Bekar Ebeveyn Olmak Suç Değil! Çocuğunu Tek Başına Büyütenlerin Yaşadığı Sıkıntıları Anlatıyoruz!

-

Bekarken çocuk sahibi olanlar ya da boşandıktan sonra çocuklarıyla yalnız ilgilenenlerin hayatlarını zorlaştıran problemleri sizler için derledik!

1. Çocuğa sınır koymak yaşanılan en büyük problemlerden biridir.

Bütünlüğü korumuş ailelerin çocuklarına göre iki kat daha fazla duygusal ve davranışsal problemler yaşanabilir. Bu da bekar olan ebeveynin daha fazla zorlanmasına neden olur.

2. Rol belirsizliklerinden doğan karmaşa hem ebeveyni hem de çocukları olumsuz yönde etkiler.

Ülkemizde de çok sık yaşanan problemlerden biri özellikle büyük olan çocukların çok fazla sorumluluk almasıdır. Alınan bu sorumluluk zamanla yük haline gelir ve çocuğa zarar verdiği gibi, ebeveyni de rahatsız eder.

3. Özellikle boşanma durumlarında çocukların kimde, nasıl ve ne şekilde kalacağı her zaman büyük sorun yaratır.

Velayet sonuçlanmış olsa bile, tatillerde anne ya da babanın çocuğu fazladan istemesi ya da hiç istememesi diğer ebeveyn için gerçekten çok bunaltıcıdır. O tatillerin çok büyük bir kısmı özgürleşmeyle endişe arasında geçer.

4. Çocuğuyla yalnız kalan ebeveyn kadın ise çok ciddi maddi sıkıntılar yaşar.

Ev idaresi ve çocukların ihtiyaçları arasında gidip gelen pek çok anne kendisini çıkmazda hisseder.

5. Baba evine dönmek durumunda kalan bekar anneler için çocuğunu yetiştirmeye çalışmak çok daha zordur.

Disiplin sağlama, sınır koyma, sorumluluk alma gibi konularda aile büyükleriyle sıkıntılar yaşanabilir.

6. Bekar olduğunu düşünerek birlikte olmayı isteyen karşı cinsin, çocuk olduğunu duyunca kaçması olasıdır.

Elbette kimsenin hayatına karışılamaz ama bekar ebeveynin yaşadığı en büyük zorluklardan biridir bu.

7. Sorumlulukları paylaşacak birinin olmaması, her işe yetişmeye çalışma çabası fiziki olarak değilse bile psikolojik olarak büyük bir yorgunluk getirir.

Veli toplantıları, hastalık, işten izin alınamayan durumlar… Pek çok şeyi bir arada yapmaya çalışan bekar ebeveynin tüm bu sorumlulukları paylaşacak kimsesi yoktur genellikle.

8. Bekar ebeveynin en büyük sorunlarından bir tanesi de yalnız başına, kendi kendisine kalamamasıdır.

Her ne kadar toplumumuzda bu tip davranışlar ‘kutsal annelik’ ya da ‘mükemmel babalığa’ ters gibi görünse de herkes kendi başına kalmayı ister. Bekar ebeveyn için kendine ayırabileceği tek zaman çocukların uyuduğu zamandır ama onda da zaten yorgunluktan bitap düşmüş olur.

9. Bekar ebeveynin ve birlikte kaldığı çocuğun aynı cinsiyette olmaması ve büyürken benzer süreçlerden geçmemeleri yine başka bir sorundur.

Anne-erkek çocuk ya da baba-kız çocuk birlikteliklerinde farklı duygusal, sosyal ve cinsel gelişim konularında yeterli destek alamayan çocuklar söz konusudur.

10. Çocuklara kimlik edindirmeyle ilgili pek çok problem yaşanır.

Güçlü bir kimlik geliştirmek ve karşı cinsle ilişki kurmak yalnız ebeveynle yetişen çocukları zorlar; tabii ebeveyn de zorlanır.

11. Bekar ebeveyne toplumda parçalanmış ailenin suçlusu gözüyle bakılabileceğinden ön yargılı tutumlarla karşılaşması olasıdır.

Bunun bir suç olduğunu kim söyleyebilir ki?

BONUS: Ve bekar bir ebeveynin kendi sözleriyle: “Benim için bekar ebeveynliğin en en zor kısmı, çocuğun haberlerini, güzel ve kötü anlarını diğer ebeveyn ile paylaşamamak. İçimde patlıyor.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

Bekar anneyi bilemem ama bekar babalık karşı cinsi çok itmiyor. Bilakis sorumluluk sahibi olduğunu göstermesi bakımından çoğu zaman çekiyor.

ali-ciftci4

çocuğun gözünden olan şeylerin çoğuna katılmıyorum sadece annemle büyümüş biri olarak. güçlü kimliğin hası oluşur çünkü biz de zorluktan geçiyoruz. anne çocuk hasta diye işten her zaman çıkıp gelmiyor biz de kendimize yetmeyi öğreniyoruz.

Görüş Bildir