Cinsel İstismar Davalarında 10 Dehşet Verici İndirim Sebebi

 > -
Abone ol

Türkiye'de kadın cinayetleri ve tecavüzler ne durmak, ne azalmak biliyor. Yasalar olduğu yerde duruyor ve erkeği kayıran sistem tecavüz vakalarında akla hayale sığmayan indirim sebepleri üretiyor. Sistem kendini tekrar tekrar kendi içinde yeniden üretiyor. Kadınlar tepki gösteriyor, sokaklara çıkıyor ama yasa kurucuların neredeyse tamamen erkeklerden oluşması çok az şeyi değiştirebilir. Yüzlerce emsalini gördüğümüz tecavüz indirimlerine tekrar bir göz atalım. Tekrar hayret edelim ve tekrar sinirlenelim. Sinirlenelim ki susmayalım.

1. "Yarım kaldı" indirimi

Tecavüz vakalarında bir sebepten tamamlanamazsa, hakim ve savcılar "yarım kaldı" indirimi uyguluyor. Mağdurların tüm hayatları boyunca hissedecekleri yarım kalmış adaletin hiçbir önemi olmuyor.

2. "Saygın tutum" indirimi

Tecavüz sanığı mahkemede sessiz ve saygılı davranırsa "saygın tutum" indirimi alıyor. Hakimler sanıkların başkalarına yaptıklarıyla ilgilenmiyor. Önemli olan onlara karşı saygılı olunması.

3. "Eski sevgili" indirimi

Eski sevgiliniz olması onun üzerinde bazı haklarınız olduğu anlamına geliyor. Eski sevgilinizden sizi koruyacak bir ceza yok.

4. "Ruh sağlığı bozulmadı" indirimi

Özellikle küçük yaştaki ve zihinsel engelli mağdurlar söz konusu olduğunda tecavüzcülerin aldığı indirimlerin başında geliyor. Umarız yakında uyutulan ve bayıltılan kurbanlar için suçlulara "uyuyordu" indirimi uygulanmaz.

5. "Bakire değildi" indirimi

Daha önce birileri ile beraber olmuş olmanız, size tecavüz eden suçluya indirim olarak dönüyor. Erkek her durumda sahip çıkılan oluyor.

6. "Cilve yaptı" indirimi

Birileri ile flörtleşip yolunuza gidemezsiniz. Flörtleşmişseniz başınıza gelecek birçok şeyi hak ediyorsunuz, demek istiyor adalet sistemi.

7. "Babasını kamuoyunda mahcup etti" indirimi

Babası tarafından tecavüze uğrayan kurban, bunu bir yayın organında söyledikten sonra babası tarafından öldürüldü. Sistem mağdur kadının yanında değil, yine suçlu erkeğin yanında yer aldı. Erkeği anlamak, ona sahip çıkmak, onu güçlü tutmak her şeyden önce geldi.

8. Mahkemeye giderken takım elbiseyle gidene "iyi hal" indirimi

Korkunç suçlarınız ne olursa olsun, hakime karşı saygılı ve özenliyseniz ne yaptığınızın pek bir önemi yok.

9. "Erken boşalma" indirimi

Tecavüz eylemi sırasında erken boşalıp eylemi sonlandıramayanlara indirim veriliyor. Yaşanılan travma, eylemin içeriği ve toplumsal yönü tamamen çöpe atılıyor.

10. "Rızası vardı" indirimi

14 yaşındaki kız ve erkek çocuklarına tecavüz eden sanıkların en çok kullandıkları cümle bu. Çünkü işe yarıyor.

Tecavüzcüsünün öldüren Nevin Yıldırım hiçbir indirim almadı. Müebbet sadece ona layık görüldü.

Bir kadınsanız, başınıza ne gelirse gelsin, ne kadar haklı taraflarınız olursa olsun hiçbir indirim uygulanmıyor. Kadınsanız, kimse sizi dinlemiyor. Sanığın ne yaptığı, sanığın nasıl biri olduğu ve ne şartlarda buna zorlandığının hiçbir önemi yok. Cinayet işlemişsinizdir ve cezanız müebbettir. Sistem tarafından iyi hal indirimi, tahrik, nefsi müdafa gibi şeyler sizden çok uzaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
quentynmartell

hala koyu feminist olana haksızsa bile niye feministsin diyecek var mı

futursuz

Bir tanıdığımın, 10 yaşlarında bir kız çocuğu vardı. Babası yoktu ve beni deli gibi sever ne dersem yapardı. Sürekli bana gelir kalır derken, benim çocuğum gibi oldu. Hafta da 1 kere annesinde kalır, bize gelirdi. Saf, çok güzel ama çok çocuktu. (Olması gerektiği gibi) 13 Yaşına geldiğinde, ben çalışıyor olduğum için özenip sürekli gittiğimiz Popiler olan bir cafe vardı, orada okul sonrası çalışmaya başladı. Sadece çalışmak, patronu ve sanırım onun 17 yaşında ki kuzeni ve iş ortağı temizlik bahanesi! ile iki kızı müşterilerin olmadığı bir an, arka odaya götürüyorlar. Diğer kızın yaşı büyük olduğu ve başların da 3 adamın olması sebebiyle rahatsız olup, çıkıyor. Bu garibim, saf temizliğe başlıyor ve 3 kişinin tecavüzüne uğruyor.

