Beline Kırmızı Kuşak Yerine İstanbul Sözleşmesini Destekleyen Kuşak Takan Geline Gelen Akılalmaz Yorumlar

217PAYLAŞIM

Bir kişi bile bu gelinin yaptığını yapsa insanlar bazı şeylerin farkında olur. Sizin içiniz kararmış!

Bekaret kavramı özellikle kapalı toplumların en büyük tabularından bir tanesi. Kadınların bedeni üzerinden kurgulanmış bu sözde namus göstergesi sebebiyle binlerce kadın şiddet görüyor, hatta öldürülüyor.

O kadar büyük anlamlar yükleniyor ki evlenecek kadınların gelinliğinin üzerine takılan bekaret sembolü o kırmızı kurdele tüm aleme gururla gösteriliyor. Mahremiyetlerine halel geldiği zaman dünyayı ayağa kaldıran insanlar, bir kadının özelini sakınmaktan hiç ama hiç hicap duymuyor.

O kadar ki kaynanalar gelinlerinin bakire olduğunu, gerdek gecesinden sonraki sabah kanlı çarşafla ilan ederek böbürleniyor. Mahremiyet yine yok, kadını düşünen ise hiç yok!

Yıllardır kadınlara uygulanan bu manevi şiddetin, fiziksel şiddete dönüşmesi ise her yeni günün konusu. Kadınlar evlerinde, sokakta, iş yerlerinde, her yerde ve her yerde şiddete uğruyor, öldürülüyor.

İşte bu yüzden kaldırılması gündeme gelen İstanbul Sözleşmesi'nin varlığı hayati öneme sahip. Bu sözleşmenin asıl amacı "kadınları her türlü şiddetten korumak, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak"

Bazılarının Rezil Tehdit Olarak Gördüğü Kadınların ise Şiddete Karşı Sigortamız Dediği İstanbul Sözleşmesi'nin Asıl Amacı Ne? - onedio.com
Bazılarının Rezil Tehdit Olarak Gördüğü Kadınların ise Şiddete Karşı Sigortamız Dediği İstanbul Sözleşmesi'nin Asıl Amacı Ne? - onedio.com

Başta kadınlar olmak üzere kadın şiddetini yok etmeye çalışan her aklı başında insan İstanbul Sözleşmesinin yaşattığını hali hazırda savunuyor. Bakın mesela bu gelinlikçinin vitrine koyduğu sembolik gelinlik bile bu farkındalık için oldukça önemli.

Bu farkındalığa katkı sağlamak isteyen bir gelin adayından da yaratıcı bir çıktı geçtiğimiz aylarda.

Ve o kutlu gün geldiğinde Ebrar dediğini yaptı ve beline İstanbul Sözleşmesi'ni destekleyen bir kuşak taktı.

Fakat insanlar biraz tuhaf. Bu aktivistliğe bile çirkin yorumlar yapmaktan geri durmadılar.

twitter.com

İnanılır gibi değil!

twitter.com

İstanbul Sözleşmesi tüm kadınlar için var. Birimizin bile bu farkındalığı sağlamak adına yaptığı her şey çok kıymetli. Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz artık!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mizmiz-murtel

Yazıklar olsun bir de bunları yazanların çoğu kadın...: (

mahmut-demirelli

İnsanın yaşaması sözleşmelere kaldıysa erkeklerin durup düşünmesi gerekir ne kadar insan olduğumuz belli oluyor kadını bir mal gibi gören orta çağ kafası eskiden türban diye bağıranlar kalkmış tesettüre girmiş bir kadını fikirleri neticesinde eleştiriyor demekki sorun türbanda değilmiş erkeğin geri kafasındaymış kadının tesettüre girmeside benim problemim değil erkek kafasındaki kadın profilini halen çizememiş ne erkek kadını anlatabiliyor ne kadın kendini anlatabiliyor erkek man kafa halen anlamıyor tesbih çekmeye devam ediyor

renginibelliet

niye kafanıza göre anlamlar yüklüyorsunuz ki kuşağa ? yok yani özel bir durumda yok daha önce nikahı yoksa zaten cinsellik te yaşamamış olması gerekir yaşamamış olması ayıplanması gerekir nikah niye var ? hadi bunları önemsemiyorsunuz o zaman nikah a gerek yok düğüne de gerek yok yapmayın . onu geçtim yorumlara göre bir iş yapmış ebrar arkadaşımız da yani sanki iyi iş yapmış. hala sözleşmeyi tartışamıyoruz böyle saçma sapan işler yapıyoruz olumlu yönlerini olumsuz yanlarını konuşalım erkeklere zulüm olmasın kadınlar korunsun.

sevojira

orta çağda mı yaşıyorsun orta doğuda mı bilmiyorum ama bu aptal cahil zihniyetinize katlanamıyoruz artık. senin gibi üç kuruşluk adamlara kalmadı bizim cinselliğimiz de namusumuz da yallah arabistana

renginibelliet

gülesim geldi ya ben meşru olanı savunuyorum sen ne saçmalıyorsun ? başka birine yapacaktın sanırım yorumu

reshontheway

Haberi ilk gördüğümde aklımdan geçen şuydu. Kadın her ne yapmışsa yapmış ama olay döner dolaşır kadının bekareti üzerinden yorumlara döner. Nitekim yine yanılmadık. Allahınızdan bulun iğrenç mahluklar.

denverr

Bu yorumları yapan oruspucocuklarini toplayıp başına bikac tane ss subayı dikeceksin başka yolu yok bu cahilligin, gelini ayrıca kutluyorum helal olsun

kaan-ergen

bu yorumun üstüne daha söyleyecek birşey yok. ya da söyleyim, geberene kadar çalıştıracaksın sonrada geberince toplu mezara gömeceksin. :D

Görüş Bildir