Görüş Bildir
Haberler
Anne ve Babanın Çaresizliği... SMA'lı Çocukları İçin Böbreklerini Satılığa Çıkardılar

Anne ve Babanın Çaresizliği... SMA'lı Çocukları İçin Böbreklerini Satılığa Çıkardılar

Batuhan
26.02.2021 - 10:19 Son Güncelleme: 26.02.2021 - 12:09

İstanbul'da yaşayan Sevinç Nur İngin bebeğe, 3.5 aylıkken SMA Tip 1 tanısı konuldu. Yaklaşık 5 aydır çocuklarının tedavisi için mücadele eden İngin ailesi, çocuklarının eşyalarını bile satmaya başladı. Valilik tarafından da yardım kampanyasına izin verilmeyen aile, son çare olarak böbreklerini satılığa çıkardığını duyurdu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İstanbul’da yaşayan Sevinç Nur İngin adlı bebeğin ailesi, 3,5 aylıkken boynunu tutamaması ve kas zayıflığı şikayetleri ile gittikleri hastanede çocuklarının SMA Tip 1 hastası olduklarını öğrendi.

Yaklaşık 5 aydır Spinoza ilaçları ile ayakta durmaya çalışan Sevinç bebek, son olarak yoğun bakıma alındı. Burada da 2 kez kalbi duran bebeğe gerekli tüm müdahaleler yapıldı ve son olarak uyutuldu.

Kasları her geçen gün eriyen Sevinç bebek için tüm imkanlarını seferber eden aile, Valilik tarafından yardım kampanyasına izin verilmeyince böbreklerini satılığa çıkardığını katıldıkları bir televizyon programında duyurdu.

"Para edecek böbreklerimizden başka bir şeyimiz kalmadı"

"Para edecek böbreklerimizden başka bir şeyimiz kalmadı"

Sözcü'den Sibel Gülersöyler'in haberine göre baba Turan İngin, 'Başka çaremiz kalmadı' derken, anne Dilara İngin de 'Çocuğumuzun kıyafetlerini bile satmaya başladık. Para edecek böbreklerimizden başka bir şeyimiz kalmadı. Çocuğumuz kurtulsun yeter' dedi.

Böbrek satışının Türkiye’de yasal olmadığını hatırlattığımız İngin, 'Buna mecburuz, yurt dışında da olsa yeter ki çocuğumuzun tedavisini üstlensinler, biz böbreklerimizi satmaya hazırız' dedi.

Bebek sadece 3.5 yaşına kadar yaşayabiliyor

Bebek sadece 3.5 yaşına kadar yaşayabiliyor

Türkiye, SMA hastaları için Spinraza adlı ilacı geri ödeme kapsamına aldı. Ancak bu ilaç hastalığı tedavi etmiyor, yalnızca ilerleyişini yavaşlatıyor.

Bu yavaşlatma ile bebek sadece 3.5 yaşına kadar yaşayabiliyor. Tedavinin etkili olabilmesi için, ABD ve Macaristan ’da yapılan Zolgensma gen tedavisine gerek duyuluyor. Bu tedavi ise milyonlarca euro değerinde.

Tek seferlik bir tedavi yöntemi olan Zolgensma, bu hastalıkta kesin çözüm olarak gösteriliyor. Yaklaşık bir saat süren damar içi enjeksiyon ile uygulanan tedavi yöntemi için Türkiye’de onlarca aile yardım bekliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Naz

İnsanları bu hale getiren devlet olmaz olsun. Her yere saray yapacak paraları var ama bir bebeği kurtaracak vicdanları yok. Yazık bu aileye de bu ülkede bun... Devamını Gör

ozyno

bu ailelere yardım etmeyen ama gereksiz şeyler için uğraşanları ALLAH'A HAVALE EDİYORUM... minik canları nasılda sahipsiz bırakıyorsunuz aileler napsın asgar... Devamını Gör

Hermione Granger

valikik neden yardım kampanyasına ızın vermıyor ??? kendiniz bir bok yapmadığınız gıbı halkın yardım etmesını nıcın engellıyosunuz ????????