Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bayırbucak'taki Saldırılardan Kaçarak Türkiye'ye Gelenlerin Sayısı Üç Günde 3,120'ye Ulaştı

 > -
Abone ol

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Suriye'nin Bayırbucak bölgesindeki saldırıların şiddetlenmesinin ardından bu bölgeden kaçarak Türkiye'ye sığınanların sayısının üç günde 3,120'ye ulaştığını açıkladı.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, "Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde, son günlerde özellikle Türkmen nüfusa yönelik saldırıların şiddetlenmesi ile birlikte, binlerce aile Yayladağı sınırının Suriye tarafında bulunan Yamadi kampına sığınmıştı. Saldırıların Yamadi kampına da sıçraması üzerine, çoğunluğunu bebek, çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğu 731 kişilik ilk sığınmacı kafilesi 29 Ocak günü, Yayladağı'nın Pulluyazı köyündeki sınır noktasından ülkemize giriş yaptı. Girişlerin devam ettiği Pulluyazı'da, son üç günde Türkiye'ye sığınan Suriyeli misafirlerimizin sayısı 3,120'ye ulaştı" denildi.

Giriş yapanların bir bölümünün akrabalarının yanına yerleştirildiğini belirten AFAD, kalanların ise Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki barınma merkezlerine sevk edildiğini duyurdu.

AFAD'ın Bayırbucak Türkmenleri için Yayladağı'nda kurduğu Güveççi barınma merkezine de ilk misafirlerin kabul edildiği ve dün itibariyle 162 kişinin buraya yerleştirildiği belirtildi.

Türkiye'ye gelen Türkmenler hayatlarının en zor günlerini yaşadıklarını söylüyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cumartesi günü Latin Amerika ülkelerine ziyareti öncesinde düzenlediği basın toplantısında Rusya'nın Suriye'deki faaliyetlerine dikkat çekerek özellikle Bayırbucak Türkmenlerinin bulunduğu bölgelerin hedef alındığını belirtmişti.

"Şu ana kadar sürekli olarak bölgede birçok Bayırbucak Türkmenlerine ait köyler vurulmuştur, vurulmaya devam ediyor ve 3,000 kişi şu anda bizim tarafımıza geçiyor" diyen Erdoğan, "Şu anda bunun planlamaları yapıldı ve yerleşimleri de bir taraftan sağlanıyor. Bununla ilgili olarak her türlü tedbirimizi aldık" demişti.

Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir