Bin Ladin Cihat İçin 29 Milyon Dolar Miras Bırakmış

 > -

Pakistan'da düzenlenen bir operasyonda öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin'in vasiyetnamesinde malvarlığının cihat için kullanılmasını istediği ortaya çıktı.

Bin Ladin'in kişisel varlıklarının değerinin 29 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

2011'de öldürülen El Kaide liderinin yaşadığı evde ele geçirilen belgelerin bir kısmı bugün Amerikan basınında yer aldı.

El Kaide lideri geride bıraktığı mektubunda ailesinden, 'vasiyetine uyulmasını' ve mirasının 'cihat yolunda, Allah rızası için harcanmasını' istiyor.

Bin Ladin babasından, ölümü durumunda eşi ve çocuklarına bakmasını isterken, ''Eğer öldürülürsem, benim için dua et, benim adıma hayır işleri yapmaya devam et, buna çok ihtiyacım olacak'' diyor.

Mirasa ilişkin ayrıntılar net değil

Bin Ladin, El Kaide'nin günümüzdeki lideri Eymen el Zevahiri ile birlikte

Sudan'da olduğu tahmin edilen malvarlığının nakit mi yoksa taşınmaz varlıklar mı olduğu, bu mirasın mirasçılarına ulaşıp ulaşmadığı bilinmiyor.

Bin Ladin, 1990'larda beş yıl Sudan hükümetinin misafiri olarak bu ülkede yaşamıştı.

El Kaide lideri, Batı'nın 'terörle savaşı' ve ABD'nin Afganistan operasyonlarının geldiği noktayı değerlendirirken de şunları söylüyor:

''Bunun kolay bir savaş olacağını, hedeflerine bir kaç gün ya da haftada ulaşacaklarını düşünüyorlardı. Bizlerin biraz daha sabırlı olmamız gerekiyor. Sabredersek zafere ulaşacağız.''

Mayıs 2011'de Pakistan'ın Abbudabat kentinde düzenlenen operasyonla öldürülen Bin Ladin'in yerine El Kaide'nin liderliğine yardımcısı Eymen ez Zevahiri geçmişti.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriSavaşet
Görüş Bildir