Görüş Bildir
Haberler
Bir Emniyet Yetkilisi: Aranan IŞİD Üyeleri Türkiye’de Yeni Saldırı Hazırlığında

Bir Emniyet Yetkilisi: Aranan IŞİD Üyeleri Türkiye’de Yeni Saldırı Hazırlığında

ATKN
26.10.2015 - 19:15 Son Güncelleme: 27.10.2015 - 10:15

10 Ekim’de Ankara’da düzenlenen saldırı nedeniyle hakkında IŞİD üyesi oldukları iddiasıyla yakalama kararı çıkarılan 10 kişinin Suriye’ye gitmediği ve yeni bir saldırı için Türkiye’de kaldıkları belirtiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sputnik Türkiye'den Hikmet Durgun'a konuşan Emniyet yetkilisi, 10 kişinin yeni bir saldırı hazırlığı için Türkiye’de hücre evlerinde saklandıkları yönünde istihbarata sahip olduklarını söyledi.

Ankara’da 102 kişinin ölümüyle ve 246 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan tarihin en kanlı terör saldırısıyla ilgili soruşturmanın derinleştirilmesi sonucunda, haklarında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan Yunus Durmaz, Halil İbrahim Durgun, Hasan Hüseyin Uğur, Abdülmuttalip Demir, Burak Ormanoğlu, Metin Akaltın, Mehmet Kadir Cebeal, Deniz  Büyükçelebi ve Hacı Ali Durmaz ile ismi öğrenilmeyen bir kişinin saldırıdan sonra Suriye’ye kaçtığı iddia edilmişti.

Suriye'ye geçiş tespit edilemedi

Suriye'ye geçiş tespit edilemedi

Edinilen bilgiye göre aranan 10 kişi saldırıdan sonra Suriye’ye kaçmadı. Yeni bir saldırı hazırlığı için Türkiye’yi terk etmeyen söz konusu kişilerin, sahte kimlikle örgütün İstanbul, Ankara ve Gaziantep’de bulunan hücre evlerinde kaldığı belirtiliyor.

Sputnik’e konuşan Emniyet yetkilisi, “Hakkında yakalama çıkarılan 10 kişinin Suriye’ye kaçmadığını biliyoruz. Ankara saldırısının ardından Karkamış ve Elbeyli sınır hattında güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkarttık. Sınırı gözleyen termal kameralara baktık, herhangi bir geçiş görmedik. Bizim edindiğimiz bilgilere göre 10 kişi Türkiye illerinde hücre evlerinde kalıyor. Bu kişilerle ilgili elimizde önemli istihbarat bilgileri var, ancak şu anda bunları paylaşamayız” dedi.

IŞİD'in 'Antep Emiri'

Hakkında yakalama kararı çıkan Yunus Durmaz'ın IŞİD'in 'Antep Emiri' olduğu ve 'Ebu Ali' kod ismini kullandığı belirlenmişti. Durmaz'ın deposundaki aramada, 6 kalaşnikof, bir susturucu aparatlı tabanca, 22 adet F1 tipi el bombası, değişik çap ve markalarda bin 683 mermi ve 8 fünye ele geçirilmişti.

Hakkında yakalama kararı olan Metin Akaltın’ın ise Ankara bombacısı Yunus Emre Alagöz’le saldırıdan birkaç gün önce Antep’te görüştüğü öne sürülüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam