Görüş Bildir
Haberler
Berkin Elvan'ı Vuran Polisin Eşkâli Belirlendi, Kimliği İçin Çalışmalar Sürüyor

Berkin Elvan'ı Vuran Polisin Eşkâli Belirlendi, Kimliği İçin Çalışmalar Sürüyor

Onedio Medya
16.02.2016 - 16:22

Berkin Elvan'ın öldürülmesine ilişkin soruşturmada savcılık, gaz fişeğini ateşleyen polisin eşkâlini tespit etti. Kriminal laboratuvarda iyileştirilmiş bir görüntüsü olan polisin açık kimliği için çalışmalar ise sürüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Gezi eylemleri sürecinde 16 Haziran 2013’te yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014’te 14 yaşındayken hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüyle olayla ilgili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada, Elvan’ın hangi gaz silahından çıkan fişekle yaralandığı ve bu gaz silahını kimin kullandığını ortaya çıkaracak önemli delillere ulaşıldı.

Polisin görüntüsüne nasıl ulaşıldı?

Polisin görüntüsüne nasıl ulaşıldı?

Arşiv | Bianet

Vatan gazetesinden Elif Altın'ın haberine göre, Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nın TOMA’ya monte edilmiş kamera görüntülerini iyileştirerek hazırladığı raporu geçtiğimiz günlerde savcılara elden teslim edilmişti. 2.5 ayda hazırlanan 15 sayfalık raporda görüntü analizleri çerçevesinde olayı gerçekleştirdiği düşünülen şüphelilerin sayısı ikiye düşürüldü. Raporda TOMA görüntüsüne giren polislerin tamamının olayla ilgisi olup olamayacağına ilişkin saptamalar yer aldı.

Şüphelerin üzerlerinde yoğunlaştığı iki polis, ZET (Gaz tabancası) atışı yaparken TOMA kamerasına yansıyor. Atış yapan iki polisten birisinin kolunda komiser rütbesi yer alıyor. Bu komiserin aslında ZET kullanıcısı olmadığı o an eline ZET’i alıp atış yaptığı da savcılık tarafından belirlendi. Berkin’i hedef alan gaz fişeğini komiserin yanındaki polis memurunun attığı yönünde kuvvetli delillere ulaşan savcılık, bütün dikkatlerini bu polis üzerinde yoğunlaştırdı. Jandarma Kriminal raporunda bu polis memurunun iyileştirilmiş görüntüleri de bulunuyor. Savcılık şimdi bu görüntüler üzerinden polis memurunun kimliğini tespit etmeye çalışıyor. Kimliği tespit edildiği anda hemen dava açılacak.

‘Mümkün değil’ demişlerdi

‘Mümkün değil’ demişlerdi

Arşiv | Bianet

İçeriğin Devamı Aşağıda

Savcılık daha önce Ulusal Kriminal Büro tarafından hazırlanan ancak yetersiz bulunan raporda olayın faili oldukları iddiasıyla fotoğrafları tespit edilen 3 polisten duvara yaslanıp istirahat halinde görünürken fotoğrafı kamuoyuna yansıyan polisin ise olayla hiç alakası olmadığını öne sürdü. Jandarma Kriminal raporunda da bu polisin ZET atışı yapmadığı belirtildi. Savcılık Kriminal Büro’nun açık kimliklerine ulaşılamayan üç polisin fotoğrafları ile emniyetin yolladığı 21 polisin fotoğraflarını ve kimlik bilgilerini Adli Tıp Kurumu Ses ve Görüntü İnceleme Şube Müdürlüğü’ne yollamış Adli Tıp’tan tespit yapılmasının mümkün olmadığına dair bir rapor gönderilmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
10
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
itsasin

gösteri anayasal haktır oradaki vatandaşın güvenliğinden de polis sorumludur.gaz fişeklerini insanların kafasına atarsa polis o zaman adam öldürmeye teşebbüs... Devamını Gör

18 yaşından küçük olan kimsenin eylem yapma veya eyleme katılma hakkı yoktur.

Alaina

yav he..