Bakanlık Devreye Girdi: Ankara'da Otizmli Öğrencisine Şiddet Uygulayan Öğretmen Açığa Alındı

 > -

Ankara'da bir ilkokulda, 8 yaşındaki epilepsi hastası otizmli öğrenci M. F. D.'ye şiddet uygulandığı iddia edilen öğretmen hakkında, çocuğun ailesi suç duyurusunda bulundu.

Kadın öğretmenin öğrencisine şiddet uyguladığı anın videosu da delil olarak sunuldu. Dumlupınar İlkokulu'nda görev yapan öğretmen Y. İ. hakkında idari soruşturma açıldı ve soruşturma kapsamında öğretmen açığa alındı.

Etimesgut'ta bir ilkokulda yaşanan bu skandal, sınıftaki diğer bir öğretmen tarafından kaydedilen video ile öğrenildi.

DHA'nın haberine göre, Türkiye'nin gündemine oturan skandal şiddet olayı, Ankara'nın Etimesgut ilçesindeki Dumlupınar İlkokulu'nun otistik çocuk eğitim sınıfında yaşandı. 

Kaydedilen videoda öğretmen Y. İ.'nin epilepsi hastası otizmli M. F. D.'ye bağırdığı, eliyle ittirdiği ve üzerine sandalye fırlattığı görülüyor.

Ailesi durumu öğrendi, suç duyurusunda bulundu: Cep telefonu görüntüleri delil olarak sunuldu

Aile olayı öğrenince, öğretmen hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

Dilekçede, öğretmenin çocuklarına uzun bir süredir şiddet uyguladığı belirtilirken, "Öğretmen ekstra özenli davranması gerekirken, hem fiziksel hem manevi şiddet uygulamıştır. Bu tarz şiddet hareketleri olan bir kimsenin öğretmenlik yapmaması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

Öğretmen anne tepkili: 'Ben çocuğumu sevmeye kıyamıyorum, öğretmeni çocuğa bağırıyor, sandalye fırlatıyor'

Öğretmeni tarafından şiddet gördüğü iddia edilen M. F. D.'nin öğretmen olan annesi Pınar Doğan D., okulun önünde bir açıklama yaptı.

Sınıftaki çocukların sürekli şiddet gördüğünü söyleyerek, öğretmene çocuklardaki morlukları sorduklarında 'Bir yerlere çarpmıştır' yanıtını aldıklarını söyleyen anne, yaşanan olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Epilepsi nedeniyle arada baygınlık geçiriyor. Çocuğumu gözümden sakınıyorum, babasının sakalı değecek diye içim gidiyor benim. Ben çocuğumu sevmeye kıyamıyorum, öğretmeni çocuğa bağırıyor, sandalye fırlatıyor. Eşimle hukuki yollara başvurduk. Okula da dilekçe verdik. Gereğinin yapılmasını istiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama: 'Söz konusu öğretmen görevinden uzaklaştırılmıştır'

Bu skandal olayla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Bugün, Ankara’da bir okulumuzda özel eğitim kapsamındaki öğrencimize öğretmeni tarafından şiddet uygulandığı iddiasına ilişkin medyaya yansıyan görüntü ve haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Konuyla ilgili Bakanlık Müfettişlerimiz tarafından soruşturma başlatılmış olup, söz konusu öğretmen görevinden uzaklaştırılmıştır." ifadelerine yer verildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir