Bahçeli'den 'İttifak' Açıklaması: 'Kendi Göbek Bağımızı Kendimiz Kesmeye Hazırız, Bundan Böyle İttifak Arayışımız Yoktur'

 > -

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, "Hiçbir ittifak bir tarafın yok sayılmasıyla ayakta kalamaz. Bundan böyle kendi göbek bağımızı kendimiz kesmeye hazırız. Hiçbir ittifak diğer tarafın parmak sallamasıyla yaşamaz. Kronikleşmiş süreci uzatmanın alemi yok. Bundan böyle ittifak arayışımız yoktur" dedi.

Meclis’te fiili koalisyon ortağı gibi hareket eden AKP ve MHP arasında, bir süredir MHP’nin çıkarmak istediği cezaevi affı nedeniyle görüş ayrılığı yaşanıyordu. Son olarak Erdoğan MHP’nin getirdiği af tasarısına, “50 bin uyuşturucu suçlusunun olduğu bir dönemde af çıkaramayız. Bizler uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız” diyerek karşı çıkmıştı.

Bahçeli de bunun üzerine 'Fuzuli bir demagoji' demişti

Bahçeli'den Erdoğan'ın Af Açıklamasına Tepki: 'Teklifimizi Uyuşturucu Temeline İndirmek Fahiş Bir Yanlış, Fuzuli Bir Demagojidir' - onedio.com
Bahçeli'den Erdoğan'ın Af Açıklamasına Tepki: 'Teklifimizi Uyuşturucu Temeline İndirmek Fahiş Bir Yanlış, Fuzuli Bir Demagojidir' - onedio.com

Bahçeli bugünkü grup toplantısında da konuyla ilgili kararlı söylemine devam etti.

'Vazgeçmek yok geri dönüş yok'

Konuşmasında “MHP gücünü milletinden alır, itibarını ecdadından alır. Dik başlıyız tok başlıyız. Özümüz birdir. Aldatma nedir bilmeyiz. Çünkü biz milliyetçi hareket partisiyiz. Verdiğimiz bir sözü unutamayız” cümlelerini kullanan Bahçeli şöyle dedi: “TBMM ye sunduğumuz kanun teklifi bir af değildir. Toplam yedi maddeden oluşmaktadır. Kanun teklifimiz 3. Maddesindeki hangi suçların olduğu bellidir. Milletimize neyi söylediysek onu yerine getirme peşindeyiz. Vazgeçmek yok geri dönüş yok.”

"Hiçbir ittifak, yok sayılması, tez ve önermelerinin görmezden gelinmesiyle ayakta kalmayacaktır"

Oyun bozanlık yapmıyoruz, tekere çomak sokmuyoruz, pişmiş aşa su katmıyoruz” sözleriyle konuyu AKP ile yapılan işbirliğine getiren Bahçeli şöyle devam etti: “Kendi göbek bağımızı kendimiz kesmeye hazırız. Hiçbir ittifak, yok sayılması, tez ve önermelerinin görmezden gelinmesiyle ayakta kalmayacaktır. Diğer tarafın üstten bakması, parmak sallamasıyla yaşamayacaktır. Pozisyon hatırlatması, çatladı-çatlıyor ihbarlarıyla, şartların kollanmasıyla varlığını idame ettiremeyecektir. Dürüstlük olmadan eşitler arası ilişki sürmeyecektir. Bazıları sevinç taklaları atabilirler. Tartışmalara son vermenin vakti yoktur. Bu kronik süreci uzatmanın alemi yoktur. Herhangi bir ittifak beklentimiz, arayışımız, niyetimiz artık kalmamıştır."

"Yerel seçimlerde kendi adaylarımızla demokratik mücadelemizi yapacağız"

"Biz başkasına benzemeyiz MHP’yiz." diyen Bahçeli ayrıca "İşin tadı kaçtığından zoraki görüşmelerle bir yere varmanın imkanı yoktur. Oyalanmaya, milleti aldatmaya, umutlarla oynamaya lüzum yoktur. Kendi yolumuzu sadece kendimiz çizeceğiz. Yerel seçimlere kendi adaylarımızla, kendi amblemimizle katılıp Türkiye’nin her seçim bölgesinde demokratik mücadelemizi yapacağız." açıklamasını yaptı.

"Cumhur İttifakı duruyor, yerel seçimde ittifak yok"

AA'da yer alan habere göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mecliste gazetecilerin sorusu üzerine "Cumhur İttifakı duruyor, yerel seçimde ittifak yok." açıklamasını yaptı. Devlet Bahçeli ayrıca yerel seçimde İstanbul'da aday çıkaracaklarını da söyledi.

"Biz de 'Yerel seçimde herkes kendi yoluna' deriz"

Bahçeli'nin bu açıklamaları sonrası Erdoğan da "Biz 2053, 2071'i inşa etmek için ittifak kurduk. Bunun için artık bu tür meselelerdeki görüş farklılıklarının Cumhur İttifakı'na gölge düşürmesine izin vermemeliyiz. Biz bu ittifakın ruhuna zarar verecek hiçbir işin içinde olmadık, olmayız. Milletimizin emaneti olan Cumhur İttifakını günlük siyasetin üzerinde tutmak istedik. Gördük ki MHP farklı bir tercih yaptı. Madem yerel seçimlerde 'Biz yolumuza' diyorlar, biz de 'Herkes kendi yoluna' deriz." açıklamasında bulundu.

Bahçeli'nin bu açıklamaları sonrası sosyal medyadan da farklı yorumlar geldi...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir