Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakan Açıkladı: Kadına ve Çocuğa İstismara 'İyi Hâl' İndirimi Kaldırılacak

 > 
211PAYLAŞIM

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kamuoyu vicdanını sızlatan yargı kararlarına ilişkin açıklama yaptı ve "Kadını ve çocuğu istismar edene iyi l indirimi kaldırılacak. Bundan böyle şiddete uğrayan anne ile çocuklar da koruma altına alınacak" dedi...

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde gazetecilerle sohbet eden Bakan Kaya, konuya ilişkin özetle şu mesajları verdi 👇

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in aktardığı bilgiye göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın açıklamaları şöyle:

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak yeni bir çalışma yapıyoruz. Özellikle çocuklarla ilgili meslek gruplarında hizmet veren kişilerin belli aralıklarla sicil kaydı tutulacak. Bu periyodik olarak da istenecek. Düşünün cinsel istismarda bulunmuş bir öğretmenin mesleğine devam etmesi mümkün mü? İyi halle ilgili çalışmamız da var. Adalet Bakanlığımızla çalışmanın sonuna geldik. İyi hal denen indirim, (kravat takıp-takım elbise giyip mahkemeye gelince cezanın indirilmesi) özellikle bu tür davalarda asla geçerli olmayacak. 2018 yılı içinde artık bunun uygulanması yönünde çalışacağız.

"Can güvenliğinin sorun olduğu vakalarda kelepçe uygulamasının artık zorunlu olması gerekiyor"

Son dönemde eğitime çok önem veriyoruz. Toplumun farklı kesimlerine farklı eğitimler verdik. Kadınlar için teknoloji bağımlılığı eğitimi bile veriyoruz. Bu eğitimleri artıracağız. Şiddet uygulayan kişilerle ilgili teknik takip sistemi var. Burada sayı 30’du. Bunu 600’e çıkarıyoruz. İl sayısını da ikiden 6’ya yükselttik. Can güvenliğinin sorun olduğu vakalarda kelepçe uygulamasının artık zorunlu olması gerekiyor.

"Şiddet söz konusu ise çocukların da koruma kararı bulunması gerekiyor"

Geçtiğimiz günlerde bir baba iki çocuğunu ve sonrasında kendini öldürmüştü. Bu çok acı. Başbakanlığımızın da talimatıyla tüm süreci, tüm detaylarıyla inceliyoruz. Bir başmüfettiş görevlendirdik. Hanımefendiyle ilgili gerekli tüm desteği verdik. Kendisi maalesef bizim konukevimizden ayrılmış. Ayrılırken de ekonomik olarak destek verilmiş. Tüm hizmetlerimiz anlatılmış. Şu anda güvenlikli bir sitede ev tuttuk kendisine. Keşke yok hayatta ama... Maltepe’deki son olayda görüyoruz ki kadının koruma kararı var ancak çocukların yok. Çocukların da koruma kararı olması gerekiyordu. Anne, çocuklarını babaya kendisi teslim etmiş. Hem de görüş günü gelmeden. Maalesef çok üzücü. Şiddet söz konusu ise çocukların da koruma kararı bulunması gerekiyor.

"Reyting kaygısıyla şiddet haberlerinin verilmesine karşıyız. Bu ay içinde RTÜK ve tüm kanalların genel yayın yönetmenleriyle bu konuda bir toplantı yapacağız"

Şiddet uygulayan faile de öfke kontrolü çalışması yapıyoruz. Pilot il olarak Ankara’da 103 kişi tedavi ediliyor. Şu anda kendi isteğiyle tedaviye alıyoruz.

"Kadın konukevi açma zorunluluğu getireceğiz, açmayana yaptırım uygulayacağız"

Kadın konukevlerinin sayısı 137. Önümüzdeki dönemde belediyelere de (nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyeler ve büyükşehir belediyeleri) kadın konukevi açma zorunluluğu getireceğiz. Açmayana yaptırım uygulayacağız."

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2017 yılında 409 kadın cinayete kurban gitti, 387 çocuk cinsel istismara uğradı ve 332 kadına cinsel şiddet uygulandı.

Utanç Tablosu! 2017 Yılında 409 Kadın Öldürüldü, 387 Çocuk Cinsel İstismara Uğradı - onedio.com
Utanç Tablosu! 2017 Yılında 409 Kadın Öldürüldü, 387 Çocuk Cinsel İstismara Uğradı - onedio.com

İki çocuğu öldürülen Dilek Yardım, "Daha önce polislere şikayet ettim, silahla, bıçakla kapıya dayandı. Bir gece bile içeride tutmadılar onu. Çocukların hesabını kim verecek?" diyerek feryat etmişti.

İki Çocuğu Cinayete Kurban Giden Bir Annenin Feryadı Spikeri de Ağlattı: "Kim Verecek Bunun Hesabını?" - onedio.com
İki Çocuğu Cinayete Kurban Giden Bir Annenin Feryadı Spikeri de Ağlattı: "Kim Verecek Bunun Hesabını?" - onedio.com

Yargı sürecinde kadına ve çocuğa yönelik suçlarda sanıklara "iyi hâl" dışında indirim gerekçeleri için bakınız 📌

Cinsel İstismar Davalarında 10 Dehşet Verici İndirim Sebebi - onedio.com
Cinsel İstismar Davalarında 10 Dehşet Verici İndirim Sebebi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir