Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilimi Reddetmenin Moda Olduğu Yüzyılımızda Carl Sagan'dan Kulağa Küpe Olması Gereken 15 İnci

8PAYLAŞIM

Bu sözleri bilimi reddedenlerin kapısına asmak lazım.

1. Tüm medeniyetler için sadece iki olasılık vardır: Ya uzaya gidecekler ya da yok olacaklar.

2. Hayal gücü bizi gerçek dünyada var olmayan yerlere götürür, bu doğru. Ancak onu yok sayarsak hiçbir yere gidemeyiz.

3. İnsanlar, kendi planlarını yapamayacaklar veya otoriteyi kendi bilgileri ışığında sorgulayamayacaklar. Kristal kürelerden medet umacaklar ve çareyi fallarda arayacaklar.

Hayatî bilişsel fonksiyonları gerileyecek ve neyin iyi hissettirdiği ile neyin gerçek olduğunu ayırt edemeyecekler. Neredeyse hiç farkında olmaksızın, yeniden bâtıla ve karanlığa gömüleceğiz.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı kitabındaki bu alıntıdaki gelecek, sanki bugün mü?

4. Bilim, bilgi kütlesinden daha fazlasıdır, bir düşünme tarzıdır, evrenin kuşkuyla sorgulanma tarzıdır.

Şayet şüpheci yaklaşmamak için otoriteye kuşkucu sorular soramıyorsak o zaman tam anlamıyla bir kaos içindeyiz.

5. Dünyamızı soracağımız sorulardaki cesaret ve yanıtlarımızın derinliği ile anlamlı kılarız.

6. Şayet sadece kuşkucu olursanız o zaman hiçbir yeni düşünce size ulaşamaz dolayısıyla yeni hiçbir şeyi öğrenmezsiniz.

Saçmalığın dünyaya hakim olduğuna inanan huysuz bir ihtiyar haline gelirsiniz. 

Öte yandan, saflık noktasında açık olursanız ve içinizde bir nebze bile kuşkuculuk olmazsa o zaman yararlı düşünceleri yararsız olanlardan ayırt edemezsiniz. Eğer tüm düşünceler eşit derecede geçerli olsaydı o zaman kaybolurdunuz çünkü o zaman bana öyle geliyor ki hiçbir düşünce artık hiçbir geçerliliğe sahip olmazdı.

7. Bilimin bizden tek istediği, kullanılmış otomobil alırken yahut TV reklamlarından gördüğümüz ağrı kesicilerin kalitesini denerken gösterdiğimiz kuşkuculuğu diğer konularda da kullanmak.

8. Eğer şempanzelerin bilinçleri varsa, eğer onlar soyutlamalar yapabiliyorlarsa, bugüne kadar insan hakları olarak tanımlanmış şeylere de sahip olamazlar mı?

Onu öldürmenin cinayet sayılması için şempanzenin ne kadar zeki olması gerekir? Misyonerlerin onu dine davet etmeye layık görmeleri için başka ne gibi nitelikler göstermesi istenmektedir?

9. Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya'da olsaydı bu çok büyük bir yer israfı olurdu.

10. Bilim, sadece bir bilgi bütünü olmaktan fazlasıdır; bir düşünme biçimidir.

İnsanların hata yapabileceğini açıkça kabul eden bir şekilde evreni şüpheci olarak sorgulama yöntemidir

11. DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler yıldızlardan yapıldık.

12. Gökyüzünde duran ve yukarıdan süzülen her bir serçenin çetelesini tutan uzun sakallı beyaz bir erkek olarak biçimlendirilmiş Tanrı düşüncesi gülünçtür.

Ancak Tanrı sözcüğü ile kastedilen, evreni yöneten fiziksel yasalar ise öyle bir Tanrı’nın varlığı açıktır. Bu Tanrı duygusal olarak doyurucu değildir... Yer çekimi yasasına dua etmek mantıklı olmaz.

13. Tarihin en acı derslerinden biri, yeterince uzun zamandır aldatılmışsak aldatmacayı ortaya koyan her türlü kanıtı reddetmeye başlarız.

Artık gerçeği bulmakla ilgilenmeyiz, aldatmaca bizi tuzağa düşürmüştür ve tuzağa düştüğümüzü kendimize bile itiraf etmek, son derece acı vericidir.

14. Kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı değildir.

15. Bilime dair bildiklerimizi anlatıp açıklamamak bana ahlaksızlık gibi geliyor. Neden mi? Aşık olunca tüm hislerinizi bütün dünyaya duyurmak istersiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taksim-delisi-cenk

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı kitabı kutsal kitapların gördüğü değerin çeyreğini görseydi dünya bambaşka bir yer olurdu.

bykzlt

Bir çoğu Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı adlı kitabında sarf ettiği altı çizilmiş cümleler.

comolokkopapichulo

Iyi ateistti rahmetli.

feyk

en favori sagan sozum: "extraordinary claims require extraordinary evidence" olaganustu iddialar olaganustu kanit gerektirir.

bilemiyorum-altan-bilemiyorum-

peki bu adamın her söylediği %100 dogru mu ?

feyk

kendisine sorarsan dogru kabul etme der zaten, bilimin supheci dusunce seklini savunan bir insandan bahsediyoruz. bu dusunce sekliyle kendi soylediklerini once kendi sorguluyordur, %100 dogru kabul etmiyordur. kendi adima kucuk yaslarda carl sagan'in eserlerinden cikardigim ders bu, dunya gorusumun en temelindeki fikirleri bile ara ara sorgularim, yanlisligini carpikligini ararim.

Görüş Bildir