Babalar Günü Hangi Gün? Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

0PAYLAŞIM

Babalar Gününün yaklaşmasıyla birlikte internette yapılan aramalar da çoğalmış durumda. Hayatlarımızdaki en önemli varlıklardan olan babalarımız için ayrılan bu özel gün, her yıl haziran atının üçüncü pazar günü kutlanıyor. Babalar Günü ilk kez, 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. Peki bu yıl babalar günü hangi tarihe denk geliyor? İşte tüm detaylar…

Babalar Günü Ne Zaman?

Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü bu yıl, 20 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir