Belki Bugün Değil Ama Bir Gün Hayatınızı Kurtarabilecek 12 Faydalı Bilgi!

115PAYLAŞIM

Filmlerde mutlaka görmüşsünüzdür, insanlar arabaları ile suya düşerler ve ne yapacaklarını bilemezler. Kapıyı açmaya çalışırlar ama kapı sıkışmıştır. Uzmanlara göre, batan bir araçtan çıkmanın en güvenli ve hızlı yolu önce emniyet kemerinizi çözmeniz, camınızı biraz açmanız ve o aralıktan çıkmanız. Çünkü arabanın batıp, kapının sıkışması saniyeler alacaktır. 

Sizler için kriz anında hayatınızı kurtarabilecek bilgileri derledik. Gelin birlikte bakalım...

1. Kare dalga sistemi güzel gözüküyor olabilir ama altında güçlü akımlar saklıyor.

Kare dalga sistemi ya da diğer adıyla Cross Sea bir doğa olayı. Dalgalar güzel gözüküyor olabilir ama aslında altında güçlü bir akım yatıyor. Bu yüzden rüzgar yön değiştirse bile dalgalar kalıyor. Eğer bu dalgaları gördüğünüz an suda bulunuyorsanız en hızlı şekilde sudan çıkın.

2. Bu gördüğünüz ahtapot tek bir seferde 26 kişiyi öldürebilecek kadar zehre sahip.

Küçük durduğuna bakmayın mavi halkalı ahtapot dünyanın en tehlikeli deniz canlılarından bir tanesi. Ve tek bir sefere 26 kişiyi öldürebiliyor. Zehrini saldıktan sonra sonuçlarını göstermesi sadece birkaç dakika sürüyor. Isırdıktan 5-10 dakika sonra kurbanlar uyuşma, hissizlik ve nefes almada zorluk çekmeye başlıyorlar. Hatta bazı durumlarda insanlar her şeyi hissettiklerini ama konuşamadıklarını söylüyor. Bu yüzden eğer bu güzel gözüken küçük canlıyı görürseniz onu rahatsız edecek hiçbir şey yapmayın ya da bir an önce oradan uzaklaşın.

3. Hareketli müzikler reflekslerinizi yavaşlatır.

Herkes araba kullanırken müzik dinlemek ister. Müzik dinlemeyin demiyoruz ama sizi zıplatacak hareketli müziklerden kaçınabilirsiniz. Bir araştırmaya göre araba kullanırken hareketli müzik dinleyen insanların kalp atışlarının hızlandığı tespit edildi. Bu insanların, yoldan çok müziğe odaklandıkları için kaza yapma olasılıkları da artıyor. Aynı zamanda sevmediğiniz bir müzik de sürüş kabiliyetinizi kötü etkileyecektir.

4. Acil bir durumda Siri'den ambulans çağırmasını isteyebilirsiniz.

2016'da 1 yaşındaki kız rahatsızlandı ve annesi kalp masajı yapmak için koşarak kızının yanına doğru giderken telefonunu düşürdü. O sırada Siri'yi kullanabileceğini hatırladı ve "Hey Siri, ambulansı ara." diye bağırdı. Siri sağlık görevlilerini aradı ve annenin adresini iletti. Görevliler geldi ve küçük kızın nefes almasını sağladı. Anne daha sonra Apple'a Siri'yi buldukları için teşekkür eden bir mektup yazdı.

5. Eğer biri size zarar verici bir alet doğrultuyorsa göz teması kurmaya devam edin.

Kesici aletli biri ile mücadele etme fikri çok zor gözüküyor ve eminiz öyledir de. Ama yine de birisi size doğrultursa göz teması kurmaya devam edin. Bu onlara yaptıkları şeyin yanlış olduğunu hissettirebilir. Sizden bir şey çalacak olsalar bile arkalarını dönüp gidebilirler. Diğer taraftakinin de insan olduğunu ve elinde size zarar verecek bir şey olsa bile ondan daha kuvvetli olduğunuzu unutmayın.

