde sakınca görmeyebilirsiniz, fakat bu hayvanların eğitim süreçleri hiç de insancıl değil, hayvanseverlerin sirklerden bu denli nefret etmesinin en büyük sebebi de budur.

4. Hayvanat bahçelerinden nefret ederler.

Benim çocuğumun maymun görmeye hakkı yok mu diyen anne/babaya sesleniyoruz; hayvan severler de, o maymun yavrusunun özgür yaşamaya hakkı olduğunu düşünüyor.

5. Restoranda, kafede masanın yanına gelen kediyi, köpeği boş göndermezler.

"Yahu adama bak masadan aç kalktı, yemeğinin yarısını köpeğe verdi." diye şaşıran arkadaş; sen iste, seni de geri çevirmez o adam.

6. Filmde ölen köpeğe hüngür şakır ağlarlar.

Filmde herkes ölmüş, kan gövdeyi götürüyor, tam o sırada köpek ölür ya da savaş sahnesinde okçu tutup atı vurur, hayvansever koskoca orduya değil de ata üzülür çünkü çıkan savaşlarda, çatışmalarda masum hayvanların hiçbir suçu yok.

7. Haftasonu etkinlikleri bellidir.

Her hafta sonu soluğu barınaklarda alırlar. Bir lokma yemek verip, biraz olsun sevip, esaretlerini hafifletmeye giderler.

8. Hepsinin ortak bir hayali vardır.

Tüm hayvanların mutlu yaşayacağı bir yer inşa edip, hayatlarını orada yaşamak.

9. Görmezden gelemezler.

Hayvandır, kendini kurtarır diye düşünüyorsanız; maalesef onların süper güçleri yok! Bu yüzden de zor durumda, hasta bir hayvan görünce dayanamayıp şartlar ne olursa olsun o canlıyı kurtarmak için her şeyi yapar bir hayvansever.

10. Vegan/vejetaryen olurlar.

Eveeet, vejetaryenlik bir hastalık değil, bir seçimdir. Bir hayvansever yediğinin bir hayvan olduğu fikrinden rahatsız olmaya başlayınca, doğadaki bitkilerin üremek amacı ile doğaya hiçbir acı çekmeden verdiği besinleri tüketmeye başlarlar.

(Bu açıklama "bitkilerde canlı ama yeea" geyikleri içindir.)

11. Her türlü ırkçılığa karşıdırlar.

Belirli cinsler dışında köpeği, kediyi kabul etmeyen arkadaşlar; hayvanseverler ırkçı olduğunuz için sizden nefret ediyor, başka bir açıklaması yok.

12. Artan yemeklerini çöpe atmazlar.

Aslında sofraya 1 tabak daha koymak gibi bir şey bu, soğuk günlerde hayatta kalmaları için sizin koyacağınız 1 kap yemek çok önemli.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bir-basak-kadini

Çok saçma sapan bir sınıflandırma olmuş ancak bu kadar saçmalanabilirdi tebrikler!

aysima-aslan

6. filmin adını bilen?

bayan.sa.18

hachiko

Gizli Kullanıcı

asla vegan olmam ama gerisi doğru güzel galeri :D

heisenberg

Hayvan severim ama çok güzel de yerim. Yemem için yaratılmış şeyleri yemezsem ne işe yarayacak :)

heisenberg

Ayrıca İslami kesimde hayvanın acı çekmediğini ve anlık bıçak darbesiyle hayvanın hayatını kaybettiğini de insanların bilmesi gerek. Ayrıca kesilen ve yenilen hayvanların insan ihtiyaçlarını gidermek için yaratıldığını da anlamak lazım. İnanmayanlar da gerçek İslami kesim nasıl olur videoda izlesin.

eda-sahin

hep biz :)

Görüş Bildir