Bağımsızlık Yanlıları Çoğunluğu Sağladı: Katalonya Seçimlerinden Çıkan 5 Sonuç

 > -

İspanya, Madrid hükümetinin özerk bölge olan Katalonya'nın bağımsızlık istemesi üzerine yaşanan krizi sonlandırmak için aldığı erken seçim kararı hükümetin istediği sonucu vermedi.

Avrupa'nın yakından takip ettiği ve bağımsızlık yanlısı partilerin kazandığı kritik seçimlerde sandıktan beş önemli sonuç çıktı. 

1. Erken seçimi bağımsızlık yanlısı partiler kazandı.

📷  Reuters/Francois Lenoir

Euronews'den Kamuran Samar'ın haberine göre seçim öncesi anketler birlik yanlısı partilerle bağımsızlık yanlıları başa baş gösteriyordu. Resmi olmayan sonuçlara göre JUNTSxCAT 34, ERC-CatSí 32, CUP 4 sandalye alarak toplamda 70 sandalye elde etti. Katalonya'da hükümet kurmak için gerekli olan çoğunluk 68 sandalye.

2. Seçimde en çok oyu birlik yanlısı parti aldı.

📷  AA

Seçimlerde birlik yanlısı Citizen (C's) partisi ilk kez Katalonya tarihinde en çok oyu elde eden parti oldu. Yaşanan siyasi kriz Katalonya halkını ikiye böldü. Birlik yanlıları da ayrılıkçılara karşı geniş çaplı kampanya düzenledi. Sonuç olarak çoğunluğu elde edemese de ilk kez 1 milyondan fazla oy elde ederek 37 sandalye çıkarmayı başardı. Parti lideri Inés Arrimadas koalisyon kurmaya çalışacaklarını ancak bunun 'zor' olacağını söyledi.

3. Seçimlere katılımda rekor kırıldı.

📷  Reuters/Jon Nazca

Seçimlerde birçok alanda ilkler yaşandı. Seçimlere katılım ilk kez yüzde 85'in üzerinde gerçekleşti. Bu sadece Katalonya'da değil İspanya genelinde yerel ve genel bazda seçimlere katılımda en yüksek rakam oldu. Katalonya'da oy kullanma hakkı olan 5.5 milyon seçmen bulunuyor. Sandığa giden seçmen sayısı 4,5 milyonu aştı.

4. Katalonya bağımsızlığının öncüsü Puigdemont sandıktan kazanan çıktı.

📷 Reuters/Francois Lenoir

Bağımsızlık referandumundan sonra hakkında İspanya'da başlatılan soruşturmadan sonra Brüksel'e giden Puigdemont erken seçimlerin kazanan lideri oldu.  Puigdemont, hala bağımsızlık yanlısı partiler arasında en yüksek oyu alan JUNTSxCAT partisinin lideri. Seçim kutlamalarında ayrılıkçılar 'Puigdemont geri gel' sloganları attı. Puigdemont geri dönüp dönmeyeceğine ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

5. İspanya Başbakan'ı Rajoy'un seçim planı tutmadı.

Katalonya'nın bağımsızlık girişimlerine sert çıkan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy yaşanan krizden çıkış için erken seçim kararı almıştı. Rajoy'un seçimlerden sonra özerk bölgeyi Madrid'e bağlama stratejisi tutmadı. Katalonya'da bağımsızlık yanlılarının kazanmasıyla bundan sonra Madrid ile yeni krizlerin yaşanması kuvvetle muhtemel görülüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir