Bakan Kurum'dan 'Çarpık Kentleşme' Açıklaması: 'Yeni Planlanacak Alanlarda Bisiklet ve Yürüyüş Yolu Zorunlu Olacak'

 > 
90PAYLAŞIM

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nin akademik yıl açılış törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümle ilgili yapılacakları planlarda bisiklet ve yürüyüş yollarını zorunlu kılacaklarını açıkladı.

Kurum, göreve geldikten sonra ziyaret ettiği şehirlerin, çarpık kentleşme ve bütüncül planlama eksikliği kaynaklı sorunlar yaşadığını gördüğünü söyledi ve 5,5 milyon konutun yenilenmesi gerektiğini belirtti.

'Özlediğimiz mahalleleri yeniden inşa edeceğiz'

AA'nın haberine göre, ay sonuna kadar  stratejilerini açıklayacaklarını söyleyen Kurum şöyle devam etti:

"Ay sonuna kadar stratejimizi açıklayıp değer esaslı, emsal artışı mümkün olduğunca az yapacak şekilde, mevcut imar planlarında 7-8 katı geçmeyecek ama yeni yapılacak alanlarda 4-5 katı geçmeyecek, özlediğimiz mahalleleri yeniden inşa edecek planlamalar ve dönüşümler yapmak istiyoruz. Bugün baktığınızda bir mimari kimliğimiz yok, şehirler kimliğini kaybediyor. Bölgesel anlamda kültürümüzü, mimarimizi yansıtacak, o estetiği yansıtacak, gelecek nesillere Mimar Sinan'lar gibi bırakacağımız projeler hayata geçirmemiz gerekiyor. O yüzden kentsel dönüşümle ilgili yapacağımız projeler de bu noktada büyük önem arz ediyor."

'Şehirlerimizin daha yaşanabilir hal alması için önemlİ'

Bakan Kurum, şehirlerin daha yaşanabilir olması için çalıştıklarını belirterek yeni planlarda bisiklet ve yürüyüş yollarının zorunlu olacağı bilgisini paylaştı:

"Stratejik planda artık yeni planlanacak alanlarda bisiklet ve yürüyüş yolu yapma zorunluğu getiriyoruz. Bu da şehirlerimizin daha yaşanabilir hal alması için önemli. Otoparkla ilgili düzenleme yaptık. Bilhassa İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerimizde şehir merkezlerindeki otopark sıkıntısını çözmek adına kamu alanlarında, idarelerden izin alınması kaydıyla, yeşil alanlarda, meydanlarda meydan altı otopark yapabilmenin önünü açtık."

Bakanın bisiklet yolu açıklaması sosyal medyanın gündeminde...

İstanbul'da bulunan 20 bisiklet rotası için👇

Pedallara Kuvvet! İstanbul'da Deli Gibi Pedal Çevirmek İsteyeceğiniz 20 Bisiklet Rotası - onedio.com
Pedallara Kuvvet! İstanbul'da Deli Gibi Pedal Çevirmek İsteyeceğiniz 20 Bisiklet Rotası - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir