Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Taksim'de 13. Feminist Gece Yürüyüşü

 > -

Taksim’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ve İstanbul Feminist Kolektifi’nin çağrısıyla yaklaşık 5 bin kadının katılımıyla gece yürüyüşü yapıldı.

Taksim Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan yaklaşık 5 bin kadın, ellerinde döviz, pankart ve flamalarla İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüşe geçti.

Sloganlar atarak ilerleyen kadınlar, yaklaşık 2 saatlik yürüyüşün ardından Taksim Tünel Meydanı’na vardı.

Grubun bir süre daha slogan atmasının ardından basın açıklamasına geçildi.

Yapılan açıklamanın ardından türküler eşliğinde halay çeken grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

Polisle arbede

Bu arada, Taksim Meydanı'nda basın açıklaması yapmak isteyen Emekçi Kadınlar Platformu üyeleri, Fransız Konsolosluğu önünde çevik kuvvet ekiplerince durduruldu.

Meydana çıkmalarına izin verilmemesi üzerine polislere sopalarla vuran gruptakilerle çevik kuvvet ekipleri arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Arbedenin ardından bulundukları yerde basın açıklaması yapan gruptakiler, daha sonra dağıldı.

'Yasta değil, isyandayız'

İstiklal Caddesi’nde yapılan yürüyüşte patriyarkaya, erkek şiddetine, cinsiyetçiliğe, heteroseksizme, kapitalizme, militarizme, emperyalizme ve savaşa karşı bir kez daha ses çıkaran kadınlar, ‘Yasta değil, isyandayız‘ mesajı verdi.

AA - İHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir