Başarılı İnsanların Üç Günlük Tatillerini Planlarken Dikkat Ettikleri 14 Şey

-

Tatil dönemine girerken, en başarılı insanlar tatilde ne yapacaklarını çoktan planlamış ya da en azından düşünmüş oluyorlar. İş yerinde gerekirse fazla mesai yaparak tatile hiç iş bırakmamak ve tatili en verimli şekilde kullanmak için çalışıyorlar. İş yeri uzmanı Lynn Taylor'a göre başarılı insanlar boş zamanlarını daha verimli geçirmek adına hafta içinde daha sıkı çalışıyorlar. Uluslararası iş sözcüsü Michael Kerr'e göre ise başarılı insanlar tatilin deşarj olmak ve istedikleri her şeyi yapmak için bir şans olduğunun farkındalar. 

Planlı olmak ve iş ile tatili beraber götürmemek tam da burada devreye giriyor. Diyelim ki 3 günlük tatiliniz var ve ne yapacağınızı, nasıl değerlendireceğinizi bilmiyorsunuz. İşte tatilinizi verimli geçirmenize yardımcı olacak Businessinsider'ın hazırladığı, bizim de sizler için düzenlediğimiz 14 fikir!

Kaynak: http://www.businessinsider.com/how-succe...

1. Önceden Plan Yaparlar.

Birçok başarılı insan haftasonu tatiline iş bırakmamak için yapacaklarını önceden planlarlar. Böylece son dakikalarda gelişebilecek iş sıkıntılarına sürüklenmemiş olurlar. Rezervasyonlarını yaparlar, boş zamanları ve çocukları ile geçirecekleri vakti planlarlar.

Taylor'a göre "Üç günlük tatil için bir eylem planı yapacak kadar stratejik fakat doğacak herhangi bir iş sorunu ile de başa çıkacak kadar esnektirler."

2. İşte hazırlık yaparlar.

"Tatile çıkmadan evvel bütün işlerini bitirirler, böylece rahatlamak ve eğlenmek için psikolojik olarak özgür hissederler." diyor Taylor.

İş arkadaşlarına düzgün bir hoşçakal demek, ofisi temizlemek, herhangi acil işi bitirmek ve ofise döndüklerinde hemen kolları sıvamak için gerekli eylem planını da bu hazırlıkların arasında yer alıyor.

3. Teknolojiyi Kullanırlar.

Başarılı insanlar kendileri ve beraber çalıştıkları insanlar için e-mail ve telefon kuralları koyarlar. Böylece insanlar hiç değilse cevap vermek için ne zaman müsait olacağını anlarlar.

"Uzun bir tatilde olan herkes için bu çok önemlidir ve bütün iş bekleyebilir. Çalışanlar bunu bilseler bile bunu iş verenlerinden duymak bütün bir tatili rahat geçirmelerini sağlar." diyor Kerr.

4. Biraz da hiçbir şey yapmazlar.

"İş ortamının yorucu temposuyle geçen bütün bir haftadan sonra, tatil için yapılan planlar bazen birazcık da  hiçbir şey yapmamayı içerir. İş teslim tarihi ve toplantılarla dolu bir haftanın ardından, bir gün veya günün belirli bir kısmını plansız programsız yaşarlar." diyor Taylor.

5. Aileleri ve arkadaşları ile zaman geçirirler.

Hafta boyunca sevdiklerine zaman ayırmak zordur. "3 günlük tatil sevdiklerinle geçireceğin kaliteli bir zaman planlamana yardımcı olacaktır." diyor Taylor.

6. Gönüllü olurlar.

Birçok başarılı insan hayır işlerine ve gönüllü aktivitelere zaman ayırırlar.

7. Ev tatili veya haftasonu kaçamakları planlarlar.

"Bazı insanlar arka bahçelerinde kısa bir tatil planlarlar." diyor Kerr. "Ev tatili herhangi bir tatil planının stresinden ve gidilecek yerden daha yorgun dönme riski olmadan tamamen huzurlu bir tatil için idealdir."

Diğer seçenek: Birkaç saatlik kısa bir gezi sayesinde hem yeni bir yer görebilir hem de çok fazla planlama ve uzun seyahatlerden kaçınmış olursunuz.

8. Doğa sporları yaparak doğanın keyfini çıkarırlar.

Yoğun bir iş temposunun ardından uzun bir haftasonu tatili doğaya gidip temiz hava almak için ideal bir zamandır diye açıklıyor Taylor.

Ocak veya Temmuz ayı olması önemli değil, doğa sporlarının tadına varın.

9. Spor yaparlar.

Başarılı insanlar fiziksel ve ruhsal sağlık için spor yapmanın ne kadar önemli olduğunu bilirler. Dolayısıyla tatil boyunca da tembellik veya ihmalkarlık yapmayıp spora devam ederler.

10. Tutkularını destekleyen aktivitelerle iç içe olurlar.

Alışveriş, golf, kitap okumak veya resim yapmak.. Herhangi bir uğraşınızla veya hobinizle gevşeyebileceğiniz en doğru zaman!" diyor Taylor.  Sizi mutlu eden şeyleri yapın, sıradan bir haftasonu tatilinde yapamadığınız veya yapmaya vakit bulamadığınız şeyleri yapın.

11. İş hakkında düşünmezler.

Çoğumuz için çok zor olsa da, başarılı insanlar kaçırdıkları iş teslim tarihlerini veya gelecek haftanın sunumlarını, toplantılarını düşünmezler. O an ne yapıyorlarsa onun tadını çıkarırlar.

12. Deşarj olurlar.

Zaman zaman dinlenmeye ve deşarj olmaya hepimiz ihtiyaç duyarız. Başarılı insanlar üç günlük tatillerinde bunu yaparlar.

Planlar yaparlar ve aktif kalırlar fakat aynı zamanda uykuya ve gevşemek için boşluklara da zaman ayırırlar.

13. Boş günlerini kendilerine göre planlarlar.

Bazı insanlar farklı bir tatili tercih ederler, eğer ofis kendilerine ait ise tatilde de giderek dikkatleri dağılmadan daha fazla işi bitirmiş olurlar, diyor Kerr.

"Eğer böyle bir şey yapma lüksünüz var ise o zaman bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz - aynı anda hem kişisel aktivitelerinizi yaparsınız hem de daha fazla iş bitirmiş olursunuz."

14. İleriyi düşünürler.

Tatilin son gecesinde birçok başarılı insan geçirdikleri tatili ve yapmaları gereken işleri düşünürler, diyor Taylor. Fakat bunu kendilerini strese sokmadan yaparlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
maskeliduygular

Başarılı insanı açıklayın bana. Birçok başarı türü var ve her biri farklı sonuçta...

Gizli Kullanıcı

#4 skjdaagfdfg

queen255

biri tatil mi dedi o neee ?

efsane-yorumcu

sıkıcı olmuş

razfatihdiktas

#1 den sonra başarısız olduğumu anladım plan bizim neyimize :/

Başlıklar

GolfKitapTercihtatil
Görüş Bildir