futursuz

İşten çıkıp, kızı almaya gidiyorum. Cafe kapalı, kız orta da yok. Cafe mühürlenmiş, annesini arıyorum haberi yok. Kafayı yiyecektik. - Velhasıl, ulaştık darp izleri ve büyük bir şok geçirmişti. En azından yaşıyor diye teselli olduk. Hakkını aradık beraberce, ama birisi 17 yaşında diye salındı. Diğerleri ''Rızası vardı, psikolojisi bozulmadı'' diyerek, salındı. Pişkinler, cafemiz kapatıldı ekmeğimizden olduk diye tazminat davası açtılar kızın annesine...

futursuz

HABER YALAN.

bayzagulhan

biri önemli birilerine tecavüz etmeden geçmeyecek mi ülke tecavüzü

mavilibom

Nasıl bir zihniyet bu Allah aşkına? ne oluyor bu insanlara? Tecavüzün cezası idam olmalıyken indirim de nereden çıktı. Aklınızı peynir ekmek ile mi yediniz ne yaptınız. adam öldürmek hırsızlık yapmak kabul bunların indirimini anlarım. ihtiyacı vardı zorla yaptırıldı nefsi müdafaa idi. her neyse. ama bir tecavüzün nasıl olur da indirimi olabilir. aklım ermiyor. Biz kadınlar sokağa nasıl çıkacağız, işimize okulumuza nasıl güvenli bir şekilde gideceğiz? Yarım kaldı indirimi diye bir şey nasıl olabilir. "polis geldi tacizim yarım kaldı" olur mu öyle şey Allah aşkına. bir de buna indirim veriliyor. Saygın tutum indirimi; "Hakim bey canım istediği için masum bir hanımefendiye tecavüz ettim af görün" zihniyetinize edeyim. sakin kalamıyorum. Buna da mı indirim. -Yorumda devam-

mavilibom

Eski sevgili; "eski sevgilimdi benden ayrıldı hıncımı böyle çıkardım." Eski sevgili indirimi nedir yahu. insanlar hata yapar yanlış tercihler yapabilir ilişkileri konusunda. bunun farkına varıp o ilişkiyi sonlandırır insanlar. bunun sonucunda eski sevgili tecavüz ettiğinde bizim üzerimizde bazı hakları oluyor ve bize tecavüz ettiğinde indirim alıyor öyle mi? Allah akıl fikir versin . iyi hal; Git çarşıdan en çok 100 tl ye al bir takım elbise git mahkemeye hoop indirim. oldu canım. Daha fazla devam edemeyeceğim. Sadece artık kendim için diğer tüm kadınlar için büyümekte olan ve dünyaya gelecek olan tüm kadınlar için korkuyorum. Ayrıca lafım kadın-kız ayrımı yapan erkeklere. biz size nasıl oğlan dediğimizde BİZ OĞLAN DEĞİLİZ diye çıkışıyor iseniz bizde kız değiliz, kadın doğduk kadın öleceğiz. Bakirelik kızlık, sonrası kadınlık değil. sokun şunu aklınıza.

saykolojist

Ya hani delil yetersizliği falan makul bir bahane olabilir ceza almamasına,sonuçta suçu işleyip işlemediği bilinemez de, tecavüz suçunu işlediği kanıtlandıktan sonra bir insan nasıl indirim alabilir? Adam öldürürsün,nefsi müdafaa dersin,beni öldürecekti etkisiz hale getiremedim bu yüzden öldürdüm dersin yine bir mantığı var ama tecavüzün nasıl bir hafifletmesi olabilir aklım almıyor. Erken boşalma nedir ya adam o eylemi bir saniyeliğine yapsa bile sonuçta yapmıyor mu? Birini kafasına silah dayayıp öldürürsen suç değil mi ya da bir lirasını çalarsan o hırsızlık olmuyor mu bu neyin kafası böyle?. Kesinlikle hiçbir afla kurtulamayacakları bir müebbet verilmeli böyle insanlara ve tüm sülalesindeki erkeklere de psikolojik testler ve tedaviler yapılıp eğilimleri ölçülmeli varsa tedavi edilmeli

Görüş Bildir