6. Büyük yaraları sarmak için ped kullanabilirsiniz.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Kimberly Clark büyük miktardaki kanı emebilecek bir madde üretti. Savaştan sonra bu buluş kadın pedleri için kullanıldı. Bu pedleri medikal bir yardım bulana kadar büyük yaraların kanamasında ve dışarıdan mikrop kapmaması için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yaranın etrafını sarmak.

7. Suya ne kadar muhtaç olursanız olun kar yemeyin.

Eğer bir yerde sıkışıp kaldıysanız ve suya ihtiyacınız varsa biraz kar yemek isteyebilirsiniz. Ama soğuk bir alanda, soğuk bir şey yemek hipotermi geçirmenize neden olabilir. Bir ateş yakmayı deneyin. Daha sonra ise istediğiniz miktarda karı eritebilirsiniz. Bu sayede hem su ihtiyacınızı karşılayabilir hem de içinizi ısıtabilirsiniz.

8. Eğer takip edildiğinizi düşünüyorsanız, 4 kere sağa dönün.

Takip edildiğinizi düşünüyorsanız, sakin kalın ve arka arkaya dört kere sağa dönün. Tekrar olduğunuz yere döneceksiniz, eğer arkanızdaki araba hala orada ise takip ediliyorsunuz demektir. Böyle bir durumda kalabalık bir yola girmeye çalışın, etrafınızda insanlar olsun.

9. Bayılmış birini kaldırmaya çalışmayın.

Biri bayıldığı zaman etraflarında panik yapmayın. Yapmamanız gereken şeylerden biri kaldırmaya çalışmak ya da ayılması için yüzüne su çarpmak. Uzmanlara göre, bayılan birinin ayaklarını kalp seviyesinde kaldırmanız, bilincini kazanmasına yardımcı olabilir. Bilinçlerini geri kazandıktan sonra, kalkmalarına yardım edebilirsiniz ama kafein içeren içecekler içmelerine izin vermeyin.

10. Doğal afetlerden önce küvetinizi doldurduğunuzdan emin olun. Sizin için temiz su kaynağı olacaktır.

Sağlık kuruluşlarına göre, hortum ve kasırga gibi doğal afetlerde temiz su kaynağı bulmak çok zor olabiliyor. Bir şişe su alarak ve banyonuzdaki küveti doldurarak kendinizi hazırlayabilirsiniz.

11. Kasırga sırasında küvete saklanın.

Birçok insan o an size en yakın barınağa gitmenizi söyleyecektir ama bunun için yeterli zamanınız olmayabilir. Banyo küvetleri o an evinizdeki en güvenli yer olacaktır. Banyolar, evin içerisindeki en sağlam duvarlara sahiptir. Küvetler ise yerde çok sağlam oldukları için genelde yıkılan evlerde bile sağlam kalırlar. Yanınıza büyük bir minder almayı unutmayın, sizi üzerinize düşecek parçalardan koruyacaktır.

12. Uygun boyutlarda pil bulamazsanız, pil kısmındaki boşluğu kapatmak için folyo kullanın.

Çok zor bir durumda olduğunuzu düşünelim, mesela doğal bir felaketin ortasında ve bir pile ihtiyacınız var. Bir tane buldunuz ama boyutu küçük kaldı. Bir folyoyu alın ve küçültüp boşluğa yerleştirin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
armagan-gunduz

''küveti doldurun'' doldurdum. ''küvetin içine girip saklanın.'' e boğuldum amk.

zafer-gursoy

kasırga çıkarsa ailecek küvete doluşacağız. evet!

sosyopat-tate

#8 Izgara plan sistemine uygun yapılmış Avrupa şehirlerinde işe yarayabilir ama Türkiye'de en fazla sizi daha iyi kıstırabilecekleri bir arka sokağa girersiniz asdfghjklş

erlik

#8 Ankara lan bura. 4defa sağa dönünce ne aynı yeri direk Yozgat

erlik

#8 Ankara lan bura. 4defa sağa dönünce ne aynı yeri direk Yozgat'a çıkıyor

Görüş Bildir