Görüş Bildir
Haberler
Barış Atay'a Saldırı Davasında Mahkeme Kararını Verdi: 1 Kişi Serbest, 4 Kişiye Hapis

Barış Atay'a Saldırı Davasında Mahkeme Kararını Verdi: 1 Kişi Serbest, 4 Kişiye Hapis

Kadıköy'de geçtiğimiz yıl ağustos ayında Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu'na saldırdıkları iddiasıyla tutuksuz yargılanan 5 sanığın davasında karar çıktı. Mahkeme 4 sanığı değişen oranlarda hapis cezasına çarptırırken 1 sanığın beraatine karar verdi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anadolu 46. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık avukatları ve müşteki Barış Atay Mengüllüoğlu'nun avukatları Şerif Özgür Urfa, Zübeyde Arslan ve Ahmet Ekim katıldı. 

Sanık avukatları müvekkillerinin milletvekili Barış Atay Mengüoğlu'nun siyasi kimliğini bilmediklerini, söz konusu eylemin müştekinin kamu görevi nedeniyle gerçekleşmediğini öne sürdü. Sanık avukatı, müvekkillerine verilecek olası cezanın ertelenmesini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme, Dalga Sokak üzerinde yürüdükleri sırada aynı mekanda bulunan sanık Ömürcan Polat'ın içeride oldukları süre içinde Barış Atay'ı tanıyıp politik tutum ve tavrını benimsemediği için diğer sanıklar Hasan Çağrı Çalışkan, Çağlar Baş ve İnan Emekçi ile takibe geçtiklerini kararında kaydetti. 

Kararda sanıkların bir topluluk halinde Barış Atay Mengüllüoğlu'na arkasından yaklaştığı, sanıklardan Ömürcan Polat'ın hakaret içeren sözler söyleyerek Mengüllüoğlu'na arkasından vurup sarstığı, bunun üzerine arkasına dönen Mengüllüoğlu'na diğer sanıkların birlikte tekme ve yumruklarla vurarak yere düşürdükleri ve yerde de vurmaya devam ettikleri ifade edildi.

Bir sanıka 1 yıl 11 ay, diğer sanıklara 9 ay hapis cezası

Bir sanıka 1 yıl 11 ay, diğer sanıklara 9 ay hapis cezası

Mahkeme sanık Ömürcan Polat'ı 'Kamu görevlisine hakaret' ve 'Kamu görevlisini görevinden ötürü kasten yaralama' suçlarından toplamda 1 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırdı. 

Mahkeme sanıklar Çağrı Hasan Çalışkan, Çağlar Baş ve İnan Ekmekçi'nin 'Kamu görevlisini görevinden ötürü kasten yaralama' suçundan ayrı ayrı 9 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Söz konusu saldırının planlı yapıldığı öne sürülen kararda verilen cezalarda iyi hal indirimi veya ceza ertelenmesi yapılmadı. Mahkeme, Osman Avşar'ın 'Kamu görevlisini görevinden ötürü kasten yaralama' suçundan beraatine karar verdi.

TİP Milletvekili Barış Atay, Kadıköy'de saldırıya uğramış ve darp edilmişti

Saldırıdan 1 hafta önce de Atay'ına racına sabotaj düzenlendiği iddia edilmişti

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
2
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Birsi

İçine kapanıktı, konuşkan değildi ne demek ya? Bir insan ne kadar dersini anlatırsa anlatsın umursanmadığı, fikrine önem verilmediği bir ortamdaysa neden dış... Devamını Gör