Bir Angara Havası: Ankara'nın Taşıyla Toprağıyla Bütünleşmiş Resmi Olmayan Simgeleri

8.9bPAYLAŞIM

Ankara'yı bilen bilir, bilmeyen de bizden öğrenebilir. Şimdi size sadece Ankara'da yaşayanların bildiği, şehrin sembolü olan şeylerden bahsedeceğiz. Bu içerikte Atakule, Kuğulu Park ve Hitit Güneşi yok baştan söyleyelim. Ama en sonda öyle bir şey var ki, sayılabilen ve sayılamayan her şeyin üstünde...

1. Dertsiz, tasasız bir şekilde durmadan oyun havası oynanan yan yana pavyonları

Ankaralı olmayan birine Ankara dediğiniz zaman "Aaa sizin pavyonlarınız var di mi?" diyebiliyoruz, çok enteresan. Halbuki birçoğumuz pavyonun değil yolunu, semtini bile bilmez. Behzat Ç. ve Sarı Tutku sağolsun, pavyonlarımızın ününe in kattılar.

2. Çıstaklı şarkılar eşliğinde dolaşan modifiyeli beyaz Şahinler

Gerçek bir Ankara klasiğidir bu araçlar. Başka memlekette görmeni çok zor; eğer gördüyseniz içindeki kesin Ankaralıdır. Beyaz bir Şahin, şehrimizin neredeyse en büyük simgesidir.

3. Gürül gürül akan sularıyla, Niagara'yı ağlatan heybetiyle Keçiören Şelalesi

Doğalı olmayınca sunisi de yapılmayacak diye bir kanun yok. Ankara fıskiyesi ve şelaleleriyle meşhur bir kentimizdir, bunu kimse aklından çıkarmasın. Keçiörenli olmayan anlayamaz!

4. Doğal krizleri fırsata çeviren ve karasal iklime yeni bir soluk getiren alt geçitleri

Melih Başkan'ın Ankaralılar'a bıraktığı en önemli miraslardan biri oluyor bu alt geçitler. Sanmıyoruz ki bir İstanbul'da ya da İzmir'de böylesine coşkulu alt geçitler olsun. Ankaramızın en önemli değerlerlendendir kendileri.

5. Bozkır bitki örtüsünü söküp atarak her yeri kaplayan yeni bir bitki örtüsü oluşturan kartvizitler

Kartvizit dediysek sıhhi tesisat ya da daire başkanı kartvizitleri değil arkadaşlar. Bunu zaten Ankaralı olanlar iyi bilir de olmayanlara bir açıklama yapalım. Bu arada Selena Gomez'e yeni hayatında başarılar diliyoruz...

6. Bütün gamı kasaveti söküp alarak insanı hazzın en üst seviyesine taşıyan Aspava

Aspava ne demek diyenlere açıklama yaparak başlayalım: "Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin". Evet, açılımı bu şekilde. Bazen ismi sadece "soslu soğanlı" olarak da geçer. Ankara'nın medarı iftiharıdır Aspava. Yanındaki ikramlarıyla birlikte 24 saat tüketebilirsiniz.

7. Adrenalin bağımlılarının vazgeçilmez aracı olan mavi Magirus dolmuşlar

İşiniz gücünüz olabilir, okula gidecek olabilirsiniz fark etmez. Heyecan size 2,75 TL kadar uzak sadece. Özellikle Oyak-Ulus hattında çalışan dolmuşlar, heyecan tutkunları için birebirdir.

8. Esenboğa Havaalanı'nın girişinde sizi "Hoş geldin aslanım, geç otur şöyle" diye karşılayan janjanlı TOKİ konutları

Bu kadar renkli ışık başka nerde olur derseniz biz bilmiyoruz, belki siz bilirsiniz. Koca bir şehrin renk ihtiyacını kendi başına karşılayan bir yapıdır kendileri. Bir Ankara belgeseli yapılacaksa mutlaka bu görsel şölene de yer verilmelidir.

9. "Sistem yok yalnız" ya da "Şunu yukardaki Tennure Şef'e imzalatıp geliyorsun canım" sözleriyle iliklere kadar bürokrasi hissettiren memurları

"Ankara memur kenti ya" diyip boş bir analiz yapacak halimiz yok. Herhalde öyle olacak, tüm bürokrasi burada. Ankara'nın memurları başka hiçbir çalışana benzemez. Biz hep onların eğitimine tabi tutulduk.

10. Sakarya Caddesi'ndeki tüp geçitin ayağında durup kuş sesi çıkartan amca

Dilinin altına koyduğu bir aparat sayesinde bülbül gibi şakıyan amcamız, şüphesiz ki Ankara'nın en önemli simgelerinden biridir. Yalnız o aparatı alıp bu amca gibi şakıyabilen hiç kimse olmadı bugüne kadar. İnşallah kendisi hayattadır da bizi o kanarya ötüşünden mahrum bırakmaz.

11. Dümdüz yolda giderken bir anda trafiğin durup hayatı donduran protokol konvoyları

Ankara'dan başka yerde göremezsiniz; belki senede bir kere falan denk gelirsiniz. Ankara'da hemen hemen her gün, hatta günde üç kere bu sahne yaşanabiliyor.

12. İnsanın burnundan girip kemiklerinden çıkan popo kesici ayazı

Başka bir ilde "Hava soğuk" denilince Ankaralılar genellikle bunu ciddiye almazlar. Ankara'nın ayazı, bir insanın hayatında yaşayacağı en büyük imtihandır.

13. Geyik de bir yere kadar: Bir tepenin üstünde tüm karizması, saygınlığı ile duran; baktıkça insanın içine umut ve mutluluk veren Anıtkabir.

Ankara'nın gerçek simgesidir. Sıkıldığınızda dönüp dönüp bakın; bir şehirde olmaktan bu kadar mutlu olacağınız başka bir an olmaz o zaman.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
waltor

Şiveside bir güzeldir kardeşe '' gardaş '' , anlıyormusun ? '' ayıkıyon mu ? '' ya da '' la bebe '' gibi kelimeler de ün yapmıştır.

oktay-buyuk

Ankara nın tek güzel tarafı istanbula dön... şaka şaka. Atatürk ün mezarına ev sahipliği yapıyor oluşudur. Gerisi hikaye. Dolmabahçede olsaydı kabri fena olmazdı ama demekki vasiyeti bu yöndeydi. Huzur içinde uyu büyük insan.

irlilja

Ankara merkez ordu evinde kalırken odamız Anıtkabir'i görüyor diye camın önünden ayrılmazdım, güzel zamanlardı

ayzinguard

#8 (Bu kadar renkli ışık başka nerde olur derseniz biz bilmiyoruz) evet ben biliyorum. Çin Kerhanesinde. Bu ne amk.

svep

:)))

idiotloji

#13 Atam sen kalkta ben yatam

Görüş Bildir