Bin Euroya Dövizli Askerlik İçin 4 Şart

-

Hükümet, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine aylık 100 TL seyyanen zammı da öngören ilk vaat düzenlemesinin ardından, 3 aylık vaatlerinden bir bölümünü içeren 2. vaat torba tasarısını da Meclis’e sevk etti

Milliyet'ten Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, Önceki akşam TBMM Başkanlığı’na sunulan tasarıda bedelli askerlik başta olmak üzere belli başlı düzenlemeler şöyle:

1000 Euro'ya dövizli askerlik: 

Askerlik Kanunu’ndaki mevcut hükümler uyarınca 6 bin euro’ya dövizli askerlik uygulaması sürecek.

Ancak belli koşulları taşıyanlar dövizli askerlik imkanından 6 bin yerine bin euro karşılığı yararlanacak.

İşte o şartlar:

  • Yurtdışında doğarak ya da kanuni rüşt yaşına kadar ikamet etme amacıyla yabancı bir ülkeye giderek oturma ya da çalışma izni ile yurtdışında yaşıyor olmak veya kanuni rüşt yaşına kadar Türk vatandaşlığının yanında başka bir ülkenin de vatandaşlığını kazanmış olmak.

  • Başvuru sırasında bulunulan yaşın en az yarısı kadar süre ile yabancı ülkede ikamet etmiş olmak.

  • Kanuni rüşt yaşına kadar alınan eğitimin en az 5 yıllık bölümünü yabancı ülkede tamamlamış olmak.

  • Başvuru tarihi itibarıyla halen yurtdışında yaşıyor olmak.

Biyometrik veri kanuna giriyor

Tasarı ile biyometrik veri içerecek Yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamasına yönelik Nüfus Hizmetleri Kanunu’da bir dizi değişikliğe gidilirken, “biyometrik veri” tanımı da kanuna konuluyor. Bu çerçevede biyometrik veri, “Elektronik sistemler aracılığı ile kimlik tespit ve kimlik doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla alınan parmak izi, damar izi ve el ayası gibi karakteristiklerden elde edilen kişiye özgü veriler” şeklinde tanımlandı.

Tasarıda doğum, değiştirme ve kaybetme durumunda ödenecek kimlik kartı bedelleri de düzenlendi. Buna göre halen 7.5 TL olan nüfus cüzdanları yeni kimlik kartı uygulaması tamamlanıncaya kadar düzenlenmeye devam edilecek ve nüfus cüzdanı kart bedeli 8 TL olarak alınacak. Yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartları için ise bu bedel, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenme halinde ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kartlar için 15 TL olacak. Kayıp nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ücreti ise 50 TL olarak belirleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir