Ben Bilmem Eşim Bilir Yarışmasını Kazanmasına Rağmen Araba Ödülünü Alamayan Bahtsız Çift

1.8bPAYLAŞIM

Donanım Haber'de bol şanssızlık ve mağduriyet içeren bir başlığa denk geldik. İki yıl önce, o dönem Kanal D'de yayınlanan Ben Bilmem Eşim Bilir programına bir çift başvurmuş, yarışmaya hak kazanmış, hatta büyük ödül otomobili almaya da hak kazanmış ama onca uğraşa rağmen otomobile bir türlü sahip olamamışlar. Nasıl mı?

Birinci ağızdan aktaralım.

Kaynak

Arkadaşlar, öncelikle herkese merhaba... Konuyu biraz daha üstlere taşıyabilirseniz belki derdimize derman olacak birileri çıkar.

Kanal D'de yayınlanan (en azından yayınlanıyordu olan), Ben Bilmem Eşim Bilir programını bilmeyen yok denecek kadar azdır sanırım aramızda. İlk önceleri İlker Ayrık'ın sunduğu programı bir süre sonra Ufuk Özkan sunmaya başlamıştı.

2016 yılında evliliğimi yapmış ve eşim ile bu programa katılmaya karar vermiştim.

Neyse gidip gelmeler, görüşmeler vs. derken (gerçekten zorlu bir süreç), bizi programa yarışmacı olarak çağırdılar. Hatta bir kere çağırdılar biz hazırlığımızı yaptık sonra iptal oldu dediler. Bir ay sonra tekrar çağırdılar, o kısımlar dahi karışık. Neyse, velhasıl kelam; biz 2016 yılının Aralık ayında yarışmaya gittik. Eşim ile aynı iş yerinde çalışıyoruz. İzin almamız inanın çok zor oldu, ay sonu idi, özel sektörde ay sonları yoğun geçer bilen bilir ve son anda çağırdıkları için izin alamadık. Neyse her şeyi göze alıp biz gitmeye karar verdik sonuçta bir insanın ayağına bu denli bir fırsat ne kadar zamanda bir gelir, arabanın fiyatı o zamanlar 2'imizin 2 yılda aldığı toplam meblağ kadardı, 2 sene kazanacaktık hayattan, tabii şimdilerde 4-5 senelere tekabül eder bu rakam. :)

Neyse bize yarışmanın İstanbul Avrupa Yakasında olduğu söylendi.

Biz otobüs biletlerini vs. aldık, tam bir önceki gece aradılar yarışma Anadolu Yakası'nda yanlış bilgi verilmiş kusura bakmayın. Haydaa, her şey üst üste geliyor falan, neyse arabamız da yok gitmeye, Anadolu Yakası'na otobüs de yok. Avrupa'dan aktarmalı gitmeye kalksak sabah yarışmaya yetişemeyiz. Babamdan arabayı istedim, o günlerde müthiş kar yağıyordu, İstanbul'un ve Trakya Bölgesi'nin son 5 yılda gördüğü en büyük Godzillasıydı (forumdan tabiri bilenler bilir).

Her yer buz tutmuş, kar lapa lapa yağıyor durmuyor, dinmiyor...

Babam tabii ki "Aman oğlum, bu karda gidilmez, değmez, zaten kazanma şansın dörtte bir, Allah korusun bir şey gelir başınıza." gibi her babanın vereceği öğütleri vermek ile meşguldü. Tabii biz her şeyi göze almışız, diyorum ya işten çıkmayı bile! Neyse -babamın arabasının anahtarını (ne tamlaması oluyordu bu yahu) aldım geceden, sabah kalktık, vurduk kendimizi yola, Anadolu'ya gidiyoruz. Maltepe Üniversitesi'ndeydi yarışma.

Neyse gittik, yarıştık, arabayı da kazandık bileğimizin hakkı ile...

Yarışma tam 24 saat sürdü. Öyle iki saatte izlenen yarışmalar 2-3 saatte çekilmiyormuş. Bunu da görmüş olduk. Neyse, sabah 5'te çıktığımız yola diğer sabahın 5'inde geri yola çıktık. 24 saati aşkın bir süredir uyumamışız, o gün işe gitmemiz gerekiyor, yolda lapa lapa kar, inanın araç yok yolda, kaya kaya gidiyoruz falan. Yolda Allah sizi inandırsın dört kere uyuyakaldım, bariyerlere girmem an meselesi idi. Hepsinde uyanıp tekrar yola devam ettim. Böyle bir durumda da benden size tavsiye ne olursa olsun uykunuz geldiyse araç kullanırken, gözler kapanmaya başladıysa çekin kenara uyuyun. İnsan o an farkına varamıyor ama hiçbir şey sağlık ve candan daha önemli değil.

Şimdi günümüze dönelim, aradan neredeyse 2 yıl geçti ve yarışma yayınlanmadı.

Biz de arabayı alamadık. Ben de benim gibi insanlar olabileceğini düşündüm ve internette bu arkadaşları aramaya başladım. 10 çifte ulaştım. Bir WhatsApp grubu kurdum ve hala gruptan konuşuyoruz.

Gruptan konuşmaya başladık. Birçoğumuz İstanbul'a uzak oturuyoruz. Yakın olan bir arkadaşı Kanal D binasına gitmesi için ikna ettik. Arkadaş gitti ve kapıdan kovmaktan beter ettiler. Telefonu açtı arkadaş sesleri falan dinletiyorlar bize, işte çek arabanı, git buradan, yarışma yayınlanınca görürsün falan gibisinden. Arkadaş da mecbur geri döndü.

Neyse, yarışma en son bu yaz 1-2 bölüm yayınlandı. Bunlar da Whatsapp grubundan arkadaşlar ama onlar da hala arabalarını alamamışlar, hatta TV'de gösterilenden daha ucuz bir araba teklif edilmiş, diğer firma ile sözleşmemiz bitti diyerek. Bu Kanal D'nin bir de yayından sorumlu müdürü var. Bu arkadaşa çok ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım.

Neyse, yarışma en son bu yaz 1-2 bölüm yayınlandı. Bunlar da Whatsapp grubundan arkadaşlar ama onlar da hala arabalarını alamamışlar, hatta TV'de gösterilenden daha ucuz bir araba teklif edilmiş, diğer firma ile sözleşmemiz bitti diyerek.  Bu Kanal D'nin bir de yayından sorumlu müdürü var. Bu arkadaşa çok ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım.
Neyse, yarışma en son bu yaz 1-2 bölüm yayınlandı. Bunlar da Whatsapp grubundan arkadaşlar ama onlar da hala arabalarını alamamışlar, hatta TV'de gösterilenden daha ucuz bir araba teklif edilmiş, diğer firma ile sözleşmemiz bitti diyerek.  Bu Kanal D'nin bir de yayından sorumlu müdürü var. Bu arkadaşa çok ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım.

Sonunda bir sosyal platform üzerinden ulaşmayı başardım. Aşağıda konuşmaların tamamı mevcut günümüze kadar.

Arkadaşın cevapları, biraz başından savmavari konuşmalar, belki iyi niyetli belki kötü bilemiyorum ama konuşmalarından anlaşıldığı üzere yarışma yayınlanmayacak.

Arkadaşın cevapları, biraz başından savmavari konuşmalar, belki iyi niyetli belki kötü bilemiyorum ama konuşmalarından anlaşıldığı üzere yarışma yayınlanmayacak.
Arkadaşın cevapları, biraz başından savmavari konuşmalar, belki iyi niyetli belki kötü bilemiyorum ama konuşmalarından anlaşıldığı üzere yarışma yayınlanmayacak.

Şimdi gelelim ben bu konuyu niye açtım, belki burada bize (yani 10 çifte) bir yol göstermek isteyen, bu işin bilincinde olan, ya da olmasa da fikri olan arkadaşlardan düşüncelerini ve yardımlarını talep etmek.

Biz en son gruptan belli arkadaşlar dava açmaya karar verdik.

Hatta bir arkadaş açtı. Sözleşmede yayınlanmazsa alamayacağımız belirtiliyor ama sözleşmeyi bize tam yarışmaya başlamadan 5 dk önce imzalattılar, zorla gibi oldu yani diğer yarışmacı arkadaşlar da buna şahit. Sözleşmenin bir kopyası da aşağıda. Aslında en çok 17. madde bizi etkiliyor.

Ama şu da var ki, aşağıda emsal bir dava var. Aynı durumdan muzdarip olan arkadaşlar, aynı madde onlarında sözleşmelerinde var fakat dava açılıyor ve faizi ile kazanıyorlar. Ben bu avukat arkadaşı da buldum, kendisi kazanma şansımız olduğunu söyledi.

Acaba gerçekten kazanabilir miyiz? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı? Dava açsak ne kadar sürer tahmini, ne kadar bir ücret öderiz kazanamasak da toplam aşağı yukarı, dediğim gibi iki sene oldu neredeyse zaman aşımına uğrar mı bir süre daha beklesek? Ya da ne yapmalıyız? Siz olsanız ne yapardınız fikri olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-bayrak2

acsinlar davayi, kazanma ihtimalleri mevcut gibi ;)

haci-dayi

bir araba için neredeyse işlerini kaybetmek pahasına binbir badire atlatarak kar kıyamet demeden 24 saat uykusuz kalarak hatta kaza atlatarak bu programlara katılmak Türk halkına aşılanan dayatılan çalışmadan köşeyi dönmek para kazanmak kısa yoldan şöhret olmak gibi beleşçilik hastalığının en güzel örneğidir.

blackwater

En büyük hataları kamerada şaklabanlık yapmamalarıdır bana göre.Tv de yarışmalara bakıp hep derim 'bu ülkede bu kadar gerizekalı var mı' diye.Meğer onları reyting için özel olarak seçiyorlarmış.Adamların amaçları resmen en malca davrananları yayınlayıp tv de izleyenlerin İQ'sunu düşürmek.

okisi

ulan bana şu olacak adamın götünden kan alırım

doask

bu yarışmalara hiç bir zaman inanmıyordum haklıymışım

Görüş Bildir