Bildiğiniz Her şeyi Unutun, Şans Faktörünü Yok Sayan Garantili Formülü Veriyoruz: Nasıl Zengin Olunur?

572PAYLAŞIM

Zenginliğe çıkan rotayı bilmeden belirsiz bir yola çıkmayın diye Twitter'da on binlerce beğeni alan Naval adlı kullanıcının yazdıklarını yorumlayarak derledik. 

Alın kağıdı kalemi, formülü veriyoruz.

Odağınız servet olsun, para ya da saygınlık değil. Ayrımı iyi yapın.

Servet, sahip olduğunuz varlıklarla siz uyurken dahi kazanmanızı sağlarken para bir transfer aracıdır. Saygınlık yahut statü ise sosyal yapıda bulunduğunuz konumu gösterir.

Servet sahibi olmanın etiğe aykırı olmayan yolları olduğunu unutmayın. Şayet unutur ve bu payı küçümserseniz kaybetmeniz kaçınılmazdır.

Ayrıca statüleriyle 'oyunlar' oynayanları rakibiniz olarak görmeyin, görmezden gelin. Onların oyununun kurallarında servet bir saldırı, aşağılama stratejisinin parçası, unutmayın.

Zamanınızı sattığınız olağan işler sizi zengin etmeyecek. Ancak olağanın dışında kalarak, bir işin başına geçerek bu yola koyulabilirsiniz.

Başlamak konusunda kararsızsanız formül hazır:

Topluma henüz istediğini fark etmediği fakat gördüğü an isteyeceği bir ürün ya da hizmet sunmalısınız.

Bu kazançlı oyunu uzun dönemde, güvendiğiniz kişilerle oynayabileceğiniz bir sektör seçerek işe koyulun.

İnternet hayatımıza girdi gireli iş kolları çeşitlendi fakat halen bunların farkında olmayan büyük bir kitle var, sektörünüzü bu yönde şekillendirebilirsiniz. İnternet sektöründe çalışma yürütmeniz de şart değil. 

Sektör seçerken ortaya çıkaracağınız ürünün tekrarlanabilir bir karaktere sahip olmasını gözetebilirsiniz. Yani bir seferde yapıp, sunup piyasadan çekilmek ilk tercihiniz olmamalı. Bu tip işlerin dünyasında kayboldukça bazen servet kazanırsınız bazen de iyi bağlantılar ve iyi hayat dersleri. 

Ama her zaman gelişirsiniz.

Sektörünüzü belirledikten sonra bu yolda sizinle yürüyecek olanları da aynı titizlikle seçmek şart. Unutmayın, zeki, çalışkan ya da enerjik yol arkadaşlarından daha önemli olan uyumlu olanlardır.

Seçme imkanınız olduğunda alaycı, kötümser ya da olumsuza odaklı yol arkadaşlarından uzak durun. Muhtemelen bu yolda kendi tatminlerinin bir adım ötesini umursamayacaklardır.

Pazarlamada da üretim masasında da uzman olun. Birini yapabilmek de şüphesiz yeterlidir fakat ikisini birden yaparsanız sizi kimse durduramaz.

Kendinizi 'öğretilemez' bilgilerle donatın. Şayet biri size bir şeyi öğrettiyse, başkasına da öğretebilir ve yerinizi doldurabilir. Kendiniz keşfedin, kitapların esrarlı yollarından korkmayın, yeri doldurulamaz olun.

Ayrıca bir ipucu, öğretilemez bilgilerden müteşekkil spesifik bilgi birikimini şu an revaçta olan gündem konularında aramayın. Merakınızın ve öğrenme tutkunuzun canlı olduğu alanları arayın, özel olanı siz belirleyin.

Eğlenceli bir süreç olan bu öğrenme süreci işinize yaradığında öğrenmenin tadını da çıkarmaya bakın. Çünkü zihninizde olan bilgiler bir öğretmenin aktaramayacağı, uzman bir zihnin ürünleridir artık.

Biriktirdiğiniz bu bilgiler çoğunlukla yaratıcı ve teknolojiye dönüştürülebilir olacağı için bilgiler ışığında sunduklarınız da özgün olacak ve bilgileriniz özelinde size her zaman ihtiyaç olacak.

İyi hesaplayın ama hesapların tuzağına düşmekten de kaçının. Gireceğiniz risklerin altına kendi imzanızı atın ki bu riskin kazancında da bir şirketin değil, sizin adınız anılsın.

Elon Musk'ı, Kanye West'i ya da Donald Trump'ı düşünün, onları aldığı riskler sonucu sahip oldukları ünle, dahil oldukları şirketlerden daha iyi tanırız.

Sermayenizi kullanmayı bilin çünkü servetlerin temelinde bunların izi vardır. Bir işletme için bu gücün kaynağı yeniden kullanımında ek, yeni bir maliyet olmayan unsurlardan, sermayeden ve çalışanlardan oluşur.

Sermaye, özellikle parasal sermaye güçlendirdiğiniz spesifik birikime eşlik edecek iyi kararlar sermayenizi katlamanız için yeterli olacaktır. Sizinle çalışanlar yani işgücünüzde niceliğe değil niteliğe odaklanın, fazla çalışanınızın olması gibi basit niceliksel değerler günün sonunda kazanmanızı sağlamaz.

Unutmamak gerekir ki parasal sermaye ve işgücü kullanımı sınırlı ve tükenebilir, niteliksel olarak eksilebilir unsurlar olduğu için asıl odağınızı farklı bir yerde tutmalısınız.

Sizin yükselişinizin ardında tükenmeyecek, eskimeyecek sermaye olan 'kodlar' olursa siz uyurken bile adeta size çalışan bir robot ordusu varmış gibi para kazanmaya devam edersiniz.

Kodlama dillerine aşina değilseniz bolca yazın, çizin, konuşun yani üretin ve paylaşın.

İçerisinde 'işletme' veya 'business' geçen derslerden, dergilerden ya da kitaplardan uzak durun. Edinmeniz gereken, karar verme yetinizi güçlendirecek yetenekler arasında bunlar yok. Bunun yerine zamanınızı değerlendirirken mikroekonomi, oyun teorisi, psikoloji ya da matematik üzerine çalışın.

Okumak dinlemekten, yapmak da izlemekten daha hızlıdır. Hızınızı yitirmemek adına zaman kontrolünüzü iyi gerçekleştirin.

Çalışma saatinize hayali bir değer biçin ve yapacağınız herhangi bir iş bu bir saatlik değerin üstündeyse onu pas geçin hatta hayali maliyetinizle karşılaştırarak dış kaynaklardan temin etmeye çalışın. Zamanınızın kıymetini unutmayın, kimin için ve ne için çalıştığınızı bir kenara bırakarak sıkı çalışın.

Her zaman en iyisi olun, öyle ki yaptığınız her iş daha önceki tanım sınırlarından çıksın. Yaptığınız işleri yeniden tanımlayın, ayrıca tüm bunları yaparken kısa yoldan zengin olmanın mümkün olmadığını ama siz çabalamadıkça sizin üzerinizden zengin olacak kişilerin varlığını aklınızın bir köşesinde tutun.

Son olarak, tüm bu aşamaların sonunda istediğiniz servete ulaştığınızda bulunduğunuz konuma gelmek için kurduğunuz hayalin aslında bu olmadığını yaşayarak fark edin.

Bunların da ilginizi çekebileceğini düşündük. 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
portakal.

ya da belediyeden ihale bağlayın, rant için ruhunuzu satın.

baturhan-cora

kafa karışıklığından başka birşey değil servet sahibi olmak istiyorsan gtünü kaldır ve çalışmaya başla daha sonra çalışmaya devam et ve devam et ve devam et ve devam et sonunda mutlaka servet sahibi olacaksın ve o servet emin ol seni tatmin edecek

eyup-inci

Yani diyor ki 4. sanayi devrimibde bir yazılımin dünyayı değiştirebileceği, yazılımla alakasi olmayanlar bok atmasin yaziya bende android programlama ile uğraşıyorum 2 yildir cok güzel uygulamalarım bile var önemli olan işi sevmek

fikret-abi

Beğenmeyenler kıçını büyüterek zengin olma hayali kuranlar kardşim zaten Kim Kardashian var orası dolu

Gizli Kullanıcı

Bu tür konular hakkında merak ettiğim iki şey var. Birincisi, bu tarz içerikleri hazırlayan insanların hayal dünyası; ikincisi bu tarz içerikleri okuyan insanların, içerikten başını kaldırdıkları ilk on saniye de ki ruh halleri. Benimkini soracak olursanız sadece tebessüm ediyorum.

Görüş Bildir