Benzerlerinden Çok Farklı Bir Felaket Senaryosu Dizisi: Designated Survivor

-

Dizilerde felaket senaryolarına aşinayız; ama bu sefer en yaratıcılarından birisi ile karşı karşıyayız. ABC'nin büyük önem verdiği dizisi Designated Survivor'a bir göz atmaya ne dersiniz?

Bu diziyi anlamamız için bir ön şart var.

Öncelikle dizinin konseptini anlamak için Amerikan Anayasası'nda bulunan "Atanmış Varis" terimini anlamamız gerekiyor.

Olası kötü senaryolarda devreye giriyor.

Atanmış Varis, tüm kabinenin aynı anda aynı yerde bulunma durumunda orada olmayan genelde de bir kabine üyesi olan bakanlar arasında seçiliyor. Yani daha sade bir dil ile, ülke yönetiminde operasyonel anlamda çok etkili olmayan üst düzey bir yetkili, tüm kabineye bir şey olması durumunda başkan olarak göreve başlıyor. Bu başkana Atanmış Varis deniyor.

Dizi çok büyük bir yıkım ile başlıyor.

Amerikan Kongresi akıl almaz bir terör saldırısı ile yerle bir oluyor.

Bu patlama başkan kongrede konuşma yaparken oluyor.

Patlama sonucunda başkan da dahil olmak üzere, tüm kabine, tüm kongre ve temsilciler meclisi üyeleri hayatlarını kaybediyor.

Tom Kirkman Atanmış Varis olarak başkan oluyor.

Bu kolay bir görev değil. Onu destekleyenler kadar karşısında olanlar da çok.

Başkan olmadan önceki gün bambaşka bir hayatı olan Kirkman, kendini bir anda ateş çemberinin ortasında buluyor.

Saldırı olmadan önceki gün başkan Richmond tarafından görevden alınmaya hazırlanan Şehircilik Bakanı Kirkman, ülkenin başkanı olarak yemin ediyor.

Saldırı esnasında kongrede olmayan ve ikinci Atanmış Varis olan Kimble Hookstraten de güçlü bir karakter.

American Gothic'ten de hatırladığımız Virginia Madsen'in canlandırdığı kongre üyesi karakter Kimble Hookstraten, tam bir politikacı ve başkanı zor durumda bırakıyor.

Başkanın eşi Alex Kirkman'ın rolü Amerika'nın güncel sorunlarına da parmak basıyor.

Californication'dan hatırladığımız Natascha McElhone'un canlandırdığı Alex Kirkman, First Lady olmadan önce göçmenlik konularında uzman olan bir avukat. Bu kimliği ile saldırı sonrası göçmenlere artan öfkeler karşısında ülkenin yasalarını ve değerlerini savunan bir simgeye dönüşüyor.

Çok net mesajlar var.

Yapılan terör saldırısı ardından gözler göçmenlere dönmüşken, yeni Başkan Kirkman göçmen bir ailenin başarılı üyesi Seth Wright'ı basın sekreterliğine getiriyor. Bu hareket ile aslında güncel yaşanan tartışmalara da net bir yanıt verilmiş oluyor.

İyi federal ajanlar görünenden daha fazlasını görmek istiyor.

Saldırı sonrasında ülkenin tekrar yapılanmasını daha sağlam temeller üzerine kurmak isteyen FBI ajanları görünenden daha fazlasını araştırıp, gerçeğe ulaşmaya çalışıyor. Ajan Hannah Wells rolündeki Maggie Q'nun performası izlemeye değer.

Designated Survivor ustalıkla yazılmış bir senaryoya sahip.

Dizi, bir felaket hikayesi üzerinden Amerika'nın güncel sorunlarını ve aslen sahip olması gerektiği değerleri çok dengeli bir şekilde izleyiciye aktarıyor.

Dizinin Amerika'dan daha fazlasını hedeflediği çok açık.

Dizinin anlatım biçimi ve konusu itibariyle sadece Amerika'yı ve orada yaşayanları hedeflemediği açık bir şekilde görülüyor.

Bu konular ilginizi çekiyorsa diziye bir şans vermelisiniz.

Hali hazırda ikinci sezon için onay alan dizinin yayınlanmış 21 bölümü var. Eğer yeteri kadar zamanınız varsa, diziye bir şans verebilirsiniz. Pişman olmayacağınızı umuyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

çok güzel bir dizi

nebusimdi

Amanın da cici Amerika'nın katil değerleri hanimiş?

kubilay-gokberk-ozcanli

HS ...

nebusimdi

Sana HS ...

piscolata

Dizi politik çekişmenin ve polisiyeyenin bir arada kurgulandığı açık ara en iyi dizi.

frost

Diziyi başladığı günden beri seyrediyorum. Kesinlikle klişe değil ama tahmin edersinizki çokça amerika reklamı. "Ne olursa olsun hepinizi sikeriz, biz amerikayız" modundalar. Ama bence eğlenceli, sıkılıyorsanız izleyin. "go hom yanki" modunda bi insansanız seyretmeyin.

platon

Klişe ve sıkıcı

kubilay-gokberk-ozcanli

HS ....

Görüş Bildir