Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Dünyası için Sarsıcı İddia: İnsanlık 13,000 Yıl Önce Yok Oldu ve Bir Sonraki 2030 Yılında!

5.4bPAYLAŞIM

İskoç arkeolog Graham Hancock, son yirmi yıldır yürüttüğü akıl almaz çalışmalarla ilgi gören, her kitabı çok satanlar raflarında yerini alan bir isim. Onun son iddiası ise epey ilginç ve hem tarihe hem de geleceğimize bakışımızı kökten değiştirebilecek güce sahip...

Hancock, günümüzden 13,000 yıl önce gerçekleşen bir felaketin medeniyetin sonunu getirdiğine inanıyor.

Ve ona göre bu tarihten önce insanlık bugün olduğu gibi son derece gelişmiş bir durumdaydı. Üstelik Hancock, bu tarihi gerçeğe dair hikayelerin İncil'de ve çeşitli mitlerde yer aldığını ifade ediyor ve dünyamızda bu felakete ve öncesindeki gelişmiş medeniyetimize işaret eden kanıtlar bulunduğunu söylüyor.

Bu ilginç iddia, Hancock'ın son kitabı "Tanrıların Büyücüleri"nde uzun uzun anlatılıyor.

Burada geçen ifadelere göre dünyamız, 13,000 yıl önce gerçekleşen buz devri ile popülasyonunun büyük bir kısmını kaybetmiş ve ardından gezegene çarpan bir kuyruklu yıldız da akıl almaz büyüklükte depremlere ve tsunamilere sebep olmuş.

Kitapta sunulan kanıtlardan en önemlisi, ülkemizde bulunan bir yapıya işaret ediyor.

Şanlıurfa'da yapılan kazılar neticesinde ulaşılan ve dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğunu barındıran Göbeklitepe'yi örnek gösteren Hancock, bu yapının pek meşhur Stonehenge'in iki katı yaşında olduğunu ve büyük bir mimarlık ve mühendislik becerisi gerektirdiğini vurguluyor. Buradaki taşların üzerinde bulunan astronomiye dair oymalar ve yazıtlar bir yandan hikayeler anlatıyor, bir yandan da o dönemin gökbilimcilerine yol gösteren bilgiler içeriyor.

Daha da ilginci ise, bu hikayelerden birinde gezegene çarpan bir kuyruklu yıldızın konu edilmesi.

Elde ettiği tüm bu kanıtlar ışığında iddialarını kuvvetlendiren Hancock, bilim dünyasından pek çok ismin alaylı ifadelerine maruz kaldı. Pek çok bilim insanı, onun halüsinojen uyuşturucuları entelektüel uyarıcılar olarak görmesiyle dalga geçti ve araştırmaları yalnızca meraklı bir hippinin boşuna çabaları olarak görüldü.

Ancak geçtiğimiz hafta Edinburgh Üniversitesi arkeologları tarafından yayımlanan bir makale, Hancock'ın pek çok konuda haklı olabileceğini ortaya koydu.

Görünen o ki Hancock son yirmi senedir boş bir uğraşın peşinde sürüklenmiyor, gerçekten de tarihe bakış açımızı değiştirebilecek bilgilerin ardından gidiyordu. Üstelik Göbeklitepe'deki taşların üzerinde gerçekten de bir kuyruklu yıldızın M.Ö. 10,950 yılında dünyaya çarpışına dair hikayeler anlatılıyordu.

Üstelik Hancock'ın teorilerini çürütebilecek herhangi bir kanıt da henüz bulunabilmiş değil...

Bilim insanları, M.Ö. 11,000 yılı civarında dünyamızdaki son buzul çağının sona ermeye başladığı sırada çok büyük bir felaketin yaşandığı ve bunun âni bir iklim değişikliği yarattığı konusunda hemfikir. Ancak bunun öncesinde ya da sonrasında dünyamızda neler olduğu kesin olarak bilinmiyor; yalnızca ortaya bir takım teoriler atılabiliyor. Hancock ise tam bu noktada odağımızı 200 antik mite çeviriyor ve kutuplardan ekvatora kadar pek çok farklı noktada yaşamış farklı toplumların, hepsinin de mitlerinde gelişmiş bir medeniyetin sel ve yangınlarla ortadan kalkışından söz edildiğini vurguluyor.

Ancak tüm bunlar, yine de Hancock'ın iddialarını bilimsel olarak kanıtlamak için yeterli değil...

Çünkü tüm bu çalışmalar hâlâ birer varsayımdan ibaret ve Hancock'ın söylemleri geçmişimiz ve geleceğimiz hakkında çok büyük iddialar sunduğu için belirsizliğini koruyor. Bu iddiaların kanıtlanması içinse önümüzdeki dönemde daha fazla bilim insanının Hancock'a katılması ve konu üzerine daha detaylı çalışmaların yürütülmesi gerekiyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
xeamonix

Yıllardan beri yok dünyanın sonu yok göktaşı çarpçak yok o olcak yok bu olcak yeter lan yeter artık nolcaksa olsun.

kartacali

iddaa sahibi iddaasını kanıtlamakla mükelleftir. ayrıca bunun aksini söyleyen binlerce veri var elimizde... ülkemiz gibi komplo manyaklarının çoğunluk olduğu ülkelerde güzel satar kitabı

Gizli Kullanıcı

Yapılan DNA çalışmaları sonucunda tarihin bir döneminde insan popülasyonunun 10.000 civarlarına kadar düştüğü neredeyse kesin olarak biliniyor. Birçok antik el yazmasında veya tablette de buna benzer felaket tasvirleri yapıldığını göz önüne alacak olursak bu büyük yok oluş olasılığı "Neden olmasın?" dedirtiyor.. Devamında gelen kuvvetli bir buzul çağı & atmosferi kaplayan kül & toz & duman insanlığın büyük kısmını yok etmiş olabilir. Bu ihtimali yobaz zihinlerin alay konusu etmesine şaşırmam da bilim dünyasının alay konusu etmiş olmasına üzülürüm.

feyk

insan nufusunun 10bin civarina dustugu zaman yaklasik 100.000yil oncesi. muhtemel nedenide buyuk bir volkanik patlama sonrasi gelen iklim degisimi. o sirada insanligin tamami sadece afrika kitasinda yasayan avci toplayici kabilelerden ibaretti. 13bin yil onceki olayla hic bir iliskisi yok. keza 13bin yil once amerika kitasi, avustralya dahil insan turu dunyanin nerdiyse tamamaina yayilmis durumdaydi. bilim dunyasi boyle bir iddiayi tabiyki alaykonusu eder. ciddi bir kanit sunmadan simdiye kadar bulunan tum bilimsel kanitlarlar arastirmalarla celisiyor. ancak cahil kesmi kandirip kitabindan bol bol satar. bilime, gerceklige dayanan hic bir yani yok.

canburak

Sen yok olmayı saklanmak mı sandın? Ne demek 10 bin yıl önce yok oldu? O zaman şimdi nasıl burdayız? Böyle birşey olabilir mi ya?

tigres

Bana bilimsel teoriden çok otostopçunun galaksi rehberini hatırlattı :D

Görüş Bildir