Görüş Bildir

Bensiz Tatile Gidemezsin! Kıskançlıkta Avrupa Birincisiyiz

Anasayfa > Gündem

Söz konusu tatil olduğunda, Türkler Avrupa’nın en kıskanç aşıkları. Yapılan bir araştırmaya göre, sevdiğimiz kişinin kendimizden başka biriyle tatile çıkmasına Avrupa’da en çok karşı çıkan ülkeyiz. Dünya genelinde ise Brezilya ve Çin’in ardından üçüncü sırada yer alıyoruz. Sonuçlara göre Türkiye’de yaşayan kişiler arasında “Eşim veya sevgilim istediği kişiyle birlikte tatile çıkabilir” diyenlerin oranı yalnızca yüzde 21. 

Yaz tatili yaklaşıyor. Sevdiğiniz kişiyle planladığınız romantik tatiller için bavullar toplanmaya başlandı bile. Peki ya gün gelir de sevgiliniz sizin yerinize bir başkasıyla tatile gitmek isterse?

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülkede yapılan araştırmada, katılımcılara “Siz yanında değilken, sevdiniz kişinin kiminle tatile çıkmasını istemezsiniz?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların birden fazla seçeneği işaretleyebildikleri araştırmaya göre Türkler, Avrupa’nın en kıskanç ülkesi durumunda. Araştırmanın en dikkat çekici sonuçları şöyle:

“Bensiz tatile çıkma!” diyenlerin oranı yüzde 79

“Bensiz tatile çıkma!” diyenlerin oranı yüzde 79

Türkiye’de yaşayan kişiler arasında “Eşim veya sevgilim istediği kişiyle birlikte tatile çıkabilir” diyenlerin oranı yalnızca yüzde 21. Başka bir deyişle yüzde 79’umuz başkalarıyla tatil veya seyahate sıcak bakmıyor. Türkiye bu oranla Avrupa’da sevdiği kişileri en çok kıskanan ülke konumunda.

Türkiye tatil kıskançlığı konusunda dünya genelinde üçüncü sırada

Türkiye tatil kıskançlığı konusunda dünya genelinde üçüncü sırada

Dünya geneline bakıldığındaysa Brezilya ve Çin’in ardından üçüncü en kıskanç ülkeyiz. Diğer yandan Hollanda, Danimarka ve İspanya, sevdiklerini en az kıskanan ülkeler. Danimarkalılar’ın ve Hollandalılar’ın yüzde 63’ü, İspanyollar’ın ise yüzde 62’si “Partnerim istediği kişiyle tatil veya seyahate çıkabilir” diyor.

23-35 yaş arası sevgililer daha kıskanç

23-35 yaş arası sevgililer daha kıskanç

Araştırmaya göre Türkiye’de yaşayan kişilerin yüzde 45’i, sevdikleri kişinin karşı cinsten arkadaşlarıyla birlikte tatile çıkmasını istemiyor. Üstelik bu durum her iki cinsiyet için de geçerli. Kadınların yüzde 44’ü, erkeklerinse yüzde 47’si, “Eşim karşı cinsten arkadaşlarıyla seyahate çıkmamalı,” diyor. Bu oranın en yüksek olduğu yaş grubu 23-35 grubuyken, en yüksek olduğu bölge ise Ege Bölgesi.

İç Anadolu insanı iş arkadaşıyla tatile karşı

İç Anadolu insanı iş arkadaşıyla tatile karşı

Karşı cinsten iş arkadaşları söz konusu olduğunda da benzer bir durum ortaya çıkıyor. Toplamda yüzde 32 olmak üzere erkeklerin yüzde 35’i, kadınlarınsa yüzde 28’i karşıt cinsten iş arkadaşlarıyla tatil yapılmasına sıcak bakmıyor. Karşı cinsten iş arkadaşlarıyla seyahate en az sıcak bakan bölge ise yüzde 38’le İç Anadolu Bölgesi.

Hemcinslerle tatile de sıcak bakılmıyor

Hemcinslerle tatile de sıcak bakılmıyor

“Sevdiğim kişi, eğer ben yanında değilsem hemcinsi olan arkadaşlarıyla bile tatile çıkmamalı” diyenlerin oranı yüzde 16. Yalnızca erkekler incelendiğinde, oran yüzde 19’a kadar çıkıyor. “Partnerim hemcinsi olan iş arkadaşlarıyla da seyahate çıkmasın” diyenlerin oranı ise yüzde 11. Araştırmaya göre, kadınlar bu durumu daha fazla önemsiyor, çünkü aynı soruyla kadınların verdiği cevapların oranı yüzde 14.

Not: momondo tarafından 2016 yılında yaptırılan bu araştırmada, 20 ülkeden 29000 katılımcıya ait cevaplar yer alıyor. Araştırmaya Türkiye’den ise 1000’in üzerinde kişi katılmış.

İndigo

Peki şimdi söz sizde: Eşiniz veya sevgiliniz istediği kişiyle tatile çıkabilir mi?

Evet gidebilir
Kimlerle ve nereye gittiği önemli
Hayır bensiz bir yere gidemez
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
43
33
20
13
10
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?