Görüş Bildir
Haberler
Bilim Dünyasını Şaşırtan Olay; 1923’ten Beri İlk Kez Görüldü

Bilim Dünyasını Şaşırtan Olay; 1923’ten Beri İlk Kez Görüldü

R.G.
26.02.2021 - 10:25

Dünya üzerinde en son 1923 yılında görülen ve o tarihe kadar da sadece 6 kez görüldüğü kayıtlara geçen çok nadir bir arı türü yıllar sonra ortaya çıktı. Bilim dünyası bu duruma açıklama getirmeye çalışıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Avustralya’nın Queensland bölgesinde görevli bilim insanları ve uzmanları akıllara durgunluk veren bir keşif yaptı. Uzmanlar en son 1923 yılında görülen ve dünya üzerinde sadece 6 adet tespit edilen Pharohylaeus lactiferus isimli çok nadir bir arının tekrar görüldüğünü duyurdu.

Bilim insanları bu keşif ile ilgili inceleme başlatırken, daha önce bu arı türünün neslinin tükenmiş olduğu tahmin ediliyordu.

Adelaide’deki Flinder Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, “Bu türün muhtemelen nesli hiçbir zaman tükenmedi. Sadece hayatta kalmanın baskısı sebebiyle gizleniyorlardı” iddiasını ortaya attı.

Sözcü'nün haberine göre bilim insanları, “Nüfusun artmasıyla birlikte yeşil alanların ve ormanların yıkılması ve ağaçların kesilerek şehirleşme yapılması doğanın dengesini bozdu. Buna ek olarak büyük orman yangınları ve küresel iklim değişikliği de gelince bu türlerin yaşaması için gerekli ortam kalmadı”

açıklamasını yaptı.

Avrupa’nın kolonileşme sürecinden bu yana Avustralya’daki ormanlar ve yeşil alanların yüzde 40’ı yok edildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
6
2
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın